برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1399 100 1

ختمی

/xatmi/

معنی اسم ختمی

اسم: ختمی
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: گیاهی علفی، پایا، و زینتی از خانواده پنیرک که گلهای درشت دارد

معنی ختمی در لغت نامه دهخدا

ختمی. [ خ َ ] (اِ) نام گیاهی از تیره ٔ پنیرکیان با ساقه های بلند و گلهای درشت تر با خواص پنیرک. جنسی از آن ختمی درختی است که برای زینت کاشته میشود. (از گیاه شناسی برای سال اول پزشکی تألیف حسین گل گلاب ).

ختمی. [ خ َ ] (اِخ ) تخلص یکی از شعرای قرن دهم هَ. ق. عثمانی بوده و بیت زیر از اوست :
کندم کوزم یا شیله دونر برد کرمنم
چرخ فلکده کمسه یه نوبت دکر منم.
(از قاموس الاعلام ترکی ).

ختمی. [ خ َ ] (اِخ ) سلطان حسین. املاء دیگر سلطان حسین خطی است بنا بر نقل حاشیه ٔ صفحه 110 مجالس النفایس امیر علیشیر نوائی از نسخه ٔ ج. رجوع به خطی سلطان حسین در این لغتنامه شود.

ختمی. [ خ َ ] (اِخ ) مصطفی بیک وی ﷲباشی سلطان سلیم خان ثانی پادشاه عثمانی بود و بزمان او به بیکی در چند ناحیه برگزیده شد او نیز از شعرای قرن دهم عثمانی بوده و در اشعار خود به ختمی تخلص می کرده است چنانکه در این بیت می آید :
جنت کوینده یارک جلوه لرقلمه غیچون
ختمیا طاوس وش طاقندی شهپر آفتاب.
(از قاموس الاعلام ترکی ).

معنی ختمی به فارسی

ختمی
مصطف بیک . وی لله باشی سلطان سلیم خان ثانی پادشاه عثمانی بود و بزمان او بیکی در چند ناحیه برگزیده شد .
اصطلاحا لقب حضرت محمد پیغمبر مسلمان است و اغلب بصورت ختمی ماب در نثرهای فارسی می آید .
بر حسب اصطلاح لقب حضرت رسول است .
ابن بهلول انکه بیگ پس از پدرش حاکم خوارزم از طرف سلطان حسین بایقرا بود

ختمی در دانشنامه اسلامی

ختمی
ختمی یا خطمی گیاهی علفی و زینتی است. و در باب طهارت و حج به کار رفته است.
ختمی یا گل ختمی، گیاهی است از خانواده پنیرک، دارای گلهای رنگارنگ و درشت که مصرف دارویی دارد.
احکام ختمی
شستن سر با گل ختمی، بویژه در روزجمعه و نیز شستن سر میت با سدر و یا ختمی پیش از غسل مستحب است. بنابر تصریح برخی، شستن سر با ختمی برای محرم مکروه است.

ختمی در دانشنامه ویکی پدیا

ختمی
متن را ببینید.
ختمی معمولی
ختمی کوهی
ختمی باغی بزرگ
ختمی باغی ریز
ختمی چینی
ختمی (نام علمی: Alcea) سرده ای از گیاهان است از تیره پنیرکیان چند ساله و خودرو، گل و میوه و ریشه آن مصرف دارویی دارد.
گل ختمی به ارتفاع دو متر گل های صورتی، قرمز وسفید دارد که برای روکش داروها استفاده می شود. جنس بزرگی از گیاهان گلدار دارای ۲۰۰–۲۲۰ گونه از نهان دانگان می باشد. بومی مناطق گرم، زیر گرمسیری استوایی و نواحی گرمسیری بین دو مدار شمال و جنوب استوا در جهان می باشد.
گل ختمی باغی بزرگ با رنگ سرخ
عکس ختمی
ختمی، خطمی، کنف، گل بامیه (نام علمی: Hibiscus) نام یک سرده از تیره پنیرکیان است.
ختمی الوان، رز پنبه ای، ختمی درختی (نام علمی: Hibiscus mutabilis) نام یک گونه از سرده ختمی است.
ختمی چینی (نام علمی: 'Hibiscus rosa-sinensis') گل ملی کشور مالزی است.
Althaea frutex Hort. ex Mill
ختمی درختی، ختمی سوریه ای درختی (نام علمی: hibiscus syriacus) درختچه ای زینتی است با گل های سفید درشت و مرکز قرمز و زرد و به صورت مسطح. ارتفاع آن در حدود ۳ متر است و فصل گل دهی آن اواخر تابستان است. ختمی های درختی سوریه ای گل سفید را باید در اوائل بهار یا اواخر پاییز کاشت. ازدیاد و تکثیر از طریق کاشت بذر در اواخر زمستان و یا قلمه های نیمه رسیده ای انجام می شود که در تابستان گرفته می شود و در خاکی شنی یا ماسه ای کاشته می شوند. این گیاه به هرس مختصری نیاز دارد.
ختمی درختی گل ملی کشور کره جنوبی است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ختمی در دانشنامه آزاد پارسی

خَتْمی (Althaea)
خَتْمی
خَتْمی
خَتْمی
خَتْمی
خَتْمی
جنسی از گیاهان، متعلق به تیرۀ پنیرکیان. گیاهان این جنس علفی، یک ساله، و پایایند. پهنک برگ ها در این جنس پنجه ای و دارای بریدگی های کم عمق یا عمیق است. گل ها صورتی یا ارغوانی اند. از این جنس چهار گونه در نقاط متفاوت ایران می روید. گل ختمی، دارویی با نام علمی Althea officinalis، ملیّن است و برای درمان دردهای سینه، سرفه، و گلودرد به کار می رود. از برگ آن برای تهیه لوسیون ها و از ریشۀ آن برای رفع تحریکات پوستی، سرفه های شدید، اسهال، سنگ کلیه، و دیگر امراض استفاده می کنند. امروزه تصور می کنند که این گیاه از آسیا منشأ گرفته و رفته رفته به مدیترانه و دیگر نواحی انتشار یافته است.

ارتباط محتوایی با ختمی

معنی ختمی به انگلیسی

hollyhock (اسم)
ختمی ، ختمی درختی

معنی کلمه ختمی به عربی

ختمی
عرقوب

ختمی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسنا
خَتمی (نام علمی Althaea officinalis) سرده ای از گیاهان است از تیره پنیرکیان یکساله و خودرو، گل و میوه و ریشه آن مصرف دارویی دارد.
گل ختمی به ارتفاع دو متر گل های صورتی، قرمز وسفید دارد که برای روکش داروها استفاده می شود. جنس بزرگی از گیاهان گلدار دارای ۲۰۰- ۲۲۰ گونه از نهان دانگان می باشد. بومی مناطق گرم، زیر گرمسیری استوایی و نواحی گرمسیری بین دو مدار شمال و جنوب استوا در جهان می باشد. گل ختمی در درمان امراض کبدی و جوش صورت اثر سودمندی دارد طرز استفاده آن گلبرگهای آنرا خشک نموده وآسیاب کنید سپس برای هر بار استفاده یک قاشق مرباخوری از پودر آسیاب شده را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یا عرق کاسنی برای مدت ۸ ساعت خیسانده و مصرف کنید.
خواص دارویی: طبیعت آن معتدل است، ملین و مسهل قوی، خلط آور، ضد سرفه، پیچش شکم، قولنج و دانه این گیاه در درمان زخم معده نیز سودمند است.
منابع
نوشتاری از بهمن فصیحی و همکاری داروگیاهی زکریای رازی شهرستان پارس آباد مغان. برگرفته از وب گاه مغان ارس (برداشت آزاد با ذکر منبع)
↑ Alcea setosa
ویکی پدیا

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گل ختمی برای مو   • انواع گل ختمی   • مضرات گل ختمی   • عکس گل ختمی   • گل ختمی خشک شده   • گل ختمی چینی   • خواص گل ختمی زرد   • ماسک گل ختمی   • معنی ختمی   • مفهوم ختمی   • تعریف ختمی   • معرفی ختمی   • ختمی چیست   • ختمی یعنی چی   • ختمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ختمی
کلمه : ختمی
اشتباه تایپی : ojld
آوا : xatmi
نقش : اسم
عکس ختمی : در گوگل

آیا معنی ختمی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )