برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1417 100 1

سلجوقیان کرمان

سلجوقیان کرمان در دانشنامه اسلامی

تاریخ سلجوقیان کرمان، تألیف محسن مرسلپور، کتابی است به زبان فارسی با موضوع تاریخ و جغرافیا. این اثر رساله کارشناسی ارشد نویسنده بوده است. محور اصلی مباحث آن سلجوقیان کرمان، خاصه مباحث اقتصادی مربوط به آنان می‎باشد.
کتاب، دارای تقدیمیه، مقدمه ناشر، مقدمه مؤلف و محتوای مطالب در چهار فصل می‎باشد. نویسنده در نگارش این اثر از 101 منبع استفاده کرده که تاریخ سلاجقه محمود بن محمد آقسرایی، تاریخ بزرگ اسلام و ایران ابن اثیر، سفرنامه ابن بطوطه، المنتظم فی تاریخ الملوک و الأمم ابن جوزی، المسالک و الممالک ابن حوقل، وزارت در عهد سلاطین بزرگ سلجوقی اثر عباس اقبال آشتیانی، اصطلاحات دیوانی دوره غزنوی و سلجوقی حسن انوری و... از جمله آنها هستند.
نویسنده پس از ذکر تاریخ محلی، کتاب‎های نوشته‎شده درباره دولت سلجوقیان، کتاب‎های جغرافیایی، تاریخ ولایات هم‎جوار کرمان مانند سیستان و فارس و یزد و... به‎عنوان منابع دستیابی به اطلاعات درباره کرمان می‎گوید: «متأسفانه تاریخ محلی تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این بی‎توجهی به‎حدی بوده است که در مورد تاریخ کرمان در دوره‎ی سلجوقیان تاکنون تحقیق جامع و مستقلی انجام نشده است. مرکز کرمان‎شناسی مدتی است که به تحقیق پیرامون تاریخ کرمان می‎پردازد که کاری درخور و ارزنده است. تنها در تحقیقاتی که درباره سلجوقیان بزرگ صورت گرفته است، مطالب معدودی در مورد سلجوقیان کرمان می‎توان یافت. در میان تتبعات و تحقیقات جدید مخصوصا آثار لمبتن و تاریخ ایران کمبریج، بااهمیت هستند؛ اگرچه اینها نیز اطلاعات بسیار کمی در مورد کرمان ا‎رائه می‎دهند».
«در کتب تاریخ ایران در دوره‎های میانه، به مسائل اجتماعی و اقتصادی، چندان توجهی نشده است. بخش اعظم این منابع به جنگ‎ها و منازعات سیاسی اختصاص یافته است که این مشکل، تحقیق در مورد مسائل اجتماعی و اقتصادی را بسیار مشکل می‎نماید. این پژوهش نیز با این مشکل دست به گریبان بوده است. به دلیل همین مشکل بخش‎های اقتصادی و اجتماعی از بخش سیاسی کوچک‎تر است. نامتناسب بودن حجم مطالب منابع پژوهش، مشکلاتی را در نگارش آن به وجود آورده است. منابع محلی که قسمت اعظم اطلاعاتمان را مدیون آن‎ها هستیم، در مورد امرای اولیه‎ی ابتدائی سلجوقی اطلا ...

سلجوقیان کرمان در دانشنامه ویکی پدیا

سلجوقیان کرمان
ایران  عمان  امارات متحده عربی
این مقاله آخرین بار در ۷ ساعت پیش توسط ImanFakhri (بحث | مشارکت ها) ویرایش شده است. (پاکسازی میانگیر)
سلجوقیان کرمان یا آل قاورد یا قاوردیان، شاخه ای از سلجوقیان بودند که از حدود قرن ۵ تا اواخر قرن ۶ هجری در بخش هایی از کرمان و مکران حکومت می کردند و مؤسس این سلسله، عماد الدین قرا ارسلان قاورد بود که پس از تسلیم حاکم بویهی، ابوکالیجار دیلمی، حکومت این دیار را بر عهده گرفت. در این دوران بود که برای نخستین بار حکومتی مستقل در کرمان تشکیل شد و این سرزمین از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، علمی و ادبی به اوج قدرت خود رسید؛ و سرانجام این حکومت پس از ۱۵۰ سال، با ورود و یورش ملک دینار رهبر غزها، سقوط کرد.
این حکومت نخستین حکومت محلی قدرتمند در منطقه کرمان و مکران است که توانست علاوه بر ثبات سیاسی و امنیتی، رونق اقتصادی را در مناطق این ایالت به وجود بیاورد. در این دوران بود که با رونق گرفتن بنادر تیس، هرمز و کیش، جاده ادویه رونق گرفت و این ایالت به عنوان شاهراه این جاده مهم اقتصادی توانست با شرایطی که ایجاد کرده، از ثروت سرشاری برخوردار شود. در باب شرایط علمی و اجتماعی، در این زمان، با اهتمام شاهانی همچون محمدشاه دوم مراکزی علمی و فرهنگی در ایالت کرمان بنا شد و با این اقدامات، کرمان که از مراکز اصلی علمی دور بود، خود مرکزی علمی در منطقه جنوب شرق فلات ایران شد. از اقدامات دیگر این سلسله در زمینه علمی می توان به؛ حمایت از علما، تأسیس مدارس و تشویق اهل شعر و ادب و ساخت کتابخانه های عظیم و بزرگ اشاره کرد. این رونق علمی حتی تا عهد قراختاییان کرمان، در سده هفتم هجری، ادامه داشت. همچنین، در سایهٔ خاندان قاوردیان کرمان و مکران در زمینه های کشاورزی، دامپروری و گسترش آبادانی و بازرگانی رشد کرد، که این خود منجر به بهبود شرایط اقتصادی در ادامه سبب بهبود شرایط اجتماعی نیز شد.
عکس سلجوقیان کرمان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلجوقیان کرمان در دانشنامه آزاد پارسی

سَلجوقیان کرمان (حک: ۴۳۳ـ۵۸۳ق)
(یا: آل قاورد) سلسلۀ حکمرانان سلجوقی تبار کرمان. این سلسله بر کرمان و سیستان و بلوچستان و مدتی نیز بر فارس و عمان حکومت کرد. پس از آن که طُغْرل سلجوقی بر بغداد دست یافت، متصرفات آنان میان سران طایفه تقسیم شد و حکومت طبس و نواحی کرمان، به قاوُرد (قاورت)، پسر بزرگ چَغْری بیگ واگذار شد. در زمان حکومت محمد دوم، ملک دینار غُز به کرمان تاخت و آن جا را تصرف کرد و حکومت آل قاوُرد را پس از ۱۵۰ سال برانداخت. از این خاندان دوازده تن به سلطنت رسیدند که اولین آن ها عمادُالدّین قَرا اَرْسَلان قاوُرد و آخرین آن ها محمد دوم (۵۷۹ـ۵۸۳ق) بود.

ارتباط محتوایی با سلجوقیان کرمان

سلجوقیان کرمان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلجوقیان کرمان   • مفهوم سلجوقیان کرمان   • تعریف سلجوقیان کرمان   • معرفی سلجوقیان کرمان   • سلجوقیان کرمان چیست   • سلجوقیان کرمان یعنی چی   • سلجوقیان کرمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلجوقیان کرمان
کلمه : سلجوقیان کرمان
اشتباه تایپی : sg[,rdhk ;vlhk
عکس سلجوقیان کرمان : در گوگل

آیا معنی سلجوقیان کرمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )