برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1394 100 1

زمین داور

معنی زمین داور در لغت نامه دهخدا

زمین داور. [ زَ وَ ] (اِخ ) ناحیه ٔ تاریخی میان سجستان وغور. این ناحیه عبارت بوده است از دره ٔ وسیعی که رود هیرمند از جبال هندوکش تا بست در آن جاری است. بنابر مآخذ اسلامی ، ناحیه ٔ حاصلخیز و پرجمعیت بوده است وچهار شهر عمده به اسامی درتل یا تل ، درغش بغنین و شروان یا سروان و آبادیهای بزرگ داشته است. هیچیک از شهرهای مذکور امروز باقی نیست. شهر درتل به فاصله ٔ سه منزلی بر ساحل هیرمند واقع بوده و کوه زون که در آنجا مسلمانان دستهای بت معروف به زون را قطع کردند، نزدیک آن بوده. از شهری به نام خاش یا خواش نیز در زمین داور نام برده شده که محل آن نیز نامعلوم است و بعضی آن را از توابع کابل شمرده اند. (از دائرة المعارف فارسی ). ناحیتی است [ از حدود خراسان ] آبادان و بر سر حدیست میان غور و بست و او را دو شهر است «تک » و «درغش » و این هر دو ثغرند بر روی غور و اندر غش زعفران روید بسیار و پیوسته است به ناحیت «درمشان »بست. (حدودالعالم ). اندر شهر و سنه ٔ احدی و اربعمائه که امیر محمود رضی اﷲ عنه به غزو غور رفت بر راه زمین داور از بست و دو فرزند خویش را... و برادرش یوسف... را فرمود تا به زمین داور مقام کردند... و ایشان را آنجا بدان سبب ماند که زمین داور را مبارک داشتی که نخست ولایت که امیر عادل سبکتگین... وی را داد آن ناحیت بود. (تاریخ بیهقی چ فیاض ص 111). در سنه ٔ خمس واربعمائه امیر محمود از بست تاختن آورد بر جانب خوابین که ناحیتی است از غور پیوسته ٔ بست و زمین داور. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 114). و امیر محمود رضی اﷲ عنه بدو سه دفعت هم از آن راه زمین داور بر اطراف غور زد وبه مضایق آن درنیامد. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 120). رجوع به حبیب السیر، تاریخ سیستان ، التفهیم بیرونی ص 199، احوال و اشعار رودکی ص 1118 و یشتها 2 ص 298 شود.

معنی زمین داور به فارسی

زمین داور
نام قدیم ایالتی است در افغانستان که امروز قندهار نامیده میشود و آن دره پهناوری بوده است که وقتی رود هیرمند در آن جریان داشته و جغرافیا نویسان عرب این اسم را بتمام این ولایت اطلاق کرده اند .
ناحیه تاریخی میان سجستان و غور این عبارت بوده از دره وسیعی که رود هیرمند از جبال هندوکش تابست در آن جاری است .

زمین داور در دانشنامه ویکی پدیا

زمین داور
زمینداور یا زَمین داوَر یا زون داتبر(خدای دادگر) منطقه ای تاریخی در محدودهٔ کشور افغانستان در ولایت هلمند می باشد. زمین داور در میان سجستان و غور واقع شده بود. زمین داور به صورت دره ای بوده که رود هیرمند که از کوه های هندوکش جاری می شده پس از سیراب نمودن این سرزمین به بست می رسیده است. زمین داور در دورهٔ اسلامی منطقه ای پرجمعیت و آباد بوده است و چهار شهر عمده داشته: درتل، درغش، بغنین و سروان.
زابلستان
این سرزمین را مورخان و جغرافیدانان اسلامی به نام های «بلد داور، ارض داور، داور، و زمینداور» ذکر کرده اند که مراد از همه یعنی تلفظ عربی و فارسی آن، یکی است و به گفته لسترنج به معنی معبرهای کوهستان می باشد.
بوسورت محقق انگلیسی می گوید: در گزارشی دربارهٔ فتوح یعقوب بن لیث که دو قرن پس از حمله عبدالرحمن بن سمره بر زمینداور روی داد از پرستشگاه «زون» یاد می شود که بر سر کوهی نهاده بود. دراین محل شاه را خدا می خواندند و بر تخت زرینی که بر شانه های دوازده نفر حمل می شد، از یک جا به جای دیگری می رفت؛ بنابراین «زمینداور» ریشه در نام معبد «زون- دادتبر») خدای دادگر دارد که به معنی سر سرزمین دادگری و انصاف و داوری می باشد.
از مورخان اسلامی، قدیم ترین مورخی که از این سرزمین یاد کرده، احمدبن یحیی بغدادی معروف به بلاذری است که در سال ۲۵۵هجری در جمله فتوحات مسلمین در سیستان، نام «داور» را ذکر نموده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زمین داور

زمین داور را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زمین داور   • مفهوم زمین داور   • تعریف زمین داور   • معرفی زمین داور   • زمین داور چیست   • زمین داور یعنی چی   • زمین داور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زمین داور
کلمه : زمین داور
اشتباه تایپی : cldk nh,v
عکس زمین داور : در گوگل

آیا معنی زمین داور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )