برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1519 100 1
شبکه مترجمین ایران

دعای توسل

دعای توسل در دانشنامه اسلامی

دعای توسل
دعای توسل نام چند دعا است؛ اما یک دعا با همین نام، شهرتی بیشتر دارد که منبع آن، کتاب بحارالانوار است. مجلسی می گوید: این دعا را در یکی از نسخه های قدیمی که تألیف یکی از اصحابمان می باشد یافتم و در آن کتاب این گونه آمده بود: « این دعا را محمد بن بابویه از ائمه(ع) روایت کرده و من آن را برای هر چیز خواندم، فوراً اجابت شد». شیعیان ایران این دعا را شب های چهارشنبه، در مکان های مذهبی و به صورت جمعی می خوانند.
توسّل از آموزه های اعتقادی شیعه و اکثریت مسلمانان است به معنای تمسک به شخصی یا چیزی که نزد خداوند، مقام و ارزش والا دارد، برای تقرب به او و برآورده شدن حاجت ها. توسل با آموزه شفاعت پیوند نزدیکی دارد و این دو آموزه معمولاً همراه یکدیگر ذکر می شوند.
«دعای توسل» به چند دعا اطلاق می شود:
دعای توسل
توسّل، واسطه قرار دادن امور خیر و افراد صالح مقرب درگاه الهی برای بر آورده شدن درخواست و اجابت دعا. توسل در لغت به معنای انجام دادن کاری برای تقرب به یک چیز یا شخص است و در اصطلاح به این معناست که انسان در هنگام دعا و استغاثه ، به درگاه الهی چیزی عرضه کند که واسطة پذیرش توبه و اجابت دعای او و بر آورده شدنِ درخواستش باشد، مانند صفات و اسمای الهی یا نام پیامبر اکرم و دعای آن حضرت یا نام اولیای عظیم الشأن و فرشتگان .
دعای توسل یکی از ادعیه مشهور شیعه است. شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان سند دعا را اینگونه ذکر می کند:
علاّمه مجلسی رحمة اللّه فرموده است:در بعضی از کتابهای معتبر از محمّد بن بابویه نقل کرده اند که این دعا را از امامان علیهم السّلام روایت کرده و گفته است:در هیچ امری آن را نخواندم مگر آنکه به زودی اثر اجابت آنرا یافتم.
به نام خداوند بخشنده و مهربان
اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ وَ اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ نَبِیِّ الرَّحْمَةِ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یا
خدایا از تو می خواهم و بسویت رو کنم بوسیله پیامبرت پیامبر رحمت محمد صلی الله علیه و ...

دعای توسل در دانشنامه ویکی پدیا

دعای توسل
دعای توسل دعایی است برای شیعیان که شیعیان ایران این دعا را شب های چهارشنبه، در مکان های مذهبی و به صورت جمعی می خوانند.
دعای کمیل
دعای ندبه
دعای مجیر
دعای عهد
دعایجوشن کبیر
دعایجوشن صغیر
دعای توسل با عبارت «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُک وَ أَتَوَجَّهُ إِلَیک بِنَبِیک نَبِی الرَّحْمَةِ…» شروع می شود. منبع دعای توسلی که در Mafatih al-Janan آمده، از نظر سندی، کتاب بحارالانوار است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دعای توسل در دانشنامه آزاد پارسی

دعای توسّل
از دعاهای مشهور در قضای حوائج. به گفتۀ علّامۀ مجلسی، ابن بابویه این دعا را از ائمه (ع) نقل کرده است. این دعا متضمن توسل به یکایک چهارده معصوم (ع) و حاجت خواهی از درگاه خداوند است و به صورت فرادی یا دسته جمعی، در مجالسی که بدین منظور تشکیل می شود، خوانده می شود.

دعای توسل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دعای توسل   • مفهوم دعای توسل   • تعریف دعای توسل   • معرفی دعای توسل   • دعای توسل چیست   • دعای توسل یعنی چی   • دعای توسل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دعای توسل

کلمه : دعای توسل
اشتباه تایپی : nuhd j,sg
عکس دعای توسل : در گوگل

آیا معنی دعای توسل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )