برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1432 100 1

سکینه

/sakine/

مترادف سکینه: آرام، آرامش، طمانینه، قرار، آرامش خاطر، سکنیت، وقار

متضاد سکینه: تلاطم

معنی اسم سکینه

اسم: سکینه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: sakine) (عربی) (= سکینت )، آرامش خاطر، (در اعلام) نام دختر امام حسین (ع) - آرامش، آهستگی، نام دختر امام حسین (ع)

معنی سکینه در لغت نامه دهخدا

سکینت. [ س َ ن َ ] (ع اِمص ) آرام و آسایش و آهستگی. (غیاث ). سکینة : چون دید که سفینه ٔ نوح بسلامت بر جودی فراغ قرار گرفت سکینت دل و طمأنینت خاطر او برفت. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ). رجوع به سکینة شود.

سکینة. [ س ِک ْ کی ن َ ] (ع اِمص ) آرامش و آهستگی. || (اِ) کارد. (منتهی الارب ).

سکینه. [ س َ ن َ ] (ع اِمص ) آرامش. (از دهار)(مهذب الاسماء). آرامش و آهستگی. (منتهی الارب ). آرامش دل. (ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ). آرام و آسایش و آهستگی. (آنندراج ) (غیاث ) : قوله تعالی ، و فیه سکینة من ربکم. (قرآن 248/2). || در اصطلاح صوفیان آنچه هنگام نزول غیب در قلب ظاهر شود و آن نوری است که موجب تسکین و آرامش قلب است برای مشاهده کننده و موجب اطمینان میشود و سکینه خود ازمبادی عین الیقین است. (از تعریفات جرجانی ). || (ص ، اِ) باد تیزرو. (آنندراج ) (منتهی الارب ).

سکینه. [ س ُ ک َ ن َ ] (اِخ ) بنت الحسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام. اسم آن مخدره آمنه و آمینه و امامه و امیه دانسته شده و لقب وی سکینه میباشد و از طرف مادرش رباب بدان ملقب بوده است. سکینه ازپردگیان خانواده ٔ رسالت و نسوان بزرگ اسلام و از اخلاق فاضله و آداب مرضیه و صفات حمیده و از وفور عقل و دانش و جود و کرم و بخشش در مقامی بس بلند و در فنون فصاحت و بلاغت و سخن سنجی از اساتید وقت و سیده ٔ زنان عصر خود و اجمل و اکمل ایشان بود و آستان قوی البنیانش مرجع ادبا و فضلا و شعرا و ارباب کمال بود و شعرا و مشاهیر اهل سخن اشعار و نتایج طبع خود را از نظر آن خاتون میگذرانده و شعرا به صله های فراوان نایل میگردیدند و در داوران به نظر داوری وی تسلیم و متقاعد میگشتند و در وصف دو مخدره سکینه و رباب گفته شده :
کأن اللیل موصول بلیل
اذا زارت سکینة و الرباب.
وفات حضرت سکینه علیهاالسلام بنوشته ٔ ابن خلکان روز پنجشنبه 5 ربیعالاول سال 117 هَ. ق. در مدینه ٔ منوره وقوع یافته. وی درسال 116 در مکه بوده است. (از ریحانة الادب ج 2 صص 208- 210). و رجوع به اعلام النساء ج 2 از صص 202 - 224 شود.

معنی سکینه به فارسی

سکینه
دختر حسین بن علی ۴ ( ف. مدینه ۱۱۷ ه.ق./۷۳۵ م.) زنی جمیل و خوشخوی و در مصایب جسور بود . خانه اش مرکز تجمع شعرا و محل مناقشه و بحث بود . وی بشاعران بزرگ همچون فرزدق و جریر صله عطا میکرد . سکینه بزنی مصعب بن زبیر در آمد و پس از قتل او زوجه عبدالله بن عثمان گردید و پس از مرگ او زید بن عمر باوی ازدواج کرد ولی زید بتوصیه سلیمان بن عبدالملک او را طلاق گفت . سکینه در مدینه میزیست و (( طره سکینیه )) بدو منسوبست . عبدالرزاق مقرم و امین عبدالحسیب دو کتاب در احو الش نوشته اند.
وقار، طمانینه، مهابت، آرامش
( اسم ) ۱ - آرام آرامش . ۲ - وقار طمانینه . ۳ - آنچه دل را قوی گرداند و اطمینان بخشد . ۴ - روح القدس کلمه .
بنت الحسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام اسم آن مخدره آمنه و آمینه و امامه و امیه دانسته شده و لقب وی سکینه میباشد و از طرف مادرش رباب بدان ملقب بوده است .
[ گویش مازنی ] /sakine par/ کفش دوزک
تابوت شهادت تابوت عهد .

معنی سکینه در فرهنگ معین

سکینه
(سَ نَ یا نِ) [ ع . سکینة ] (اِ.) ۱ - آرام ، آرامش . ۲ - وقار. ۳ - آن چه که به دل آرامش و اطمینان بخشد.

معنی سکینه در فرهنگ فارسی عمید

سکینه
۱. وقار، طمٲنینه.
۲. مهابت، آرامش، آهستگی.

سکینه در دانشنامه اسلامی

سکینه
سَکینه، دختر امام حسین علیه السلام و مادرش رباب دختر امری القیس است. نامش را امینه، امنیه و آمنه ذکر کرده اند و لقب وی را سکینه نهاده اند که به معنی وقار و سکون است.
سکینه همسر عبدالله اکبر، فرزند امام حسن علیه السلام و پسرعموی اوست که در روز عاشورا همراه امام حسین علیه السلام به شهادت رسید. از زمان ولادت حضرت سکینه علیهاالسلام اطلاع دقیقی در دست نیست؛ اما با توجه به فرمایش امام حسین علیه السلام خطاب به وی که فرمود: «تو بهترین بانوانی!» درمی یابیم که وی در کربلا بانویی رشیده بوده و بین ده تا سیزده سال، سن داشته است. آن حضرت حدود هفتاد سال عمر کرد و در سال 117 ق. در مدینه و بنابر قولی در راه حج عمره از دنیا رفت.
خواهر سکینه، فاطمه و برادرانش امام زین العابدین علیه السلام، حضرت علی اکبر و عبدالله (علی اصغر) علیهم السلام اند.
رباب همسر گرانقدر امام حسین علیه السلام، مادر عبدالله و سکینه و از زنان شایسته و نامدار تاریخ اسلام است. وی بانویی فاضله و محدثه بود که همراه امام حسین علیه السلام و فرزندانش در کربلا حضور داشت. وی شاهد شهادت همسر و طفل شیرخواره اش بوده و رنج و مشقات سفر کربلا را تحمل نموده است. او وظیفه سنگین خویش را آن طور که مورد رضایت خدا و فرزند پیامبر بود، انجام داد.
وی پس از آن به عنوان اسیر همراه دیگر زنان و دختران کاروان حسینی به کوفه و شام برده شد و در نهایت، به مدینه آمد و در آن جا اقامت گزید. رباب که از بهترین زنان عصر خویش بود، نزد امام حسین علیه السلام منزلتی عظیم داشت و شدت علاقه امام به وی، به قدری بود که حضرت فرمود: «من خانه ای را که سکینه و رباب در آن ساکنند، دوست دارم. علاقه مند به ایشان هستم و مال خود را برایشان خرج می کنم».
در مقابل، رباب هم که افتخار همسری امام حسین علیه السلام را داشت، این ارزش را حفظ نمود و بعد از واقعه عاشورا و شهادت همسرش با این که خواستگاران فراوانی داشت همه را رد کرد و گفت: «پس از فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم همسری برنمی گزینم».
او به تحقیق دریافته بود که هیچ کس نمی تواند همانند امام باشد و درس هایی را که او از مکتب انسانساز حسینی فراگرفته بود، دوباره برایش زمزمه کند. رباب به امام حسین علیه السلام بسیار وفادار بود و در حمایت و تبعیت از آن حضرت ...


سکینه در دانشنامه آزاد پارسی

سَکینه ( ـ۱۱۷ق)
مدفن منسوب به حضرت سَکینه، دمشق
دختر امام حسین (ع). بانویی خردمند، سخندان و دانشور که امام حسین (ع) او را خیرة النسوان (بهترین زنان) خوانده است. نام او را آمنه و اُمیمه گفته اند که به لقب سکینه شهرت یافته است. مادرش رباب دختر امرؤالقیس است. سکینه در واقعۀ عاشورا حضور داشت و به همراه کاروان اسیران به کوفه و شام برده شد و مصیبت های بسیار متحمل شد. طبق روایات شیعه حضرت سکینه با پسرعموی خود عبدالله اکبر، پسر امام حسن (ع)، ازدواج کرد. عبدالله در کربلا به شهادت رسید؛ اما در کتاب های عامه شوهرانی از آل زبیر و بنی امیه برای سکینه نام برده و حکایت هایی از این ازدواج های پیاپی نقل کرده اند که همگی مخدوش است. محل وفات سکینه را مدینه نوشته اند؛ اما قبرهایی در شام و مصر در بقعه هایی مجلل به نام او مشهور است.

ارتباط محتوایی با سکینه

سکینه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عرفان
آرامش دل
آریا
آرامش
دانیال
آرام و آسایش و آهستگی
باکلاس کاردرست
سکینه برگرفته شده از واژه عبری " شکینا" است و بمعنی "جایی است که میتوان حضور خدا را حس کرد".
کمابیش هم معنی "مهراب" است.
سکینه
سکینه بهترین نام است اما اسم خودم سکینه است بسیار رنج دیده و غم دیده هستم
سکینه
وقار . طما نینه . آرامش دهنده قلب . منم سعی میکنم مثل اسمم آروم باشم آرامشم دوست دارم.
عبدالله
سکینه یعنی آرامش دهنده آرامش اطمینان یعنی مرحوم مادرم سکینه کهآرامش خود را فدای ما کرد تا ما آرام ومتقی باشیم روحش شاد هر کس این پیشنهاد را میخواند پنج صلوات به روح مادرم بفرستد عبدالله
سکینه
سکینه نور عین دختر امام حسین..ع،، چه افتخاری برای من بالاتر از این که همنام دختر سالار شهیدانم.
..
آرامش خاطر
سکینه
سکینه دختر امام حسین علیه السلام نگهدارمان باشد
سیدحسن
سکینه یعنی :آرامشی نایاب .
سکینه
در کل سکینه یعنی آرامش دل، ارامش خاطر ، آرامش جان .......
سعید
سکینه یعنی نور خداوند
سکینه
سکینه به معنی آرام آرامش ،قرار،طمانینه
متضاد سکینه :تلاطم
به افتخار همه سکینه ها 👏👏👏
سکینه
سکینه یعنی یه اسم عربی و خیلی فدیمی که تو مدرسه کسی به اسم کوچیک صدات نزنه .روت نشه اسم تو بگی
الهه
آرامش قلب
هر کی توی خونوادش سکینه داره خیلی خوشبخته اسم آبجیم سکینه هستش واقعا آرامش دهندس
سکینه
سکینه یعنی آرامش دل مگه اسمی قشنگ تر از اسم دختر امام حسین علیه السلام هست
ناهید
به جای سکینه بذارید آرامش...بیایید دست در دست هم ، واژه های ایرانی را احیا کنیم...سپاس
سکینه
آرامش باوقار طمانینه امادراصل رنج دیده
سراب
ارامش دهنده :)♡
سکینه
چقدر قشنگه این اسم. چ اسمی با وقار تر از این!
سکینه
سکینه ب معنی آرامش من ک اسمم سکینه اصلان آرامش دارم خیلی ساکتم افتخار میکنم هرکی اسمش سکینه هست.🌹🌹

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگینامه حضرت سکینه   • شعر حضرت سکینه   • ازدواج های حضرت سکینه   • حضرت سکینه دختر امام علی   • حضرت سکینه چند ساله بود   • اسم سکینه   • معنی سکینه   • اهنگ سکینه   • مفهوم سکینه   • تعریف سکینه   • معرفی سکینه   • سکینه چیست   • سکینه یعنی چی   • سکینه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سکینه
کلمه : سکینه
اشتباه تایپی : s;dki
آوا : sakine
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس سکینه : در گوگل

آیا معنی سکینه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )