برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

خورزوق

خورزوق در دانشنامه ویکی پدیا

خورزوق
خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است و خورزوک به معنای سرزمین خورشید می باشد. در مجاورت شهر اصفهان در مرکز ایران و در شهرستان برخوار واقع شده است. این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.
این شهر در بخش مرکزی شهرستان برخوار شهرستان برخوار قرار دارد. و جمعیت آن بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر است.
جمعیت این شهر امرزوه بالغ بر سی هزار نفر است. شهرک سیمرغ یا شهرک هوانیروز یکی از مناطق توسعه این شهر است. خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می شود. مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان های ایرانی مرکزی است صحبت می کنند. این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می شود. مسجد جامع شهر خورزوق حدود هفتصد سال قدمت دارد.
محله های این شهر عبارت اند از: خورزوق دلیگان اسلام آباد شهرک سیمرغ . آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می شوند. سفره قلمکار یکی از مهم ترین صنایع دستی است که در محله دلیگان درست می شود.
عکس خورزوق


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خورزوق در دانشنامه آزاد پارسی

خورزُوق
شهری در استان اصفهان و بخش مرکزی شهرستان اصفهان. با ارتفاعی حدود ۱,۵۶۰ متر، در دشتی در ۱۲ کیلومتری شمال اصفهان، سر راه اصفهان به دستگرد، قرار دارد. اقلیم این شهر معتدل و خشک است. ۲۰,۳۰۱ نفر جمعیت دارد (۱۳۸۵).

خورزوق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد اورنگی خورزوقی
با سلام در هیچ یک از زبانهای قدیم چه اوستایی و چه پهلوی واژه زوک پسوند خور به معنی سرزمین نیامده ونام قدیم محل خور سوک بوده که خور به معنی خورشید و سوک به معنی نور کم در کل نور کمی که نیاز به خورشید دارد چون پیش از زرتشت به آیین مهر یا میترائیسم بوده اند ممنون

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خورزوق   • مفهوم خورزوق   • تعریف خورزوق   • معرفی خورزوق   • خورزوق چیست   • خورزوق یعنی چی   • خورزوق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خورزوق

کلمه : خورزوق
اشتباه تایپی : o,vc,r
عکس خورزوق : در گوگل

آیا معنی خورزوق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )