برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1632 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره حجر

سوره حجر در دانشنامه اسلامی

سوره حجر
سوره حِجْر، پانزدهمین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف است .
به روایت مشهور، حجر پنجاه و چهارمین سوره در ترتیب نزول است.
تعداد آیه
این سوره ۹۹ آیه دارد.
وجه تسمیه
و نام آن از آیه هشتادم سوره، که در آن ترکیب « اَصْحابُ الْحِجْر » به کار رفته، اقتباس شده است.
معنی لغوی حجر
...
سوره حجر
سوره حِجر پانزدهمین سوره قرآن، از سوره های مکی است، و به مناسبت نام بردن از اصحاب حِجر که قوم حضرت صالح بوده اند، حجر نامیده شده است. این سوره از جمله سوره هایی که با حروف مقطعه آغاز گردیده و عموم موضوعات مطرح شده در آن در ذیل بحث توحید، نبوت و معاد قرار می گیرد.
این سوره تنها سوره‏ ای است که از قوم صالح به عنوان اصحاب حِجر نام می برد. به همین جهت، این سوره را حِجر نامیده اند.
ترتیب و محل نزول سوره حِجر پانزدهمین سوره قرآن و از سوره های مکی است. برخی معتقدند آیات ۸۷ و ۹۰ در مدینه نازل شده است. برخی از مفسران معتقدند این سوره در ابتدای دعوت علنی پیامبر اسلام در مکه نازل شده است.
سوره حجر
سوره حجر پانزدهمین سوره قرآن است و دارای 99 آیه است.
قتاده و مجاهد گویند: این سوره مکی است. حسن گوید: تنها آیه: «وَلَقَدْ آتَیْناکَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ» و آیة «کَما أَنْزَلْنا عَلَی الْمُقْتَسِمِینَ الَّذِینَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِینَ» مدنی است. این سوره به اجماع، 99 آیه است.
این سوره در ترتیب مصحف پانزدهمین سوره و در ترتیب نزول پنجاه و چهارمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره یوسف و پس از آن سوره انعام نازل شده است.
ابی بن کعب، از پیامبر گرامی اسلام روایت کرده است که: «هر کس این سوره را قرائت کند به عدد تمام مهاجرین و انصار و آنهایی که محمد صلی الله علیه و آله را استهزاء کرده اند، خداوند به او ده حسنه خواهد داد.
این سوره پیرامون استهزاء کفار به رسول خدا (ص) سخن می گوید که نسبت جنون به آن جناب داده و قرآن کریم را هذیان دیوانگان خوانده بودند. پس در حقیقت در این سوره رسول خدا (ص) را تسلای خاطر داده، و ...


سوره حجر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره حجر   • مفهوم سوره حجر   • تعریف سوره حجر   • معرفی سوره حجر   • سوره حجر چیست   • سوره حجر یعنی چی   • سوره حجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره حجر

کلمه : سوره حجر
اشتباه تایپی : s,vi p[v
عکس سوره حجر : در گوگل

آیا معنی سوره حجر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )