برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1442 100 1

دعای جوشن صغیر

دعای جوشن صغیر در دانشنامه اسلامی

دعای جوشن صغیر
دُعای جوشَنْ صَغیر، دعایی مفصل که از امام موسی کاظم(ع) نقل شده و قرائت آن در دفع دشمن و محفوظ ماندن از بلاها مؤثر است. دعای جوشن صغیر از جمله ادعیه و اذکاری است که بنابر روایاتی، کتابت آن بر روی کفن مستحب است.
دعای جوشن صغیر از امام موسی کاظم(ع) نقل شده است و ابن طاووس در مهج الدعوات، کفعمی در البلد الامین، و مجلسی در بحارالانوار و زاد المعاد نقل کرده اند. بین نسخه کفعمی در بلدالامین و ابن طاووس در مهج الدعوات تفاوت اندکی وجود دارد و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان دعای جوشن صغیر را بنابر نسخه بلدالامین نقل کرده است.
قرازی از دعای جوشن صغیر: «اَللّهُمَّ وَهذا مَقامُ عَبْدٍ ذَلیلٍ اعْتَرَفَ لَک بِالتَّوْحیدِ وَاَقَرَّ عَلی نَفْسِهِ بِالتَّقْصیرِ فی اَداَّءِ حَقِّک وَشَهِدَ لَک بِسُبُوغِ نِعْمَتِک عَلَیهِ وَجَمیلِ عادَتِک عِنْدَهُ واِحْسانِک اِلَیهِ فَهَبْ لی یا اِلهی وَسَیدِی مِنْ فَضْلِک ما اُریدُهُ اِلی رَحْمَتِک واَتَّخِذُهُ سُلَّماً اَعْرُجُ فیهِ اِلی مَرْضاتِک وَ امَنُ بِهِ مِنْ سَخَطِک بِعِزَّتِک وَطَوْلِک وَبِحَقِّ نَبِیک مَحَمَّدٍ صَلَّی اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ»
دعای جوشن صغیر
این دعا در کتابهای معتبر به شرحی گسترده تر از شرح جوشن کبیر نقل شده و کفعمی در حاشیه کتاب بلدالامین فرموده: که این دعا دعایی است بس بلند و پرارج و هنگامی که هادی عباسی کشتن حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام را قصد کرد، آن حضرت این دعا را خواند در نتیجه جدش رسول خدا صلی اللّه و علیه و آله را در خواب دید که به ایشان فرمود: حق تعالی دشمن تو را هلاک خواهد کرد. این دعا در کتاب مهج الدعوات سید ابن طاووس نیز نقل شده ولی بین نسخه کفعمی و سید اختلاف وجود دارد.
بِسم اللهِ الرَحمنِ الرَحیم
به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی اش همیشگی است.
اِلهی کَمْ مِنْ عَدُوٍّ انْتَضی عَلَیَّ سَیفَ عَداوَتِهِ وَشَحَذَ لی ظُبَةَ مِدْیَتِهِ وَاَرْهَفَ لی شَباحَدِّهِ وَدافَ لی قَواتِلَ سمُ ...

ارتباط محتوایی با دعای جوشن صغیر

دعای جوشن صغیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دعای جوشن صغیر   • مفهوم دعای جوشن صغیر   • تعریف دعای جوشن صغیر   • معرفی دعای جوشن صغیر   • دعای جوشن صغیر چیست   • دعای جوشن صغیر یعنی چی   • دعای جوشن صغیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دعای جوشن صغیر
کلمه : دعای جوشن صغیر
اشتباه تایپی : nuhd [,ak wydv
عکس دعای جوشن صغیر : در گوگل

آیا معنی دعای جوشن صغیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران