برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1617 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان نیا هندواروپایی

زبان نیا هندواروپایی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان نیا هندواروپایی
زبان پوروا هندواروپایی (به انگلیسی: Proto-Indo-European) یا نیا- هندواروپایی، نیای زبان های هندواروپایی است که، هندواروپاییان اولیه با آن صحبت می کردند. هر چند از پذیرش وجود این زبان در میان زبان شناسان یک سده می گذرد، اما در جزئیات آن اختلاف است.
زبان های هندواروپایی
کورگان
واژگان نیا هندواروپایی
زبان های هندواروپایی از پُرگویش ترین زبان های دنیا هستند. قریب به سه میلیارد نفر، به ۱۳۰ زبان از این خانوادهٔ زبانی سخن می گویند، که گسترهٔ آن از هیتی گرفته تا انگلیسی، از زبان های لاتین و رومی گرفته تا فارسی و هندی می رسد.
در مورد خاستگاه خانوادهٔ زبانی هندو-اروپایی دو فرضیهٔ رقیب وجود دارد. دیدگاه مرسوم که ریشهٔ این خانوادهٔ زبانی را به ۶٬۰۰۰ سال پیش و استپ های پونتیک را فرض می کند. دیدگاه دیگر ادعا می کند ریشهٔ این خانوادهٔ زبانی به ۸٬۰۰۰ تا ۹٬۵۰۰ سال پیش و به منطقهٔ آناتولی تعلق دارد که با گسترش کشاورزی این زبان نیز در گسترش یافت.
برخی از پژوهشگران براین باورند که پراکنده شدن این زبان در طی هزارهٔ سوم پیش از میلاد توسط مردمان کوچ گردِ کورگان رُخ داده است. دیگران با اشاره به مهاجرت های نخستین، این نظریه را مطرح می کنند که مردم برزگر و کشاورز بسیار زودتر (پیرامون ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد) پراکنده شده اند که به «موج پیشروی» معروف است.
عکس زبان نیا هندواروپایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان نیا هندواروپایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان نیا هندواروپایی   • مفهوم زبان نیا هندواروپایی   • تعریف زبان نیا هندواروپایی   • معرفی زبان نیا هندواروپایی   • زبان نیا هندواروپایی چیست   • زبان نیا هندواروپایی یعنی چی   • زبان نیا هندواروپایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان نیا هندواروپایی

کلمه : زبان نیا هندواروپایی
اشتباه تایپی : cfhk kdh ikn,hv,~hdd
عکس زبان نیا هندواروپایی : در گوگل

آیا معنی زبان نیا هندواروپایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )