برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1679 100 1
شبکه مترجمین ایران

روآندا

روآندا در دانشنامه آزاد پارسی

روآندا (Rwanda)
فرودگاه بین المللی کیگالی، موقعیت. کشور روآندا در قلب قارۀ افریقا، میان کشورهای اوگاندا در شمال، تانزانیا در شرق، بروندی در جنوب، و کنگو در غرب واقع است. ۲۶,۳۳۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر کیگالی است.سیمای طبیعی. روآندا کشوری کوهستانی است و بیشتر اراضی آن در ارتفاعی بالاتر از ۱,۵۰۰ متر قرار دارند و مرتفع ترین نقطۀ آن کوه کاریسیمبی است که ۴,۵۰۷ متر ارتفاع دارد. نواحی غربی روآندا با شیب تند به درّۀ کافت بزرگ منتهی می شود که دریاچۀ مرزی کیوو در آن واقع است. ارتفاعات مرکزی، رودخانه های این کشور را به دو حوضۀ نیل و کنگو تقسیم می کند و دو آتشفشان فعال در مرز غربی آن قرار دارند. رودخانه های نیابارونگو، آکانیارو، کاگِرا و چند رود دیگر و نیز دریاچه های زیبای متعددی که در گوشه و کنار این سرزمین پراکنده اند، این کشور را به یکی از پرآب ترین نواحی مبدل کرده اند. بیشتر اراضی و به ویژه ارتفاعات این سرزمین از جنگل پوشیده شده و حیات وحش آن از دست نخورده ترین و غنی ترین حیات های وحش جهان، به ویژه از نظر دارابودن گوریل های کوهستانی، است. اقلیم روآندا گرم و مرطوب و پرباران است و ساکنان آن بیشتر در ارتفاعات، که هوای بهتری دارد زندگی می کنند و دره ها و نواحی کم ارتفاع آن غالباً به دامداری و پرورش چهارپایان اختصاص یافته است و کیگالی، روهنگری، بوتاره، و گیسِنی که بندری در کنار دریاچۀ کیوو است؛ از مهم ترین شهرها و آبادی های آن به شمار می روند.
اقتصاد. اقتصاد روآندا عمدتاً به کشاورزی نسبتاً حقیرانه ای که حدود ۹۲ درصد از نیروی کار این کشور را به خود مشغول داشته است، متکی است و قهوه، چای، نیشکر، کاساوا، ذرت، و سبز یجات از مهم ترین اقلام صادراتی آن هستند. بومیان توتسی به گله داری اشتغال دارند و هوتوها گوسفند و بز پرورش می دهند. صنعت کشور روآندا به تولید مواد غذایی و مصالح ساختمانی و تهیۀ نوشابه های الکلی منحصر است و آموزش و بهداشت هنوز عمومیت ندارد و میزان باسوادی به حدود ۶۶ درصد می رسد و موارد قابل تأملی از بیماری های ایدز و مالاریا در آن مشاهده شده است.
حکومت و سیاست. نوع حکومت روآندا دولت انتقالی چندحزبی با یک مجلس انتقالی است که از ۷۰ عضو انتصابی تشکیل می شود و رئیس جمهور و نخست وزیر انتقالی ادارۀ کشور را برعهده دارند.
مردم و تاریخ. ...

روآندا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روآندا   • مفهوم روآندا   • تعریف روآندا   • معرفی روآندا   • روآندا چیست   • روآندا یعنی چی   • روآندا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روآندا

کلمه : روآندا
اشتباه تایپی : v,Hknh
عکس روآندا : در گوگل

آیا معنی روآندا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )