برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1394 100 1

سوره نصر

سوره نصر در دانشنامه اسلامی

سوره نصر
سوره نصر، یکصد و دهمین سوره قرآن کریم می باشد و در مدینه نازل شده است.
در این سوره خدای تعالی رسول گرامیش را وعده پیروزی و یاری می دهد، و خبر می دهد که به زودی آن جناب مشاهده می کند که مردم گروه داخل اسلام می شوند، و دستورش می دهد که به شکرانه این یاری و فتح خدایی، خدا را تسبیح کند و حمد گوید و استغفار نماید. این سوره در مدینه بعد از صلح حدیبیه و قبل از فتح مکه نازل شده است.
وجه تسمیه
چون واژه «نصر» در آغاز سوره آمده و درباره پیروزی و نصر الهی سخن گفته، به سوره «نصر» شهرت یافته است. این سوره نام های دیگری چون «تودیع»، و «اذا جاء» نیز دارد.
ویژگی های سوره
۱. سه آیه، شانزده یا نوزده کلمه و ۷۴، ۷۷ یا ۸۰ حرف دارد.۲. در ترتیب نزول، یکصد و چهاردهمین و آخرین سوره، و در مصحف شریف یکصد و دهمین سوره است.۳. پس از سوره توبه نازل شده است؛ اما برخی آخرین سوره را سوره مائده، برخی سوره توبه و… ذکر کرده اند.۴. این سوره پس از هجرت در منی و در مراسم حجة الوداع نازل شد و به حسب معیار زمانی از سوره های مدنی و به حسب معیار مکانی از سوره های مکی به شمار می آید.۵. از نظر کمیت از سوره های مفصل و از نوع قصار آن است.۶. از سور جمعی النزول است.۷. گفته اند نسخی در آن نیست.۸. سیزدهمین سوره از سوره های زمانی است که با کلمه «اذا» آغاز می شود.
مطالب سوره
...
سوره نصر
سوره نَصر صد و دهمین سوره و از سوره های مدنی قرآن که در جزء سی ام جای گرفته است. نام سوره از آیه اول آن گرفته شده به معنای پیروزی است. از دیگر نام های آن اذا جاء است. در این سوره سه پیشگویی و خبر غیبی مهم وجود دارد: «فتح مکه با پیروزی بزرگ و غلبه نهایی اسلام»، «ایمان آوردن مردم مکه و اطراف آن به اسلام و بیعت با رسول خدا(ص)» و «رحلت پیامبر(ص)». استجابت دعا و پیروزی در برابر دشمنان را از خواص این سوره برشمرده اند.
نام مشهور سوره، نصر است. سبب این نامگذاری آن است که کلمه نصر در اولین آیه این سوره به کار رفته و از پیروزی الهی سخن گفته است. نام دیگر این سوره «اذا جاء» است؛ زیرا این سوره با همین کلمه آغاز می شود. سومین نام این سوره، تودیع است. نزول این سوره در اواخر عمر رسو ...

ارتباط محتوایی با سوره نصر

سوره نصر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره نصر   • مفهوم سوره نصر   • تعریف سوره نصر   • معرفی سوره نصر   • سوره نصر چیست   • سوره نصر یعنی چی   • سوره نصر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره نصر
کلمه : سوره نصر
اشتباه تایپی : s,vi kwv
عکس سوره نصر : در گوگل

آیا معنی سوره نصر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )