برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1673 100 1
شبکه مترجمین ایران

سبزوار

/sabzevAr/

معنی سبزوار در لغت نامه دهخدا

سبزوار. [ س َ زَ / زِ ] (اِخ )شهرکیست خرد بر راه ری [ از خراسان ] و قصبه ٔ روستای بیداست. (حدود العالم ). نام شهری است مشهور از اقلیم چهارم بخراسان ، الان به تشیع معروف و بمحبت اهل بیت مشعوف و بعداوت شیخین مجبول ، چنانکه مولوی گوید:
سبزوار است این جهان بیمدار
ما چو بوبکریم در آن خوار و زار.
در قدیم الایام شهری بزرگ در آن اراضی بوده جربدنام اکنون جز ارکی از آن باقی نمانده و جعفرآباد نام قلعه ٔ محکم در آنجا ساخته شده بدست خوانین شادلو است. بیک فرسنگ فاصله در زیر دست آن جاده دزی خراب است و آن را دز سپید خوانده اند. چون سهراب عزم ایران کرده به آنجا رسیده ، با هجیر مبارزت کردند. (آنندراج ). سبزوار در اصل ساسویه آباد بوده است و گفته اند پسران ساسویه یزدجرد بود. (تاریخ بیهقی از سبک شناسی ص 368). در سبزوار مسجد جامعی است که بدست خواجه علی مؤید که آخرین حکمران سربداریه معاصر امیر تیمور بوده است بنا کرده است کتیبه ای پیدا شده که نشان میدهد ماده تاریخ آن 1044 هَ. ق.ساخته شده است. رجوع به مرآت البلدان ج 4 ص 105 شود.
از اقلیم چهارم است ، طولش از جزایرخالدات قطیه و عرض از خط استوا لونه ، هوایش معتدل است و بازارهای فراخ و خوب دارد و طاقی از چوب بسته اند که چهار سوی بازار است بغایت محکم و عالی ، حاصلش غله و اندکی میوه و انگور باشد و قریب چهل پاره دیه است که از توابع دارد و مردم آنجا شیعه ٔ اثناعشری اند.(از نزهة القلوب چ لیدن ص 149).
نام یکی از شهرستانهای استان نهم و حدود آن بشرح زیر است : از خاور بکوه سرخ و ارتفاعات خاوری دهنو سلیمان آباد و سنگرد و شهرستان نیشابور، از باختر بشهرستان بجنورد و شهرستان شاهرود، از جنوب بشهرستان کاشمر، از شمال به شهرستان قوچان و بجنورد.
آب و هوای آن : چون شهرستان سبزوار و بخش های تابعه ٔ آن در مناطق مختلفه در سه جلگه ٔ موازی هم قرار داشته ارتفاع هر یک از آنها متفاوت است و یک بخش بطور کلی در کوه میش و قراء چندی از بخش داورزن وحومه ٔ جغتای - صفی آباد در قسمت کوهستانی این ناحیه واقع شده است و تاکنون اطلاع صحیحی راجع به آب و هوای کلیه ٔ مناطق فوق بدست نیامده و اختلاف قطعی فصول چهارگانه بخوبی معلوم نیست. بطور کلی آنچه میتوان استنباط کرد این است که درجه ٔ حرارت قسمتهای جلگه با کوهستانی تفاوت کلی داشته یعنی ...

معنی سبزوار به فارسی

سبزوار
شهریست در جنوب هرات ( افغانستان ) .
دهی است از دهستان خسرو آباد شهرستان بیجا

سبزوار در دانشنامه اسلامی

سبزوار
سبزوار شهر و شهرستانی در استان خراسان رضوی که از شهرهای تاریخی شیعی به شمار می آید. وجود امامزاده های فراوان، پایتختی حکومت سربداران، حضور علمای بزرگ از جمله ملاهادی سبزواری و سیدعبدالاعلی سبزواری و همچنین بزرگداشت واقعه کربلا به وسیله هیئات و تعزیه خوانی از دیگر دلایل اهمیت این شهر شیعی است.
شهرستان سبزوار سومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی است. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در غرب خراسان رضوی قرار دارد و با استان سمنان هم مرز است. از شمال و شمال غربی به اسفراین و بجنورد، از جنوب به بردسکن، از شرق به نیشابور و از غرب به شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان منتهی می شود. مساحت این شهر ۲۰۴۸۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ش ۲۹۸۵۸۸ نفر است. ارتفاع آن از سطح دریا در منابع مختلف بین ۹۴۰ تا ۹۷۷ متر ذکر شده است. از نظر جغرافیایی در موقعیت ۵۷ درجه و ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۱۲ دقیقه عرض شمالی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد. فاصلۀ آن از مرکز استان (مشهد) ۲۲۰ کیلومتر و از پایتخت (تهران) ۶۶۰ کیلومتر است.
این شهرستان ۷ بخش با نام های داورزن، روداب (سبزوار)">روداب، جغتای، جوین، ششتمد، خوشاب و بخش مرکزی دارد. سبزوار از دیرباز از توابع خراسان بوده و پس از آنکه در سال ۱۳۸۳ش خراسان به سه استان تقسیم شد، سبزوار جزء شهرهای خراسان رضوی قرار گرفت.
سبزوار از قدیم در شمار شهرهای پر جمعیت خراسان بوده و «بیهق» نام داشته است. درباره سابقه تشیع در این شهر گویند که «قنبر» یکی از غلامان حضرت علی (علیه السّلام) در این دیار سکنی گزیده و مسجدی به نام فرزند وی «شاذان بن قنبر» در بیهق وجود دارد.
اولین دوره حوزه علمیه سبزوار از قرن پنجم آغاز و تا قرن هشتم ادامه می یابد. «علی بن عبدالصمد بن محمد تمیمی» از فرزانگان قرن پنجم هجری است.
آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، طبقات اعلام الشیعه، ج۲، ص۲۷۴.    
این دوره از قرن نهم آغاز و تا دوره حاضر ادامه می یابد. شیخ آقابزرگ در قرن نهم از سه تن عالم سبزواری به نام های «حسین سبزواری»، «نصیرالدین طبری» و «نظام الدین حسینی» یاد ...

سبزوار در دانشنامه ویکی پدیا

سبزوار
سبزوار تلفظ راهنما·اطلاعات یکی از شهرهای ایران است که در غرب خراسان، در شمال شرق کشور قرار دارد و به آن بیهق نیز می گویند.
گویند بهمن بن اسفندیار بن گشتاسب (بهمن الملک) پادشاهی بزرگ بود که بهمن آباد بیهق را او بنا کرده بود و در روزگار او بهمن آباد شهری بزرگ بود. پسرش ساسان و دخترش همای نام داشت. هنگامی که وفات بهمن نزدیک شد وی تاج بر شکم همسرش نهاد و کودکی را به ولیعهدی برگزید. چون ساسان دید که پدرش جنینی را بر وی ترجیح داده برخاست، گوسفندکی چند خرید و به ناحیه بیهق آمد و آنجا که ساسان قاریز است نزول کرد و فرمود که این کاریز بنا کردند که در میان شهر است و قلعه بنا کرد. این محل که قصبهٔ ساسان آباد است را امروز سبزوار نویسند.
گفته اند که سبزوار را ساسویه بن شاپورالملک بنا کرده است و شاپور آن بود که نیشابور بنا کرد و ساسان قاریز، ساسو قاریز بوده است و سبزوار در اصل ساسویه آباد بوده است.
پس از مغول به سلطنت خوارزمشاه">حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، اهالی اش برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می شدند. بعد از حکومت شیعی آل بویه حکومت شیعه بعدی در ایران به دست سربداران ایجاد گردید که مدت ها بر قسمت هایی از کشور حکومت نمودند و پایتخت این حکومت سبزوار بود. سبزوار از مهم ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده است. مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین حوزه های علمیه این شهر از قدمتی دیرینه برخوردارند. این شهر خاستگاه اندیشمندان بزرگی در ادوار مختلف تاریخی بوده است و شاعران و نویسندگان بزرگی نیز به دنیای علم و ادب معرفی کرده است که ابن یمین فریومدی و محمود دولت آبادی از جمله آن ها هستند.
تاریخ نگار بزرگ ایران ابوالفضل بیهقی نیز منسوب به این شهر است. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه های مهم این شهر می باشند. هم اکنون ۱۴ دانشگاه و مؤسسهٔ آموزش عالی بزرگ در این شهر مشغول به کار می باشند. فرمانداری این شهرستان جزء فرمانداری های ویژه ایران می باشد.
نام قدیم سبزوار، بیهق است. بیهق را پیش از اسلام، «بیهه» یا بیهین یا بیهگ (یعنی جای نیکو یا بهترین ناحیه در این منطقه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سبزوار

سبزوار از شهرهای استان خراسان در شمال شرق ایران.
• حکایت محمد خوارزمشاه کی شهر سبزوار کی همه رافضی باشند به جنگ بگرفت اما جان خواستند گفت آنگه امان دهم کی ازین شهر پیش من به هدیه ابوبکر نامی بیارید.
مولانا جلال الدین محمد بلخی معروف به مولوی:
• هانری رنه دالمانی در سفرنامهٔ از خراسان تا بختیاری دربارهٔ نام سبزوار:
• میرزا سراج:
• حکیم سبزواری متخلص به اسرار:
• افضل الملک صاحب سفرنامه خراسان و کرمان که در عهد مظفرالدین شاه می زیسته است، درباره سبزوار این چنین می گوید: «سبزوار از شهرهایی است که بعد از فتنۀ چنگیزی احداث شده است. هوایش خنک است. غله و فواکه خوب از اینجا بیرون می آید. این شهر جزء خراسان است. لکن اهالیش به محبت و صفا و ذوق و همت بر سایر اهالی شهرهای خراسان حالیه رجحان دارند.»

سبزوار در جدول کلمات

از شهرهای استان خراسان که همسایه سبزوار | فریمان | کاشمر و کوههای بینالود است
نیشابور

سبزوار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ریحانه
شهر زیبای سبزوار در ایتان خرایان رضوی
ریحانه
شهر زیبای استان خراسان رضوی
محیا محمدی
باکولو
یعنی
بابابزرگ

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سبزوار رصد   • جمعیت شهرستان سبزوار   • عصر سبزوار   • نقشه سبزوار   • سبزوار ما   • سبزوار کجاست   • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار   • معنی سبزوار   • مفهوم سبزوار   • تعریف سبزوار   • معرفی سبزوار   • سبزوار چیست   • سبزوار یعنی چی   • سبزوار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سبزوار

کلمه : سبزوار
اشتباه تایپی : sfc,hv
آوا : sabzevAr
نقش : اسم خاص مکان
عکس سبزوار : در گوگل

آیا معنی سبزوار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )