سیال

/sayyAl/

مترادف سیال: جاری، روان ، آبکی، رقیق، رو، مایع

متضاد سیال: راکد، غلیظ

برابر پارسی: آبگون
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

fluid, liquid, flowing

مترادف ها

indeterminate (صفت)
بی نتیجه، نا معین، سیال، معلق، نا مشخص، پادر هوا

current (صفت)
رایج، روان، متداول، معاصر، جاری، باقی، شایع، تزند، سیال

vague (صفت)
مبهم، سیال، معلق، غیر معلوم، سر بسته وابهام دار، کجی پا

fluid (صفت)
سائل، روان، سیال، ابگونه، نرم وا بکی

liquid (صفت)
سائل، روان، سیال، ابگونه، پول شدنی، چیز ابکی، نقد شو، سهل وساده

indefinite (صفت)
نکره، نا معین، سیال، بی حد، معلق، بی اندازه، بیکران، غیر صریح، غیر قطعی، غیر قابل اندازه گیری

undetermined (صفت)
نا معین، سیال

flowing (صفت)
سیال

لغت نامه دهخدا

سیال. [ س َ ] ( اِ ) یاسمین را گویند و آن سفید و زرد میباشد. ( برهان ) ( آنندراج ). یاسمین. ( بحر الجواهر ) ( تحفه حکیم مؤمن ).

سیال. [ س َی ْ یا ] ( ع اِ ) نوعی از درخت انگور یا خار.( آنندراج ). عُض . ( منتهی الارب ). قسمی از عضاة است. ( یادداشت بخط مؤلف ). شبهان. شاباهی. شاباهان. فالیورس. ( یادداشت بخط مؤلف ). || ( ص ) روان. ( آنندراج ). جاری. روان. ( ناظم الاطباء ). جاری شونده. || رقیق. ( آنندراج ) ( غیاث ). || نوعی از ماهی. ( منتهی الارب ) ( آنندراج ) ( ناظم الاطباء ).

فرهنگ فارسی

بسیارروان، آب روان، جاری
۱ - ( صفت ) بسیار روان . ۲ - جاری . ۳ - ( اسم ) آب روان .
نوعی از درخت انگور با خار روان

فرهنگ معین

(سَ یّ ) [ ع . ] ۱ - (ص . ) بسیار روان . ۲ - روان ، جاری .

فرهنگ عمید

۱. بسیارروان.
۲. آب روان، جاری.

فرهنگستان زبان و ادب

{fluid} [مهندسی بسپار] حالت غیرجامد ماده که در آن اتم ها یا مولکول ها آزادانه از روی یکدیگر عبور می کنند متـ . شاره 1

گویش مازنی

/seyaal/ نام مرتعی نزدیک لاکوم سوادکوه & درخت لرگ - چوب نامرغوب & نام تپه ای در حوزه ی آلاشت

واژه نامه بختیاریکا

به روشت

دانشنامه عمومی

شاره یا سَیّال، یکی از حالت های وجود ماده است و شامل مایعات، گازها، پلاسما و تا حدی جامدات پلاستیک می شود.
پیوستگی (بقای ماده)
پایستگی تکانه خطی
پایستگی تکانه زاویه ای
پایستگی انرژی
شاره ها در یک نگاه کلی به شارهٔ نیوتنی و غیر نیوتنی تقسیم بندی می شوند. شاره های نیوتنی سیالاتی هستند که در آن ها تنش برشی متناسب با تغییرات کرنش برشی است. ثابت تناسب در این حالت لزجت شاره می باشد. تقریباً هیچ شارهٔ نیوتنی در واقعیت وجود ندارد و این تنها فرضی برای ساده سازی می باشد که البته در بسیاری از محاسبات، تقریب خوبی به شمار می رود.در طرف دیگر شاره های غیر نیوتنی قرار می گیرند که رابطه بین تنش و نرخ کرنش در آن ها خطی نیست و می تواند با افزایش تنش، شاره رقیقتر یا غلیظتر گردد. در دستهٔ دیگری از شاره های غیر نیوتنی، پارامتر لزجت به زمان نیز وابسته است. به بیان دیگر برای این شاره ها تا حدی حافظه تنشی مانند جامدات وجود دارد.
دانش شاره ها به بررسی رفتار و واکنش های شاره بر اثر نیروهای وارد بر آن می پردازد. به طور کلی شاره ها در دو حالت استاتیکی و دینامیکی بررسیده می شوند.رفتار دینامیک شاره ها را می توان با معادلات ناویه-استوکس توصیف نمود. معادله ناویه استوکس یک دستگاه از معادلات دیفرانسیل پاره ای است که از قانون های زیر بدست آمده اند:

سیال (زمین شناسی). سیال (انگلیسی: Sial) در زمین شناسی به ترکیب لایه بالایی پوسته زمین اشاره دارد که در آن سنگ ها غنی از کانی های سیلیکات و آلومینیم هستند. گاهی این اصطلاح برابر پوسته قاره ای نیز به کار می رود، زیرا این ترکیب در حوضه های اقیانوسی وسیع وجود ندارد، ولی در واقع «سیال» یک اصطلاح زمین شیمیایی است نه زمین ساخت صفحه ای. به دلیل این که این عناصر دارای چگالی کمتری نسبت به بیشتر عناصر زمین هستند، در لایه بالایی پوسته زمین جمع شده اند.
استنوسفر
سنگ کره
سیما
زمین شناسان اغلب سنگ های موجود در این لایه را فلسیک می نامند، زیرا دارای مقادیر بالای فلدسپات هستند، ولی در واقع سنگ های «سیال» دارای تنوع زیادی از انواع سنگ ها هستند که شامل مقادیر زیادی از سنگ های بازالتی نیز می شود.
نام «سیال» از ترکیب دو حرف اول سیلیسیم دی اکسید و آلومینیم گرفته شده است. اصطلاح «سیال» اغلب در مقابل اصطلاح «سیما» به کار می رود که لایه پایین تر پوسته زمین است و اغلب در حوضه های اقیانوسی یافت می شود. اصطلاح FeNi یا NiFe نیز گاهی به منظور اشاره به آلیاژ آهن– نیکل موجود در هسته زمین به کار می رود. این تقسیم بندی های زمین شیمیایی درون زمین نخستین بار توسط ادوارد سوس در سده ۱۹ میلادی پیشنهاد شد. مدل لایه های بیرونی زمین توسط شواهد سنگ شناسی، ثقل سنجی و شواهد لرزه ای تأیید شده است.

سی ال (خواننده). لی چه-رین یا چه لین لی (به کره ای: 이채린؛ به انگلیسی: Lee Chae-rin. زادهٔ ۲۶ فوریهٔ ۱۹۹۱) با عنوان هنری سی اِل، یک خوانندهٔ اهل کره جنوبی است.وی در سئول زاده شد و بیشتر دوران کودکی خود را در ژاپن و فرانسه گذراند. او پس از آموزش زیرنظر جی وای پی اینترتینمنت، به وای جی اینترتینمنت ملحق و عضوی از گروه توانی وان شد.
کی-پاپ
هیپ هاپ
اوّلین تک آهنگ سی ال با عنوان «بدترین زن»، در ۲۸ مه ۲۰۱۳ منتشر گردید. در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴، آغاز فعّالیّت های وی در آمریکا زیرنظر اسکوتر براون، اعلام شد. آلبوم انگلیسی او شامل همکاری هایی با فلورنس اند د مشین، دیپلو و اسکریلکس خواهد بود.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

سیال (زمین شناسی). سیال (زمین شناسی)(sial)
در ژئوشیمی و ژئوفیزیک، مادۀ تشکیل دهندۀ پوستۀ قاره ای زمین، در مقابل سیما (مادۀ تشکیل دهندۀ پوستۀ اقیانوسی). این نام، که امروزه به ندرت به کار می رود، از واژه های سیلیس و آلومینا گرفته شده است که دوسازندۀ شیمیایی عمدۀ آن اند. سیال غالباً از گرانیت غنی است.

سیال (شیمی). سَیّال (شیمی)(fluid)
(یا: آبگون، شاره) هر مادّه ای ـ مایع یا گاز ـ که مولکول هایش نسبتاً آزادانه حرکت کنند و جریان یابند.

فارسی به عربی

سائل , نقال

پیشنهاد کاربران

شاره
آب وار
جاری
سیال : سیل - بسیار روان - جاری - روان - روان آبها - مایع - آبکی
سیال به پارسی شاره میشود, به انگلیسی fluid که هم خانواده flux شار است, مانند flux density چگالی شار! سپاس
جا ری ، بسیارروان
جاری، روان، آبکی، رقیق، رو، مایع
هر ماده ای که قابلیت جاری شدن داشته باشد.
در زبان پهلوی ( پارسی سره ) به ( سیال ) ، ( آپانیک ) می گفتند که آپ همان آب می باشد.
سیال=آپانیک=آبانیک=آبگون
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما