برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1457 100 1

سنبل الطیب

/sombolottib/

معنی سنبل الطیب در لغت نامه دهخدا

سنبل الطیب. [ سُم ْ ب ُ لُطْ طی ] (اِ) گیاهی است که از دیرزمان در ایران بعنوان مسکن و ضد تشنج و در هیجانات عصبانی استعمال می نموده اند. اروپائیان نیز این دارو را از قدیم می شناخته اند. سنبل الطیب بر دو قسم است :
1 - سنبل الطیب وحشی.
2 - سنبل الطیب بستانی. (از کتاب درمانشناسی ج 1). رجوع به سنبل شود.

معنی سنبل الطیب به فارسی

سنبل الطیب
( اسم ) گیاهی است از تیره بداغ ها که پایاو علفی است و ارتفاعش بالغ بریک متر میشود و در نواحی مرطوب جنگلها مخصوصا اطراف جویها و گودالهای غالب نقاط اروپا و آسیا ( ازجمله ایران ) میروید . ریشه اش معطر و ساقه اش راست و برگهایش متقابل و مرکب از هفت تا ۱۲ قطعه است . گلهای آن معطر و سفید رنگند و گل آذینش دیهیم است . قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه های افشان آنست که دم کرده اش در ناراحتیهای قلبی مورد استفاده فراوان واقع میشود . ریشه و ساقه های زیرین این گیاه شامل اسانس و اسید والرینیک و اسید مالیک و غیره است . اسانس والرین و تنتور الکلی آن و یا دم کرده اش ضد تشنج بسیار خوبی است و همچنین دارای اثر ضد هیستری و کاهش دهنده ادرار مبتلایان به بیماری قند است و نیز در تپش قلب و ضعف قلب تجویز میشود والریانه حشیش القطه علف گربه سنیل الطیب طبی ایسمامن آله آلک سنبل رومی سنبل العصافیر میبخوشه . یا سنبل الطیب طبی . سنبل الطیب .
گیاهی است که از دیر زمان در ایران بعنوان مسکن و ضد تشنج و در هیجانات عصبانی استعمال می نموده اند .
[Valeriana] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از سنبل الطیبیان چندسالۀ علفی با حدود 23 گونه که بومی اروپا و بخشی از آسیا هستند؛ برگ های قاعده ای آنها فراوان و محکم و از خطی تا تخم مرغی است و برگ های ساقه ای آنها کوچک و متقابل و با دو تا شش جفت برگچۀ شانه ای بریده...

معنی سنبل الطیب در فرهنگ معین

سنبل الطیب
(سُ بُ لُ طّ) (اِمر.) گیاهی است علفی ، پایا و خودرو، ریشه اش معطر و ساقه اش راست و برگ هایش متقابل . ریشه و ساقه های زیرین این گیاه دارای اسانس اسید والرینیک و اسید مالیک و مواد قندی است که در طب کاربرد فراوان دارد.

معنی سنبل الطیب در فرهنگ فارسی عمید

سنبل الطیب
گیاهی علفی، خودرو با ساقۀ راست، برگ های متقابل دندانه دار و گل های سفید معطر که بلندیش تا یک متر می رسد و ریشۀ آن دارای اسانس، اسید والرینیک، اسیدمالیک، و مواد قندی است که در طب به کار می رود. ضد تشنج، آرامبخش و جهت کاهش ادرار بیماران مبتلا به مرض قند مفید است که به صورت پودر، قرص، دم کرده یا شربت به کار می رود، علف گربه.

سنبل الطیب در دانشنامه ویکی پدیا

سنبل الطیب
سنبل الطیب یا علف گربه (نام علمی: Valeriana officinalis) گیاهی است که بوته ای استوار و چندساله دارد و در اروپا و بخش هایی از آسیا می روید. دارای ریشه ای کوتاه و بوته ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می باشد.
مضرات
ریشهٔ این گیاه در طب سنتی ایران دارای ارزش دارویی است و از آن به عنوان آرام بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی، هضم کننده غذا و ضد دل پیچه استفاده می شود.
نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه ها را به خود جذب می کند و نوعی اثر روان گردان در آن ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصارهٔ این گیاه است که به فرومون های بدن گربه ها شباهت دارد. این گیاه اثر مشابهی نیز بر روی موشهای صحرایی دارد. خواص درمانی سنبل الطیب (علف گربه) سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می روید.
سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می رود و در اطراف آن به جست و خیز می پردازد و از بوی آن مست می شود. گل های سنبل الطیب برنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است.
عکس سنبل الطیب
سنبل الطیب (نام علمی: Nardostachys) نام یک سرده از تیره آقطیان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سنبل الطیب در دانشنامه آزاد پارسی

سُنبُل الطیب
(در انگلیسی valerian و در عربی حشیشة القطه) گیاهی علفی و دارای ساقه ای قوی به ارتفاع۰.۵ تا۱.۵ متر. به حالت خودرو در جنگل های کم درخت، مخصوصاً حاشیه جریان های آب یا گودال های غالب نواحی اروپا، آسیا و ایران می روید. بوی مطبوع ریزوم گیاه، گربه را به خود جلب می کند به طوری که این جانور، در اطراف آن به جست وخیز می پردازد، از این جهت این گیاه را علف گربه می نامند. قسمت مورد استفادۀ آن، ریزوم و ریشه های افشان آن است که به صورت متصل به ریزوم، در بازار تجارت عرضه می شود. نمونه های وحشی آن برای رفع نیازمندی های درمانی کافی به نظر می رسد زیرا کمتر اقدام به پرورش آن می شود. ریشۀ سنبل الطیب، دارای اثر ضد تشنج قوی است و از آن در رفع ناراحتی های با منشأ عصبی و هیستری و به عنوان کاهش دهنده مقدار دفع ادرار در مبتلایان به بیماری قند استفاده می گردد. همچنین در طب عوام برای رفع بی خوابی و به عنوان ضد نفخ و ضد کرم نیز استفاده به عمل می آورند. این گیاه در بعضی از نواحی شمال غربی ایران مثل هیشوداغ یافت می گردد.

ارتباط محتوایی با سنبل الطیب

سنبل الطیب در جدول کلمات

سنبل الطیب
والریان, علف گربه, الک
سنبل الطیب و گیاه دارویی
والرین

معنی سنبل الطیب به انگلیسی

garden heliotrope (اسم)
سنبل الطیب
valerian (اسم)
سنبل الطیب ، سنبل کوهی

سنبل الطیب را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی دوستی نوگورانی
فو
مهدی خانی فراشبندی
سنبل الطیب

1️⃣. طبیعت آن به قول عقیلی خراسانی در آخر دوم گرم و خشک است.
2️⃣. بازکننده و مفتح انسداد مغز، معده و کبد است.
2️⃣. تقویت کننده مغز، فم معده و کبد است.
3️⃣. مدر بول و حیض است.
4️⃣. مجفف و خشک کننده رطوبات بدن است.
5️⃣. سنگ شکن است.
6️⃣. درمان سرفه رطوبی و تنگی نفس است.
7️⃣. ترکیب سنبل، افسنتین و صندل به غایت اشتها آور است.
8️⃣. مقدار شربت آن یک مثقال(۴/۶ گرم) است و مضر کلیه است و مصلح آن کتیراست و بدل آن اذخر مکی به وزن آن است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواص سنبل الطیب و گل گاوزبان   • سنبل الطیب و فشار خون   • دمنوش سنبل الطیب   • طریقه مصرف سنبل الطیب   • مضرات سنبل الطیب   • خواص عرق سنبل الطیب   • نام دیگر سنبل الطیب   • سنبل الطیب در جدول   • معنی سنبل الطیب   • مفهوم سنبل الطیب   • تعریف سنبل الطیب   • معرفی سنبل الطیب   • سنبل الطیب چیست   • سنبل الطیب یعنی چی   • سنبل الطیب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنبل الطیب
کلمه : سنبل الطیب
اشتباه تایپی : skfg hgxdf
آوا : sombolottib
نقش : اسم
عکس سنبل الطیب : در گوگل

آیا معنی سنبل الطیب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران