خدیجه

/xadije/

معنی انگلیسی:
name of muhammad's first wife

فرهنگ اسم ها

اسم: خدیجه (دختر) (عربی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: xadije) (فارسی: خديجه) (انگلیسی: khadije)
معنی: خیر و برکت، مهربانی، زیبایی، نام همسر پیامبر اسلام ( ص )، خدیجه در لغت به معنی السحاب ( ابر باران زا ) یا النخل المثره ( درخت خرمای پر ثمر ) است، در مجموع خدیجه کسی است که از او خیر و برکت و مهربانی و زیبائی تراوش می کند، «منتسکیو» می گوید: ارزش لفظ به معنای آن است، مانند پوست میوه به محتوای شیرین آن، از این رو خدیجه نام زنی است که همه خوبی ها و زیبایی های اخلاقی و خوش خلقی و ارزش های والایی را با خود حمل می کند، به همین دلیل آوازه او در شهر مکه او را به همسر پر اوازه ترین موجود آفرینش یعنی پیامبر نور و رحمت و ملاحت محمد مصطفی ( ص ) در آورده است، بر اساس علم نجوم قدیم و روان شناسی جدید هر کس نام پر خیر و برکت و زیبایی آفرین نظیر: خدیجه، فاطمه و زینب و، را برای فرزندش انتخاب کند او را در مسیر جویبار خوبی ها و زیبای ها قرار داده است و نیروهای منفی و غیر ارگانیک که به طور نامرئی در فضا پراکنده اند و هیچ آسیبی به او نمی رسانند و از همه مهم تر از شفاعت نام این بزرگان نیز در فردای قیامت بهره مند خواهند شد، هر کس که خدیجه نام دارد در نزد خدا مقام دارد زیبایی و خیر و مهربانی خیزد ز وجود او نهانی، ( عربی ) مولودِ پیش از اتمام ماههای بارداری، ولادت قبل از موعِد، ( در اعلام ) نام همسر پیامبر اکرم ( ص ) و مادر حضرت فاطمه ( س ) و نیز نام دختر علی بن ابی طالب ( ع )، نام همسر پیامبر ( ص )
برچسب ها: اسم، اسم با خ، اسم دختر، اسم عربی، اسم مذهبی و قرآنی

لغت نامه دهخدا

( خدیجة ) خدیجة. [ خ َ ج َ ] ( ع ص ، اِ ) مؤنث خَدیج است. ( از ناظم الاطباء ).

خدیجة. [ خ َ ج َ ] ( اِخ ) بنت جعفر. او دختر جعفربن نصیر التمیمی شاعره ای بوده است اندلسی که هم در ادب دستی داشته و هم در موسیقی الحان و اشعار او را بدلاویزی و طرب انگیزی وصف نموده اند. اما از نتایج افکار او چیزی بدست نیامد. ( از خیرات حسان ج 1 ص 113 ).
خدیجه. [ خ َ ج َ ] ( ع اِ ) نامی است از نامهای زنان. ( از ناظم الاطباء ). در عرف خدیج هم گویند.

خدیجه.[ خ َ ج َ ] ( اِخ ) دختر علی ابی طالب امیرالمؤمنین است که بنابر قول صاحب حبیب السیر نام مادر او معلوم نیست. ( از حبیب السیر چ کتابخانه خیام ج 1 ص 584 ).

خدیجه. [ خ َج َ ] ( اِخ ) دهی است از دهستان کرطا بخش رامهرمز شهرستان اهواز. واقع در پانزده هزارگزی شمال خاوری رامهرمز کنار راه شوسه هفتگل به گنبد لران. این ناحیه کوهستانی و گرمسیر و مالاریایی و دارای 160 تن سکنه فارسی زبان می باشد. آب آن از رودخانه رامهرمز و محصولاتش غلات و برنج است. اهالی بکشاورزی گذران میکنند و راه آنجا شوسه است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6 ).

خدیجه. [ خ َ ج َ ] ( اِخ ) الکبری مشهور به ام المؤمنین ، اول زن پیغمبر اسلام است که دختر خویلدبن اسدبن عبدالعزی بن قصی از اشراف قریش بود. مادر مشارالیها فاطمه بنت زائدةالاصم از اولاد عامربن لؤی است. بزمان جاهلیت خدیجه را طاهره می گفتند و حضرت رسالت لقب «کبری ̍» به او داد. قبل از بعثت این زن به ازدواج پیغمبر اسلام درآمد و حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا و قاسم و طیب و طاهر از بطن اوست. خدیجه کبری ̍ پیش از همه زنان قبول اسلام و ایمان نمود و مدت 24 سال و اندی دوره زندگی او با پیغمبر بود و بعد از آن بسرای دیگر شتافت. از وسائل ظاهری که موجب پیشرفت کار نبوت شد، ثروت خدیجه را ذکر کرده اند. عایشه روایت می کند که پیغمبر همواره خدیجه را وصف و ثنا می کرد تا روزی غیرت بر من عارض شد و رشک بردم و گفتم : خدیجه بیش از پیرزنی نبوده است ، خداوند عالمیان مر ترا بهتر ازآن عنایت کرده. پیغمبر اسلام دلتنگ شد و گفت : نه ، واﷲ ببهتر از خدیجه تاکنون نایل نشده ام. در وقتی که تمام مردم کافر بودند، او مرا تصدیق می کرد. در اوانی که هیچکس بمعاونت من نمیپرداخت او به ثروت خود با من مؤاسات کرد و خداوند از بطن او چند فرزند بمن عطا فرمود. عایشه گفت : چون این کلمات را از حضرت پیغمبر استماع کرد بر خود مخمر کردم که من بعد از خدیجه بد نگویم. خدیجه سه سال قبل از هجرت در سن شصت وپنج سالگی در مکه معظمه بدار بقا شتافت. بنابراین تاریخ مزاوجت او با حضرت رسول ، بیست وهفت سال و چند ماه قبل از هجرت اتفاق افتاده است. خدیجة الکبری ، زنی عاقل و باثروت بود و پیغمبر اسلام در حق او گفته است : خدیجة خیرنساء عالمها. ( از خیرات حسان ج 1 ص 111 ) : بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

ام المومنین دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزینخستین زن محمد (ص ) و مادر فاطمه ( و. مکه ۶۸ قبل از هجرت - ف . ۳ ه. ق . )
سجاسی وی دختر رکن الدین سجاسی شیخ ابوالغنائم عارف معروف قرن هفتم ه. ق .

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] خدیجه (ابهام زدایی). خدیجه ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد: • حضرت خدیجه کبری، خدیجه (سلام الله علیها) دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی بن کلاب اولین و شایسته ترین همسران رسول خدا• خدیجه بنت علی، خدیجه بنت علی (علیه السلام) از حاضران در کربلا و از اسرای کربلا
...

[ویکی شیعه] خدیجه (ابهام زدایی). خدیجه ممکن است به یکی از افراد زیر اشاره داشته باشد:

دانشنامه آزاد فارسی

خدیجه ( ـ۱۳۷۲ق)
بانوی فاضل و فقیه ایرانی. دختر محمد بن احمد جُرْجانی ، قاضی معروف نیشابور بود و علم فقه را نزد پدر آموخت و از ابویحیی بَزّاز حدیث شنید و از پدر خود و سایر علما نیز روایت کرد. خدیجه عربی را خوب می دانست و خطی خوش داشت.

پیشنهاد کاربران

تازه اول راه هستم
امیدوارم باه بهتر باشیم
همین که اعراب معنی بدی را روی فرزندان خود نمیگزارند
این اسم زیبای ( خدیجه ) است که خانه مرا هم اباد کرده است
اگر کمی عقل داشته باشید و از روی عناد و بدخواهی و بدذاتی حرف نزنید میفهمید که هیچ انسانی حتی عربها اسم بچه اش رو چیزی نمیذاره که معنی بدی داشته باشه پس اینکه میگید معنی خدیجه سقط جنین شتر هست درست نیست
...
[مشاهده متن کامل]
و آدمهای مقرض که میخوان به دین و مذهب و. . . توهین کنن این حرف رو میزنن و شما هم با عرض معذرت بدون فکر مثل گوسفند دنبالشون راه میوفتین آخه یکم فکر کنین همون عرب 1000 سال پیش هم نمیاد اسم بچش رو بذاره سقط جنین شتر، کاش یکم به خودتون بیاین و قبل از قبول کردن هر اراجیفی یکم فکر کنید

ارزش نام به معنی آن است و خدیجه نام زیبایی ست. باید توجه شود که در اسلام مبنای ارزش اسم انسان، معنای آن است، نه آن که برویم سراغ نجوم و. . .
خیلی نام پسندیده ای هست
ابر مهربانی
نخلستان نورانی
این اسم دوم منه و خیلی هم کم رنگه همه منو رزا صدا میکنن
پربرکت ترین اسم دنیا مهربون ترین
آنچه باید درباره ام المومنین خدیجه کبری سلام الله علیها بدانیم : 👇
1⃣ به خاطر شدت پاکی و عفت در دوران جاهلیت ، به ایشان #طاهره و #سیده قریش میگفتند. ( السیره الحلبیه ج۱ ص۲۲۴ )
2⃣خواستگاران بسیار از بزرگان قریش داشت که با هیچ کدام ازدواج نکرد و برای #ازدواج ، خود ، رسول خدا را انتخاب کرد. ( همان )
...
[مشاهده متن کامل]

3⃣ازدواج ایشان در حالی بود که هم پیامبر و هم حضرت خدیجه هر دو در سن #بیست_و_پنج_سالگی بودند. ( دلائل النبوه ج۲ ص۷۱ و المستدرک ج۳ ص۱۸۲ )
4⃣هم چنین نه پیامبر و نه حضرت خدیجه تا آن زمان هرگز ازدواج #نکرده بودند. ( مناقب آل ابی طالب ج۱ ص۱۳۸ ) و اقوالی که پیرامون ازدواج قبلی حضرت خدیجه است حداقل دارای چهارده #تناقض آشکار و غیر قابل قبول است.
5⃣مهریه ازدواج حضرت خدیجه معادل پانصد درهم نقره بود که همان را هم خود حضرت خدیجه به عهده
گرفت. ( عوالی اللئالی ج۳ ص۲۹۹ )
6⃣حضرت خدیجه #اولین_بانوی_مسلمان است که بلافاصله در همان شب آغاز رسالت اظهار اسلام کرد و پیش از آن نیز هرگز کافر #نبود بلکه به دین #حنیف معتقد بود. ( السنن الکبری ج۶ ص۳۶۷ )
7⃣در شهادت حضرت خدیجه برای اسلام ، پیامبر ، اقرار به #ولایت امیرالمومنین علیه السلام و #ابراز_برائت از تیم و عدی ( #ابوبکر و #عمر ) را شرط کردند که ایشان بدان اقرار کرد و هم زمان با اسلام دو رکن #ولایت و #برائت را پذیرفت. ( بحار الأنوار ج۱۸ ص۲۳۳ )
8⃣حضرت خدیجه نه تنها با مال خود که حتی با به خطر انداختن جان و سلامتی خود همواره و در طول حیات مبارک خود ، از پیامبر اکرم #دفاع نمود.
9⃣در اثر حصر در شعب ابی طالب تمام #اموال حضرت خدیجه صرف تهیه آذوقه برای مسلمانان محصور شد و خود ایشان نیز در اثر رنج فراوان آن سه سال و بنابر تحلیلی در اثر #سم دشمنان از دنیا رفت ( به شهادت رسید ) .
0⃣1⃣حضرت خدیجه در میان زنان پیامبر صاحب امتیازاتی منحصر به فرد است:
✅ایشان تنها #همسر_دوشیزه_و_جوان رسول خداست. سایر زنان پیامبر قبل از ازدواج با ایشان ازدواج کرده و یا در سنین بالا همسر ایشان شدند.
✅تنها همسر پیامبر که از ابتدا به آیین یکتاپرستی بود ایشان است و سایر همسران دورانی را در #شرک و #کفر گذرانده اند.
✅شدت علاقه پیامبر به ایشان به حدی بود که تا سالها بعد از وفات ایشان همواره یاد و حرمت وی را پاس داشته و گوشزد می کرد.
✅تنها همسر پیامبر است صاحب فرزند شد و سایر زنان پیامبر یا در سن فرزندآوری نبودند ( مثل ام سلمه ) یا عقیم و نازا بودند ( مثل #عایشه ) .
✅تنها همسر پیامبر است که در آیات قرآن همواره مورد مدح و تمجید بوده و هرگز هیچ آیه ای در مذمت وی نازل نشده است. نه آیات خانه نشینی ، نه آیات نهی از فحشا نه آیه افک.
✅تنها همسر پیامبر است که در قیامت هم ردیف پیامبر و معصومین علیهم السلام بر اعراف و پل صراط مجوز ورود به بهشت می دهد.
.
و بسیاری از نکاتی که #سقیفه باوران با تیغ سانسور از رسیدن آنها به مسلمانان جلوگیری کردند. . .

زنی ثروتمند که ثروتش را دراه اسلام خرج می کرده ، وهمسرپیامبرص بوده
خدیجه تنها زنی از زنان پیامبر اسلام است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از کلمه عشق در وصف حضرت ام المومنین خدیجه کبری سلام الله علیها صحبت فرمودند
معنی اصلی خدیجه
"سقط جنین شتر"
خدیجه مانند مروارید سفید در صدفش است و ما باید از این اسم به نحو احسنت استفاده کنیم
خدیجه در لغت به معنای ابر باران زا یا درخت خرمای پر ثمر است. در مجموع خدیجه کسی است که هر جا برود رحمت و برکت را با خود به آنجامی برد.
خوشحالم ک اسمم خدیجه هست بر خلاف خیلیا ک خانوادهاشون اسم قدیمی روشون گذاشتن و حالا ک بزرگ شدن اسمشونو تغییر میدن من واقعا خوشحال وراضیم ک زیبا ترین اسم و اسم پاک ترین زن دنیا و ثروتمندترین زن دنیا رو دارم🍃🍃🍃🍃
نام مادر بزرگ من ( خدیجه ) هستش خیلی مهربونه
سخاوتمند ترین زن دنیا از اول دنیا تا آخر دنیا
نخل پر ثمر ابر باران زا
اسم قدیمی است و دراین دوره کمتر کسی این اسم را می گذارد.
حضرت خدیجه سلام الله علیها
توضیحی کوتاه درباره مزار ایشان در مکّه مکرّمه
قبرستان ابوطالب ـ که به آن حُجُون و جنّة المُعلّی نیز گفته می شود ـ پس از قبرستان بقیع، اشرف مقابر است، و رسول اکرم ( صلی الله علیه وآله ) مکرّر به آنجا رفت و آمد داشته اند. و در آنجا حضرت عبدمناف جدّ اعلاى پیامبر، حضرت عبدالمطّلب جدّ پیامبر، حضرت ابوطالب عموى پیامبر، حضرت خدیجه همسر پیامبر، و عدّه اى از علماى بزرگ و جمع بسیارى از مؤمنین، مدفون می باشند. و بنابر قولی مدفن والده مکرّمه حضرت نبىّ اَکرم �آمنه بنت وهب� نیز در این قبرستان قرار دارد. گر چه مشهور این است که قبر آن جناب در أَبْواء بین مکّه و مدینه است.
...
[مشاهده متن کامل]

زیارت حضرت خدیجه سلام الله علیها
اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا اُمَّ الْمُؤْمِنِینَ، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا زَوْجَةَ سَیّـِدِ الْمُرْسَلِینِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا اُمَّ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا أَوَّلَ الْمُؤْمِناتِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا مَنْ أَنْفَقَتْ مالَها فِی نُصْرَةِ سَیِّدِ الاَْنْبِیاءِ، وَ نَصَرَتْهُ مَااسْتَطاعَتْ وَدافَعَتْ عَنْهُ الاَْعْداءَ، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا مَنْ سَلَّمَ عَلَیْها جَبْرَئِیلُ، وَ بلَّغَهَا السَّلامَ مِنَ اللهِ الْجَلِیلِ، فَهَنِیئاً لَکِ بِما أَوْلاکِ اللهُ مِنْ فَضْل، وَالسَّلامُ عَلَیْکِ وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ .
سلام بر تو اى مادر مؤمنان، سلام بر تو اى همسر سرور فرستادگان، سلام بر تو اى مادر فاطمه زهرا سرور بانوان دو جهان، سلام بر تو اى نخست بانوى مؤمن، سلام بر تو اى آن که دارائیش را در راه پیروزى اسلام و یارى سرور انبیا هزینه کرد و دشمنان را از او دور ساخت، سلام بر تو اى آن که بر او جبرئیل درود فرستاد، و سلام خداى بزرگ را به او ابلاغ کرد، این فضل الهى گوارایت باد و سلام و رحمت و برکاتش بر تو باد.

از القاب حضرت خدیجه سلام الله علیها عبارتند از :
سیدۀ النسوان : بانوی بانوان ، سرور بانوان .
ام المومنین : همسران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و در رأس آنها حضرت خدیجه سلام الله علیها در منطق قرآن �ام المؤمنین� لقب یافته اند.
...
[مشاهده متن کامل]

طاهره ، مبارکه ، صدیقه ، زکیه ، راضیه ، مرضیه .

ابربارانزا خیلی صبور. همیشه تنها
زیبای صبوروبردبار
واقعاً خدیجه اسم زیبا است چون ما مسلمان استیم و نام اولین زن مسلمان خدیجه بود و اسم همسر محمد پیغمبر اخر ما مسلمان ها است واقعاً نام خودم دوست دارم و سپاس گذار والدینم استم بهترین نام سرم ماندن و ارزو دارم د اخر ت هم با جمع از بی بی ها باشم
درکتب روایی وتاریخی و لغتی مرجع اسم خدیجه به معنای گسسته شده از هربدی وپلیدی هست.
ولی مناسفانه برای تخریب جایگاه والای حضرت خدیجه وهمچنین حذف این اسم مبارک از خانواده ها اسم رو به معانی پوچ معنا کردن وتبلیغات گسترده ای کردن که کسی به گذاشتن اسم خدیجه بر اولادش ترغیب نشه ونام و شخصیت ام المومنین از اسلام ومسلمانان حذف بشه
...
[مشاهده متن کامل]

مهربون، ساده، بی ریا، همیشه تنها. . .
ابر باران زا نخل پر بار
به نظر من هم تمام اسم های عربی البته اکثرشون بر خلاف تلفظ که در زبان فارسی شاید خیلی زیبا به نظر نیاد ولی معنای زیبایی دارند که این هم بخاطر تفاوت در فرهنگ هاست من خودم اسامی ایرانی رو ترجیح میدم علی رغم اینکه واقعا از اسامی عربی خوشم میاد
خدیجه یعنی بزرگ بزرگوار یعنی نام زیبای مادراسلام یعنی نام زیبای مادر هرمسلمان یعنی نام زیبای مادر حضرت مادرفاطمه زهرا س .
واقعا اسم زیبا ی هست متاسفانه بعضی ها دوست ندارن اسم فرزندشو خدیجه بزارن اسم خودم خدیجه هست افتخار میکنم به این اس
حالا جدا از معنی و اسمی ک روی همسر پیامبر بود واقعا زیباست اصالت دارد ریشه دارد کاش همه مردم سم هایی از روی اسم های اهل بیت بگذارند نمونش نام خـــدیجہ ک نامی فقط برازنده ای خــود خـدیجه همسر پیامبر است
اسمی زیبا یی است وچون خودم خدیجه هستم به این اسم افتخار میکنم واحساس غرور میکنم چون نام بهترین زن وهمسر پیامبر روی من گذاشته شده است
نام مقدس خدیجه اسم دخترانه است، معنی خدیجه: خدیجه در لغت به معنی السحاب ( ابرباران زا ) یا النخل المثره ( درخت خرمای پر ثمر ) است. در مجموع خدیجه کسی است که از او خیر و برکت و مهربانی و زیبائی تراوش می
...
[مشاهده متن کامل]
کند . �منتسکیو� می گوید:ارزش لفظ به معنای آن است، مانند پوست میوه به محتوای شیرین آن . از این رو خدیجه نام زنی است که همه خوبی ها و زیبایی ها ی اخلاقی و خوش خلقی و ارزش های والایی را با خود حمل می کند. به همین دلیل آوازه او در شهر مکه او را به همسر پر اوازه ترین موجود آفرینش یعنی پیامبر نور و رحمت و ملاحت محمد مصطفی ( ص ) در آورده است .

ام المومنین
دخترنخل بارور، ابر باران زا. رجوع شودبه وبلاگ ( دخترگلم ، خدیجه، آینه ی کوچکم ) در نی نی وبلاگ
درخت نخل بارور و ابر باران زا
ابر باران زا، ، ، درخت خرمای بارور
همسر پیامبر

باران
نخل بارور
رجوع به خدیجه الکبری شود.
مشاهده ادامه پیشنهادها (١٠ از ٣٩)

بپرس