برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1530 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره فیل

سوره فیل در دانشنامه اسلامی

سوره فیل
سوره فیل، صد و پنجمین سوره قرآن کریم می باشد و از آن در باب صلات نام برده اند.
در حدیثی از امام باقر علیه السّلام در فضیلت سوره فیل آمده است:هرکس در نمازهای واجب سوره فیل را قرائت کند، روز قیامت هر کوه و دشت و آبادی ای گواهی می دهد که وی از نمازگزاران بوده است و خداوند ندا می دهد:راست گفتید، گواهی شما را پذیرفتم. (آنگاه فرمان می دهد:) او را به بهشت ببرید، بدون آن که از او حساب بکشید، به راستی که او و عملش را دوست می دارم.
قرائت سوره مذکور در نماز
قرائت سوره فیل به تنهایی در نماز کفایت نمی کند و باید همراه آن سوره قریش نیز خوانده شود. دیدگاه مشهور اتحاد این دو سوره است. البته باید به ترتیبی که در قرآن آمده است خوانده شود. بنابر قول به اتحاد این دو سوره، وجوب خواندن بسمله میان آن ها اختلافی است.
محتوای سوره مذکور
در این سوره به داستان اصحاب فیل (لشکرفیل سواران ابرهه) اشاره شده، که از دیار خود به قصد تخریب کعبه معظمه حرکت کردند، و خدای تعالی با فرستادن مرغ ابابیل و آن مرغان با باریدن کلوخ های سنگی بر سر آنان هلاکشان کردند، و به صورت گوشت جویده شان کردند. و این قصه از آیات و معجزات بزرگ الهی است، که کسی نمی تواند انکارش کند، تاریخ نویسان آن را مسلم دانسته، و شعرای دوران جاهلیت در اشعار خود از آن یاد کرده اند. به همین مناسبت سوره «فیل» نام گرفته است.خود این واقعه که پیش از اسلام رخ داده بود مبدا تاریخ، و آن سال به «عام الفیل» مشهور شد. بنا بر نقل مورخان، در همان سال هم پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم متولد و چهل سال پس از آن ماجرا به رسالت مبعوث شد. این تاریخچه و یادآوری آن در قرآن، هشداری است به کسانی که از در جنگ و ستیز با خدا و آیین او وارد می شوند.
ویژگی های سوره فیل
...
سوره فیل
سوره فیل، صد و پنجمین سوره به ترتیب مصحف، و نوزدهمین سوره قرآن به ترتیب نزول است. این سوره مکی، شرح حادثه تاریخی ای است که بنابر آن، پرندگانی با سنگ هایی که در منقار داشتند به سپاه ابرهه که قصد ویران کردن کعبه داشت حمله کردند و آنها را نابود کردند. قرآن، سپاه ابرهه را اصحاب فیل خوانده و این سوره به همین سبب فیل نام گرفته است ...

سوره فیل در جدول کلمات

این سوره بعد از سوره تکاثر و قبل از سوره فیل و در مکه در سال ۲ بعثت نازل شد ه است
ماعون

سوره فیل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره فیل   • مفهوم سوره فیل   • تعریف سوره فیل   • معرفی سوره فیل   • سوره فیل چیست   • سوره فیل یعنی چی   • سوره فیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره فیل

کلمه : سوره فیل
اشتباه تایپی : s,vi tdg
عکس سوره فیل : در گوگل

آیا معنی سوره فیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )