برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1679 100 1
شبکه مترجمین ایران

راین

معنی راین در لغت نامه دهخدا

راین. (اِخ ) رجوع به رَن شود.

راین. [ ی ِ ] (اِخ ) قصبه و مرکز بخش راین از شهرستان بم ،واقع در 75هزارگزی شمال باختری بم و 23هزارگزی باختر راه شوسه ٔ کرمان - بم. مختصات جغرافیایی این قصبه بدین شرح است : طول 57 درجه و 33 دقیقه و 42 ثانیه. عرض 29 درجه و 24 دقیقه و 35 ثانیه. بیشتر مردم راین آهنگرند و در ساختن ابزار آهنی مانند چاقو، قیچی ، قندشکن و جز آن مهارت دارند و گروهی نیز بکار کشاورزی و دامپروری مشغولند. از ادارات دولتی بخشداری ، پست وتلگراف ، نمایندگی فرهنگ و دارایی و آمار و پاسگاه ژاندارمری دارد. این قصبه دو باب دبستان و در حدود 65باب مغازه و 3000 تن جمعیت دارد و هوای آن سردسیر است و آب آن از دو رشته قنات تأمین میشود. محصول عمده ٔ قصبه غلات ، لبنیات ، پنبه و انواع میوه هاست. راه فرعی راین در 23هزارگزی در محلی بنام نی بید از شوسه ٔ بم به کرمان منشعب میشود و پس از گذشتن از یک گردنه ٔ خاکی به راین میرسد و سپس به ساردوئیه از شهرستان جیرفت منتهی میگردد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

راین. [ ی ِ ] (اِخ ) یکی از بخش های سه گانه ٔ شهرستان بم. این بخش در شمال باختری شهرستان بم واقعو حدود آن بدین شرح است : از سمت شمال و شمال خاوری به شهرستان کرمان ، از سوی خاور به بخش مرکزی بم ، از جنوب و جنوب باختری به شهرستان جیرفت ، از سوی باختر به بخش بردسیر از شهرستان سیرجان. این بخش سرزمینی است کوهستانی و هوای بخش در دهستانهای مرغک و مرکزی سردسیر است بطوری که بیشتر مردم بم در تابستان به دهستان مرغک ییلاق میروند ولی هوای دهستان تهرود گرم معتدل مالاریائی است. بلندترین کوههای استان کرمان در این بخش واقع شده و مرتفعترین قله ٔ آن قله ٔ کوه هزار است که 4545 گز ارتفاع دارد. مهمترین رودخانه ٔ بخش رودخانه ٔ تهرود است که از دره و دامنه ٔ کوه هزار و دامنه ٔ جنوبی کوه چوپار سرچشمه گرفته ، پس از عبور از جلگه ٔ راین و مشروب ساختن دیه های تهرود به رودخانه ٔ هزار متصل می گردد و مسیر آن از باختر ابارق و دارزین گذشته بسوی شهر بم سرازیر میشود. سایر رودخانه های این بخش آب دایم ندارند. بخش راین شهرستان بم از سه دهستان بدین شرح تشکیل شده است : 1- دهستان حومه ، 68 آبادی با 5500 تن جمعیت. 2- دهستان مرغک ، 65 آبادی با 5000 تن جمع ...

معنی راین به فارسی

راین
یکی از شطهای اروپای غربی و مرکزی بطول ۱۳۲٠ کیلومتر و آن از مرتفعات گریزون در سویس سرچشمه گیرد و از مرز آلمان و فرانسه و خاک آلمان میگذرد و در هلند بدریای شمال ریزد .حوضه وسطای آن یکی از مناطق معتبر صنعتی اروپاست و در سراسر کناره های آن آبادیها و شهرها و بنادر و مراکز صنعتی است .
یکی از بخش های سه گانه شهرستان بم
دیه و مرکز دهستان مارز بخش کهنوج شهرستان جیرفت .
محکوم به مرگ

راین در دانشنامه ویکی پدیا

راین
راین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
راین (شهر)، شهری در استان کرمان در ایران
بخش راین در شهرستان کرمان ایران به مرکزیت شهر راین
دهستان راین، دهستانی از توابع بخش راین شهرستان کرمان
ارگ راین، یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی شهرستان بم در جهان
آبشار راین (کرمان) در شهر راین
راین نام شهری در ناحیهٔ اشتاینفورت واقع در کشور آلمان است. این شهر بزرگترین شهر این ناحیه به شمار می رود و همچنین پایگاه هوایی راین را در خود جای داده است.
Official site
Association for Rheine's twin towns
شهر راین بر سر راه رود امس و حدود چهل کیلومتری(۲۵ مایلی) شمال مونستر، ۴۵ کیلومتری(۲۸ مایلی) غربی اسنابروک و ۴۵ کیلومتری شرقی شهر انسخده (هلند) قرار گرفته است.
راین (باواریای پایین) (به آلمانی: Rain, Lower Bavaria) یک شهر در آلمان است که در اشتراوبینگ-بوگن واقع شده است.
فهرست شهرهای آلمان
راین ۱۴٫۲۹ کیلومترمربع مساحت دارد ۳۳۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
مختصات: ۵۱°۵۸′۵۲″ شمالی ۴°۵′۳۵″ شرقی / ۵۱٫۹۸۱۱۱°شمالی ۴٫۰۹۳۰۶°شرقی / 51.98111; 4.09306 (North Sea-Rhine)
بازل
استراسبورگ
کارلسروهه
مانهایم
لودویگزهافن
ویسبادن
کلن
رود راین (با یای ساکن، به آلمانی: Rhein، به فرانسوی: Rhin، به هلندی: Rijn، به ایتالیایی: Reno) با ۱٬۳۲۰ کیلومتر درازا یکی از طویل ترین و مهم ترین رودهای اروپاست که با سرچشمه گرفتن از کوه های آلپ از کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه و هلند و لیختن شتاین و اتریش عبور می کند. نام این رود از ریشه سلتی رنوس (Renos) به معنی آنچه روان و جاری است (رونده) گرفته شده است.
حدود ۸۳۳ کیلومتر از درازای رود راین قابل کشتیرانی است و این امر به اهمیت این رود ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

راین در دانشنامه آزاد پارسی

رایْن (Rhine)
رودخانه راین و دانوب
رودی در اروپا، به طول ۱,۳۲۰ کیلومتر. از سوئیس سرچشمه می گیرد و از طریق آلمان و هلند به دریای شمال می ریزد. منطقه ای را به مساحت حدود ۲۲۰هزار کیلومتر مربع آبیاری می کند و ۸۰۵ کیلومتر آن قابل کشتی رانی است. ریزابه های آن عبارت اند از موزل و رور. راین با آبراه راین ـ رون به دریای مدیترانه، و با آبراه راین ـ ماین ـ دانوب به دریای سیاه متصل است. رود راین از دو سرچشمه و چند نهر کوچک یخچالی در کانتون گریزون، سوئیس، سرچشمه می گیرد. در جهت شمال غربی جریان می یابد و در مسیر خود بخشی از مرز بین سوئیس، لیختن اشتاین، و اتریش را تشکیل می دهد. رود مزبور از طریق دریاچۀ کنستانس جاری می شود و از شافهاوزن می گذرد. در این قسمت از مسیر، آلمان (در شمال) را از سوئیس (در جنوب) جدا می کند. راین پس از عبور از بازل از طریق دره ای پهناور راه شمال را در پیش می گیرد و به سوی ماینتس می رود؛ در ابتدا از بین آلزاس ـ لورن در فرانسه، و بادن ـ وورتمبرگ و هسه، در کرانۀ راست می گذرد. از ماینتس به سمت غرب جریان می یابد و از بینگن می گذرد. سپس مسیر شمال غربی را در پیش می گیرد و از کوبلنتس و بُن می گذرد. مسیر رود بین بینگن و بن مملو از اماکن افسانه ای، همراه با جنگل ها، تاکستان ها و قلعه های گوتیک است. پس از بن از شهرهای کلن، دوسلدورف، و دوسبورگ می گذرد و در شمال غربی اِمِریش وارد هلند می شود. رود موزل در کوبلنتس، و رور در دوسبورگ به راین می پیوندند؛ رود مهم دیگری که در این بخش از مسیر وارد راین می شود، ناهه است که در بینگن و لان با راین یکی می شود. راین به محض ورود به هلند به دو بخش تقسیم می شود و دلتای وسیعی پدید می آورد. راین آبراه مهم کشتی رانی اروپای غربی است. بیش از ۱۱۰میلیون تن بار هر سال از مرز هلند می گذرد. اقلام اصلی که از این مسیر منتقل می شوند عبارت اند از آهن، نفت تصفیه شده، زغال سنگ، و غلات.

راین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مريم
ريشه راين راي و انديشه
رایِن
رایِن یک نام بین المللی پسرانه میباشد
مهلا
راین اسم دخترانس و معنیش میشه صاحب چشمای بی رنگ
صفايي
راين اسم بريتانيايي پسرانه به معناي شاهزاده ي كوچك است
رایان
نامی بریتانیایی چیه ؟ رایِن نام شهری در کرمانم هست همون نام رایان که تازگیا در ایران زیاد میزارن تلفظ درستش رایِن(ryan) اگه دیکشنری بزنید تلفظش مشخصه و ریشه این نام زبان ایرلندی باستان( معنی ایر لند هم بخونید و با نام ایر ان مقایسه کنید) آمده نه انگلیسی دو زبان جدان گفته شده که یکی به معنی پادشاه کوچک یکی به معنی درخشان و نامدار در کل خودشونم نمیدونن دقیق ینی چی فقط میدونن نام باستانیه بر پایه کتابa guide to Irish surnames که بخوایم از طریق پیوستگی زبانهای آریایی معنیشو در بیاریم برخی در ایران معنی رای و اندیشه رو در نظر میگیرن جدای این با توجه به پژوهش بنده نام شخصی در دوره ساسانی بوده در ادامه گفتم و میشه گفت یه چیزی مانند نام رِی که برا ما فقط معنی یه شهر نزدیک تهران یا زیر شاخه اون در نظر گرفته میشه ولی شهری هست با قدمت دوره هخامنشیان و زادگاه زکریای رازی ،خارجیام نام(ray) با تلفظ رِی میزارن برا پسراشون محبوب میونشون کافیه فقط یه جستجو کنید
نام راین نام یکی از سرداران بزرگ و شجاع اردشیر دوم، پادشاه ساسانی بوده‌است و راین با قدمت و تمدن کهن در زمان ساسانیان بواسطه قرار گرفتن در مسیر بزرگراه غرب به شرق موقعیتی مناسب داشته و یکی از مراکز دادو ستد کالا و همچنین بافت پارچه‌های ارزشمندی بوده‌است که حتی به مناطق دور مانند مصر نیز صادر می‌شد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت راین v5   • شرایط فروش راین خودرو   • خودرو راین   • فروش اقساطی راین خودرو   • راین d60   • قیمت خودرو راین   • شرایط فروش راین v5   • شهر راین   • معنی راین   • مفهوم راین   • تعریف راین   • معرفی راین   • راین چیست   • راین یعنی چی   • راین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی راین

کلمه : راین
اشتباه تایپی : vhdk
عکس راین : در گوگل

آیا معنی راین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )