برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1488 100 1
شبکه مترجمین ایران

دفاع امام علی از حضرت زهرا

دفاع امام علی از حضرت زهرا در دانشنامه اسلامی

دفاع امام علی از حضرت زهرا
یکی از مهمترین شبهاتی که وهابیت با تحریک احساسات مردم، به منظور انکار قضیه هجوم عمر بن خطاب و کتک زدن فاطمه زهرا (سلام الله علیها) مطرح می کنند، این است که امیرمؤمنان (علیه السّلام) از همسرش دفاع نکرد. مگر نه این که او اسد الله الغالب و شجاع ترین فرد زمان خود بود و...عالمان شیعه در طول تاریخ از این شبهه پاسخ های گوناگونی داده اند که به اختصار به چند نکته بسنده می کنیم.
امیرمؤمنان (علیه السّلام) در مرحله اول و زمانی که آن ها قصد تعرض به همسرش را داشتند، از خود واکنش نشان داد و با عمر برخورد کرد، او را بر زمین زد، با مشت به صورت و گردن او کوبید؛ اما از آن جایی که مامور به صبر بود از ادامه مخاصمه منصرف و طبق فرمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) صبر پیشه کرد. در حقیقت با این کار می خواست به آن ها بفهماند که اگر مامور به شکیبائی نبودم و فرمان خدا غیر از این بود، کسی جرات نمی کرد که این فکر را حتی از مخیله اش بگذراند؛ اما آن حضرت مثل همیشه تابع فرمان های الهی بوده است.
← روایت سلیم بن قیس
امیرمؤمنان (علیه السّلام) در تمام دوران زندگی اش، مطیع محض فرمان های الهی بوده و آن چه او را به واکنش وامی داشت، فقط و فقط اوامر الهی بود و هرگز به خاطر تعصب، غضب و منافع شخصی از خود واکنش نشان نمی داد.آن حضرت از جانب خدا و رسولش مامور به صبر و شکیبائی در برابر این مصیبت های عظیم بوده است و طبق همین فرمان بود که دست به شمشیر نبرد.
عمل به وصیت پیامبر
مرحوم سید رضی الدین موسوی در کتاب شریف خصائص الائمه (علیهم السّلام) می نویسد:اَبُو الْحَسَنِ فَقُلْتُ لِاَبِی فَمَا کَانَ بَعْدَ اِفَاقَتِهِ قَالَ دَخَلَ عَلَیْهِ النِّسَاءُ یَبْکِینَ وَارْتَفَعَتِ الْاَصْوَاتُ وَضَجَّ النَّاسُ بِالْبَابِ مِنَ الْمُهَاجِرِینَ وَالْاَنْصَارِ فَبَیْنَا هُمْ کَذَلِکَ اِذْ نُودِیَ اَیْنَ عَلِیٌّ فَاَقْبَلَ حَتَّی دَخَلَ عَلَیْهِ قَالَ عَلِیٌّ (علیه السّلام) فَانْکَبَبْتُ عَلَیْهِفَقَالَ یَا اَخِی... اَنَّ الْقَوْمَ سَیَشْغَلُهُمْ عَنِّی مَا یَشْغَلُهُمْ فَاِنَّمَا مَثَلُکَ فِی الْاُمَّةِ مَثَلُ الْکَعْبَةِ نَصَبَهَا اللَّهُ لِلنَّاسِ عَلَماً وَاِنَّمَا تُؤْتَی مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ وَنَاْیٍ سَحِیقٍ وَلَا تَاْتِی وَاِ ...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دفاع امام علی از حضرت زهرا   • مفهوم دفاع امام علی از حضرت زهرا   • تعریف دفاع امام علی از حضرت زهرا   • معرفی دفاع امام علی از حضرت زهرا   • دفاع امام علی از حضرت زهرا چیست   • دفاع امام علی از حضرت زهرا یعنی چی   • دفاع امام علی از حضرت زهرا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دفاع امام علی از حضرت زهرا

کلمه : دفاع امام علی از حضرت زهرا
اشتباه تایپی : nthu hlhl ugd hc pqvj civh
عکس دفاع امام علی از حضرت زهرا : در گوگل

آیا معنی دفاع امام علی از حضرت زهرا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )