برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1528 100 1
شبکه مترجمین ایران

دامغان

/dAmqAn/

معنی دامغان در لغت نامه دهخدا

دامغان. (اِخ ) دمغان (در تداول عامه ). شهری است میان خراسان و طهران کنار راه سمنان بشاهرود، در 339400گزی طهران و 249هزارگزی گرمسار، دارای ایستگاه راه آهن ، عرض آن 36 درجه و 10 دقیقه و طول آن 54 درجه و 20 دقیقه. دمشقی گوید: از بلاد جبال است و صاحب غیاث اللغات آرد که : در اقلیم چهارم است و از ملک قهستان. و هدایت در انجمن آرا متذکر است که آن از شهرهای قدیم است و برزخ میان عراق و خراسان و در شاهنامه ٔ فردوسی نامش مکرر مذکور شده و اصل آن «ده مغان » بوده و از کثرت استعمال «هاء» از میان رفته و دمغان گفتند و بجای هاء «الف » آوردند. وجه تسمیه این بوده که مغان باعث آبادی آن شده اند یعنی آتش پرستان و حکیم لامعی گرگانی در صفت سرمای زمستان گفته :
گردد بهر دیار درین فصل روزگار
آتش پرست خلق چو در دامغان مغان.
و چشمه ٔ باد این ولایت مشهورست که آنرا بادخانی گویند یعنی چشمه باد زیرا که خانی بمعنی چشمه و چاه آبست - انتهی. اما این توجیه را اساس علمی نباشد. صاحب مجمل التواریخ و القصص در پادشاهی هوشنگ آرد: که دامغان وی [ هوشنگ ] کرده است ، یعنی ساخته. (از مجمل التواریخ ص 39). یاقوت دامغان را قصبه ٔ قومس و شهری بزرگ میان ری و نیشابور نویسدو گوید مسعربن مهلهل گفت دامغان شهری بسیارمیوه است در نهایت خوبی ، باد آنجا شبانروز از وزش بازنایستد - انتهی. و قومس که معرب کومش است بنابراین تعریف دامغان و سمنان و بسطام امروزی است. (یشتها ج 2 ص 282).
بمناسبت دامغان یاد شهر هکاتوم پیلوس یا شهر صددروازه انگیخته ٔ خاطر میشود، برخی بنای آن شهر را از زمان اسکندر دانسته اند و گروهی برآنند که آن پایتخت اشکانیان بوده است بهر حال آن شهر در جنوب غربی دامغان کنونی بوده است. (از فرهنگ ایران باستان پورداود ص 83).
موافق نوشته های مورخان قدیم خاصه کنت کورث ظن قوی میرود محلی که اسکندر بر بالین داریوش سوم رسید باید نزدیکی دامغان باشد چه داریوش را مقدونیها در طرف جنوب شرقی سفیدکوه که آبهایش به دههای کومش میرود یعنی تقریباً درشمال حاجی آباد کنونی یافته بودند زخم خورده. (از ایران باستان ج 2 ص 1445).
گردکوه یا دز گنبدان که از مرکز مهم اسماعیلیان بوده است در سه فرسنگی دامغان و مشرف بر آن است. (تاریخ مغول ص 174). بنا به نوشته ٔ دمرگان در ...

معنی دامغان به فارسی

دامغان
۱ - شهرستانی است از استان دوم در شمال شرقی سمنان و مغرب شاهرود سر راه شوسه و راه آهن تهران - مشهد قریب ۴۷۹۱۶ تن جمعیت دارد. ۲ - شهر دامغان کرسی شهرستان مزبور دارای ۱۷۱۷۴ تن سکنه و آن در قدیم شهری بزرگ و آباد بود و مدتی در پایتخت اشکانیان بشمار میرفته و یونانیان آنرا (( هکاتم پیلس )) ( شهر صد دروازه ) مینامیدند آثار و ابنیه تاریخی مهمی دارد.
نان ایستگاه راه آهن میان سرخ ده و زرین
مولف مر آت البلدان نویسد : (( چشمه ایست در چهار فرسخی شهر دامغان ))

دامغان در دانشنامه ویکی پدیا

دامغان
دامغان شهری باستانی است که در نقطهٔ جغرافیایی ۳۶°۱۰′۰۶″N 54°۲۰′53″E در حدود ۳۴۰ کیلومتری شمال شرق تهران در استان سمنان واقع شده است. این شهر کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران است که در مسیر رودخانهٔ چشمه علی شکل گرفته و در دورهٔ شاهنشاهی اشکانی پایتخت ایران بود. نام قدیم آن ده مغان و صد دروازه بوده است و دارای آثار باستانی فراوانی از جمله تاریخانه می باشد. شهر دامغان در مسیر جاده ۴۴ قرار گرفته است. مردم دامغان به زبان فارسی و لهجه دامغانی تکلم می کنند.
چشمه علی در ۲۵ کیلومتری شمال دامغان که از تفرجگاه های شاهان قاجار بود
مسجد تاریخانه قدیمی ترین مسجد ایران
مسجد جامع
برج چهل دختران
گنبد زنگوله
بازار بزرگ دامغان (بازارچه)
تپه حصار
آرامگاه پیرعلمدار
امامزاده جعفر
امامزاده محمد
برج طغرل مهماندوست
بقایای مرکز ایالت قومس در جنوب روستای قوشه و غرب امیریه
بارگاه بکیربن اعین
خانه لطفی
دیوار بارو
هفت تنان-سلطانیه
روستای و کارونسرای قوشه
نام دامغان از «ده» و «مغان» است. «ده» به معنای روستا است و «مغان» به معنای مگی است. این نام توسط زرتشتیان داده شد که شامل پادشاهانی چون شاه کوروش بزرگ و داریوش بزرگ از ایران باستان بود.
دامغان، زمانی با نام صد دروازه (به یونانی: هکاتوم پیلس Hecatompylos:Ηεκατομμυλός) پایتخت دولت امپراطوری اشکانیان بوده است. قدیمی ترین مسجد ایران به نام مسجد تاریخانه (چهل ستون) که ۱۳۰۰ سال قدمت دارد در این شهر قرار دارد. نام کهن دامغان (گومش یا قومش) در کتیبه سارگون دوم آشوری پات نانه آمده است یعنی شهری که ۹۹ نگهبان دروازه ها دارد. فاصله آن از دریای تی تی (دریای نیلوفر آبی، منظور دریای مازندران) هفت روز راه به شمار رفته است.
دور شهر دامغان کاملاً دیوار کشیده شده بودبه طوری گفته می شود به قدری دیوارهای ستبری داشته که دو درشکه از کنار هم بر روی دیوار رد می شدند. بازمانده های آن دیوار هم اکنون هم دیده می شود؛ و به نام دیوار بارو مشهور است. دامغان دو گونه آب وهوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز متصل است. به همین دلیل بیشتر گونه های میوه در این شهر می رویند. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های دامغان

دامغان مرکز شهرستان دامغان، استان سمنان، ایران.
• «شهری است میانه ری و نیشابور. آب و میوه بسیار دارد. مسعر بن مهلهل گوید که باد، شب و روز وزد و منقطع نشود. گویند که در آن ولایت، آبی است در جایی مانند اسطلخ ایستاده. این آب از آنجا بیرون آید و صد و بیست قسمت می شود بدون اینکه تقسیم کرده باشند و به صد و بیست پارچه ده می رود و هیچ قسمت بردیگری زیاد و کم نیست؛ و کوهی است ما بین سمنان و دامغان. در آن کوه، شکافی است مانند دره که طول آن، یک فرسخ و عرض آن، چهار صد ذراع است. بادی در وقت معین از این کوه و دره بیرون می آید که به هر که رسد از مال و حیوان هلاک کند؛ و تا دو فرسنگ اذیت این باد به ماده می رسد.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/ اقلیم رابع / دامغان» (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

دامغان در جدول کلمات

شاعر ایرانی اهل دامغان و مبدع قالب مسمط
منوچهری
از استانهای مرکزی که از سوی دامغان | گرمسار | دشت کویرو کوههای البرز احاطه شده است
سمنان

دامغان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امینیان
دامغان در زمان قدیم پایتخت اشکانیان بوده و صددروازه نامیده می شده است که امروزه بقایایی از دیوار ستبر آن باقی مانده است . امروزه به آنها دیوار بارو گفته می شود. همچنین یونانیان باستان بدلیل آنکه آن را شهری معمور و آباد یافتند هکاتوم پلیس نامیده اند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دامغان دانشگاه   • نقشه دامغان   • دامغان دانشگاه آزاد اسلامی   • شهرستان دامغان   • فاصله دامغان تا تهران   • درباره دامغان   • دامغان کجاست   • پسته دامغان   • معنی دامغان   • مفهوم دامغان   • تعریف دامغان   • معرفی دامغان   • دامغان چیست   • دامغان یعنی چی   • دامغان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دامغان

کلمه : دامغان
اشتباه تایپی : nhlyhk
آوا : dAmqAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس دامغان : در گوگل

آیا معنی دامغان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )