برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1622 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان فنلاندی

زبان فنلاندی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان فنلاندی
زبانِ فَنلاندی (به انگلیسی: Finnish language) (به فنلاندی: suomi، تلفظ: سوئُمی) زبانی است که ۹۲ درصد فنلاندی ها و اقلیت های فنلاندی در بیرون از فنلاند بدان سخن می گویند. همچنین این زبان زبان رسمی فنلاند و زبان رسمی اقلیت های زبانی فنلاندی در سوئد و نروژ می باشد.
فینیک
فنلاندی
فنلاندی از خانواده زبان های فین واوگری و از دید گونه شناسی میان زبان های صرفی و زبان های پیوندی جای می گیرد. در این زبان نام واژگان، صفت ها، ضمیرها، کارواژگان و شمارگان وابسته به نقششان در جمله صرف شده و تغییر می پذیرند.
چنین پنداشته می شود که زبان های بالتیک-فینی از دل زبان نیافینی- که آن هم از زبان های سامیک در ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰ (پیش از میلاد) جداشده بود-بیرون آمده باشد. پنداشته می شود که زبان نیافینی سه گویش داشته است:شمالی، جنوبی و خاوری. زبان های بالتیک-فینی در سده ۱ (میلادی) جداشدند ولی به اثرگذاری بر هم دنباله دادند. از این رو گویش های فنلاندی خاوری از دید پیدایشی نیافینی خاوری با بسیاری از ویژگی های خاوری است و گویش های فنلاندی جنوب غربی اثرهایی یکدست از استونیایی داراست.
شیوه نوشتاری فنلاندی نخستین بار به دست میکائل آگریکولا اسقف فنلاندی در سده ۱۶ آفریده شد. وی پایه نویسه خود را بر سوئدی، آلمانی و لاتین گذارد. درآینده بسیاری دیگر نیز در نویسه فنلاندی بازنگری نمودند. در سده شانزدهم ادب فنلاندی به کوشش کسانی چون پاوالی یوستن، اریک سورولاینن و یاکو فینو و آگریکولا به کامیابی هایی دست یافت. در سده ۱۷ در فنلاند کتاب هایی به زبان های فنلاندی، نروژی، سوئدی، دانمارکی، استونیایی و آلمانی چاپ شد. با این همه در این زبان هنوز کتاب های ارزشمند به لاتین نوشته می شد و زبان های فنلاندی و سوئدی کم ارج دانسته می شدند.
عکس زبان فنلاندی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان فنلاندی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان فنلاندی   • مفهوم زبان فنلاندی   • تعریف زبان فنلاندی   • معرفی زبان فنلاندی   • زبان فنلاندی چیست   • زبان فنلاندی یعنی چی   • زبان فنلاندی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان فنلاندی

کلمه : زبان فنلاندی
اشتباه تایپی : cfhk tkghknd
عکس زبان فنلاندی : در گوگل

آیا معنی زبان فنلاندی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )