برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1459 100 1

سیاه سرفه

/siyAhsorfe/

معنی سیاه سرفه در لغت نامه دهخدا

سیاه سرفه. [ سیا س ُ ف َ / ف ِ ] (اِ مرکب ) بیماری که با سرفه های تشنجی شدید همراه است. (ناظم الاطباء).

معنی سیاه سرفه به فارسی

سیاه سرفه
مرضی است عفونی و بسیار ساری که عاملش بیشتر در حنجره قصبه الریه نایژه ها موضع میگیرد و به واسطه یک سرفه تشنجی خاص مشخص است و مخصوصا در اطفال دیده میشود . دوره نهفتگی این ناخوشی به طور متوسط یک هفته است . در دوره حمله کودک سرفه می کند و سرفه به آسانی متوقف نمی شود . تب از ۳۸ درجه تجاوز نمی کند و معمولا پس از سرفه استفراغ عارض میگردد مدت دوره حمله بین ۷ تا ۱٠ روز است .

معنی سیاه سرفه در فرهنگ معین

سیاه سرفه
(سُ فِ یا فَ) (اِمر.) مرضی است عفونی و بسیار ساری که ویروسش بیشتر در حنجره ، قصبة الریه ، نایژه ها موضع می گیرد که باعث سرفه های شدیدی می شود.

معنی سیاه سرفه در فرهنگ فارسی عمید

سیاه سرفه
بیماری واگیردار که به وسیلۀ باکتری مخصوصی تولید می شود و با سرفه های تشنجی سخت همراه است و در هنگام سرفه کردن چهرۀ بیمار کبود می شود.

سیاه سرفه در دانشنامه ویکی پدیا

سیاه سرفه
سیاه سُرفه بیماری باکتریال است که به علّت حملات شدید سرفه می تواند منجر به کبودی گردد.
هفته نامه نوین پزشکی، شماره ۳۶۴، ۱۱ شهریور ۱۳۸۵ که از مقاله اصلی
پیش از رواج واکسیناسیون بیش از ۹۳ درصد موارد بیماری در کودکان زیر ده سال اتفاق می افتاد. انتقال بیماری از طریق ذرات تنفسی است. این بیماری می تواند منجر به مرگ بیمار گردد.
عامل بیماری بوردتلا پرتوزیس (Bordetella pertussis) یک کوکوباسیل گرم منفی بسیار مسری است و منحصراً در انسان ایجاد بیماری می نماید.
علائم بیماری شامل سه مرحله ۱-سرفه خفیف سرما خوردگی مانند ۲-مرحله حمله ای که مرحله اصلی و خطرناک بیماری هست ۳-مرحله نقاهت که مرحله بهبودی بیماری است. در مرحله اول علائم غیر اختصاصی شبیه به سرماخوردگی است. بعد از یک تا دو هفته سرفه هایی که به دنبال آن ها صدای شدید دمی شنیده می شود. حملات سرفه ها می تواند شدید باشد و همراه با کبودی بعد از سرفه و استفراغ باشند. تظاهرات سیاه سرفه در شیرخواران کوچک تر از شش ماه ممکن است به صورت سرفه های شدید به هر مدت، اشکال در غذا خوردن، قطع تنفس یا کندی ضربان قلب بدون حملات سرفه باشد.
عکس سیاه سرفه
واکسن سیاه سرفه (به انگلیسی: Pertussis vaccine) از بیماری سیاه سرفه پیشگیری می کند. ایمن سازی این واکسن جان میلیونها انسان را تا سال ۲۰۰۲ نجات داده است. دو نوع واکسن سیاه سرفه وجود دارد: واکسن Whole Cell و واکسن Acellular.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیاه سرفه در دانشنامه آزاد پارسی

سیاه سرفه (whooping cough)
نوعی بیماری حاد عفونی. غالباً در کودکان دیده می شود و ناشی از تجمع نوعی باکتری، با نام بوردتلا پرتاسیس، در راه های هوایی است. این عفونت ممکن است با نزله، تب خفیف، و بی اشتهایی همراه باشد، ولی علامت اصلی بیماری سرفه های شدید و پس از آن، دم شدیدی است که باعث ایجاد صدایی مخصوص می شود. استفراغ یا خون ریزی از بینی، براثر سرفه، نیز ممکن است مشاهده شود. سرفه گاه چند هفته ادامه می یابد. این بیماری در کودکان ناتوان کننده است، ولی به ندرت خطرساز می شود. با این همه، شیرخواران هم با خطر بیماری رو به رویند و هم در اثر ابتلا به سیاه سرفه مستعد ابتلا به بیماری های دیگر، مثل ذات الریه، می شوند. ایمن سازی شیوع و شدت سیاه سرفه را کاهش می دهد. اکنون واکسن های فاقد یاخته جانشین واکسن های حاوی یاختۀ کامل یا کشته شده شده اند. واکسن فاقد یاخته از بوردتلا پرتاسیس ساخته می شود و نسبت به انواع قبلی عوارض کمتری دارد. در ۱۹۸۵، نوع جدیدی از بوردتلا پرتاسیس ظاهر و در ۱۹۹۷، در سراسر اروپا پخش شد. بیماری جدید در هلند بروز کرد و تا اکتبر همان سال، ۲,۷۸۵ مورد از آن گزارش شد.

ارتباط محتوایی با سیاه سرفه

معنی سیاه سرفه به انگلیسی

pertussis (اسم)
سیاه سرفه
whooping cough (اسم)
سیاه سرفه

سیاه سرفه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان گیاهی سیاه سرفه   • وبلاگ سياه سرفه   • درمان سیاه سرفه در طب سنتی   • آیا سیاه سرفه واگیر دارد   • عامل سیاه زخم   • سیاه سرفه ppt   • سیاه سرفه به انگلیسی   • درمان سنتی سیاه سرفه   • معنی سیاه سرفه   • مفهوم سیاه سرفه   • تعریف سیاه سرفه   • معرفی سیاه سرفه   • سیاه سرفه چیست   • سیاه سرفه یعنی چی   • سیاه سرفه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیاه سرفه
کلمه : سیاه سرفه
اشتباه تایپی : sdhi svti
آوا : siyAhsorfe
نقش : اسم
عکس سیاه سرفه : در گوگل

آیا معنی سیاه سرفه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران