برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1458 100 1

سوره کافرون

سوره کافرون در دانشنامه اسلامی

سوره کافرون
یکصد و نهمین سوره قرآن از قرآن کریم به نام کافرون می باشد که به سوره جحد هو معروف است.
خداوند در این سوره به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم فرمان می دهد از خدایان مشرکان و عقاید باطل آن ها برائت جوید؛ زیرا میان توحید و شرک هرگز سازشی نیست.
شان نزول
نزول این سوره پس از آن بود که بعضی از مشرکان از پیامبر می خواستند مدتی بت های آنان را عبادت کند تا آن ها هم خدای محمد را بپرستند. سوره، مسلمانان را از سازش بر سر اصول اعتقادی و مبانی بنیادین مکتب ( توحید ) برحذر می دارد.
ویژگی های سوره کافرون
۱. شش آیه، ۲۶، ۲۷ یا ۲۸ کلمه و ۹۴ یا ۹۹ حرف دارد. ۲. در ترتیب نزول ، هیجدهمین و در مصحف شریف یکصد و نهمین سوره قرآن است.۳. پس از سوره ماعون و پیش از سوره فیل و پیش از هجرت در مکه نازل شد و هیچ آیه مدنی ندارد. ۴. از سوره های مفصل و از نوع قصار آن به شمار می آید.۵. از سور جمعی النزول است.۶. برخی گفته اند آیه ۶ این سوره با آیه سیف نسخ شده است.۷. دومین سوره ای است که با لفظ « قل » آغاز می شود.۸. آخرین سوره از سوره های مخاطبات است که با خطاب ((یا ایها الکافرون)) آغاز شده و درباره کافران سخن گفته است؛ به همین مناسبت، سوره را «کافرون» نامیده اند.
سوره کافرون
سوره کافرون از سوره های مکی قرآن است. در این سوره خداوند به پیامبر (ص) فرموده است که قاطعانه به کافران بگوید که در دین و عبادت خویش استوار است و در این امر با آن ها سازش نخواهد کرد. جحد، عبادت و مشقشقه دیگر نام های سوره کافرون هستند. شأن نزول این سوره را پیشنهادی از جانب کفار برای پرستش نوبتی خدا و بت ها دانسته اند.
نام ها: نام اصلی این سوره کافرون است و به جهت این می باشد که در مورد کافران نازل شده و با خطاب به آنان آغاز شده است. علاوه بر آن به نام های «جَحد» به معنای انکار (چون این سوره از کسانی سخن گفته که دین خدا را انکار می کنند)، «عبادت» (زیرا این کلمه با مشتق های آن، ۸ بار در این سوره کوتاه به کار رفته است) و «مُشَقشَقه» به معنای پاک کننده و دور نگه دارنده از نفاق، شرک و آلودگی (به علت اینکه این سوره به طور قاطع و صریح عبادت بت ها و غیر خدا را رد می کند و ...


ارتباط محتوایی با سوره کافرون

سوره کافرون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره کافرون   • مفهوم سوره کافرون   • تعریف سوره کافرون   • معرفی سوره کافرون   • سوره کافرون چیست   • سوره کافرون یعنی چی   • سوره کافرون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره کافرون
کلمه : سوره کافرون
اشتباه تایپی : s,vi ;htv,k
عکس سوره کافرون : در گوگل

آیا معنی سوره کافرون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران