برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1464 100 1

دابق

معنی دابق در لغت نامه دهخدا

دابق. [ ب ِ ] (ع ص ) آنکه بجهت لزوجت کثیفه به دست چسبد مثل دبق.

دابق.[ ب ِ / ب َ ] (اِخ ) دهی نزدیک حلب از اعمال عزاز. میان آن و حلب چهار فرسنگ است و بنزدیک آن چمنی است نزه و پاکیزه که بنومروان هنگام جنگ در سرحد مصیصه بدانجا فرود آمده بودند و گور سلیمان بن عبدالملک نیز بدانجاست. (معجم البلدان ). نام جایی میان حلب و انطاکیه. دهی بحلب و فی الاصل اسم نهر و قد یؤنث فیمنع عن الصرف. (منتهی الارب ). سلیمان بن عبدالملک بروایتی در این ده جان تسلیم کرده است. (مجمل التواریخ و القصص ص 307) (تاریخ سیستان ص 122). قال حدثنا عبداﷲبن سعدالزهری عن عمه یعقوب بن ابراهیم قال توفی سلیمان بن عبدالملک بدابق من ارض قنسرین. (سیره ٔ عمربن عبدالعزیز ص 47). و نیز رجوع بهمان کتاب ص 29، 46، 49، 51، 78، 89، 163، 193 و عقدالفرید ج 1 ص 317 و ج 5 ص 188، 194.

دابق در دانشنامه ویکی پدیا

دابق
دابق شهر کوچکی در استان حلب در شمال سوریه و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر حلب است. جمعیت دابق در سرشماری سال ۲۰۰۴ بیش از ۳ هزار نفر بوده است.
حلب
سوریه
داعش
دابق(نشریه)
این ناحیه شاهد نبرد مرج دابق بوده است.
مخالفان بشار اسد در سال ۲۰۱۲ شهر دابق را به کنترل خود درآوردند. اما در سال ۲۰۱۴ این شهر به کنترل داعش درآمد. همچنین داعش نشریه رسمی خود را با نام دابق(نشریه) منتشر می کند. طبق حدیثی که در صحیح مسلم نقل شده پیش از آخرالزمان نبردی در این ناحیه میان سپاه اسلام و رومیان برپا می شود که علی رغم کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان، به پیروزی مسلمانان منجر می گردد.
سرانجام پیکارجویان سوری تحت حمایت ترکیه، شهر دابق را در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۶ از کنترل داعش خارج کردند.
عکس دابق
دابق نام نشریه ای به زبان های عربی و انگلیسی است که داعش آن را در سرزمین هایی که در اختیار داشت، منتشر می کرد. این نشریه انتشارش متوقف و با مجله رومیه جایگزین شد.
سوریه
داعش
دابق
نام این نشریه از دابق که منطقه ای از استان حلب در سوریه و در فاصله ۳۵ کیلومتری حلب است بر گرفته شده. این ناحیه شاهد نبرد مرج دابق در همین منطقه بوده است. طبق برخی احادیث بین سپاه اسلام و روم نبردی در آخرالزمان در این ناحیه برپا می شود که علی رغم کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان، به پیروزی نیروهای الهی بر دجال و رومی ها منجر می گردد.
نسخه صفحه عنوان تاریخ Link ۱ «بازگشت خلیفه» رمضان ۱۴۳۵
۲ «سیل» رمضان ۱۴۳۵
مختصات: ۳۶°۳۲′۳۳″شمالی ۳۷°۱۶′۲۲″شرقی / ۳۶٫۵۴۲۳۹۸°شمالی ۳۷٫۲۷۲۹۰۸°شرقی / 36.542398; 37.272908
۵۰ توپ
مَرج دابِق نام نبردی است که در ۲۴ اوت ۱۵۱۶ میلادی، میان عثمانی و مملوکان در نزدیکی حلب در سوریه رُخ داد. عثمانی با فرماندهیِ سلطان سلیمِ یکم و مملوکان رهبریِ قانصو غوری را داشتند. مملوکان در این نبرد، به دلیل اختلاف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دابق

دابق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
دابق: [ اصطلاح طب سنتی ] دوائی را نامند که بسبب لزوجت جوهر کثیف خود بدست بچسبد مانند دبق
مهدی خانی فراشبندی
دابق: دوائی را نامند که بسبب لزوجت جوهر کثیف خود بدست بچسبد مانند دبق

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دابق   • مفهوم دابق   • تعریف دابق   • معرفی دابق   • دابق چیست   • دابق یعنی چی   • دابق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دابق
کلمه : دابق
اشتباه تایپی : nhfr
عکس دابق : در گوگل

آیا معنی دابق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران