برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

خبر واحد

معنی خبر واحد در لغت نامه دهخدا

خبر واحد. [ خ َ ب َ رِ ح ِ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) خبر واحد خبری است که آنرا یک یا دو یابیشتر نقل کرده باشند ولی بحد شهرة و تواتر نرسیده باشد. (از تعریفات جرجانی ). رجوع به مبحث خبر شود.

معنی خبر واحد به فارسی

خبر واحد
خبر واحد خبریست که آنرا یک یا دو یا بیشتر نقل کرده باشند ولی بحد شهره و تواتر نرسیده باشد .

خبر واحد در دانشنامه اسلامی

خبر واحد
از آنجایی که علم قطعی به فروعات فقهی از طریق اخبار یقینی محدود می باشد لذا بحث از حجیت خبر واحد ضروری می نماید.
خبر در لغت به معنای وسیله اطلاع و رسیدن به علم می باشد و واحد به معنای یگانه و منفرد می باشد و در اصطلاح خبری است که مفید یقین و اطمینان نباشد و در مقابلش خبر متواتر و خبری که قرائنی در اطرافش وجود دارد که باعث یقین به آن است، می باشد چه توسط یک نفر چه توسط چندین نفر باشد به شرطی که موجب یقین نشود.مؤلف معالم می نویسد:«و خبر الواحد هو ما لم یبلغ حد التواتر سواء کثرت رواته ام قلت و لیس شانه افادة العلم بنفسه. نعم قد یفیده بانضمام القرائن الیه و زعم قوم انه لا یفید العلم و ان انضمت الیه القرائن؛ خبر واحد آن است، که به حد تواتر نرسد؛ اعم از این که عدد راویان آن زیاد باشد یا کم و شان چنین خبر، خود به خود افاده علم نیست. بله، گاهی به ضمیمیه قرائن، مفید علم است و قومی گمان کرده اند، که مفید علم نیست؛ اگرچه قراین به آن ضمیمه شود.»شیخ بهایی و شارح الوجیزة، حسن صدر">علامه صدر در متن و شرح الوجیزة فرموده اند:«و الا، اذا لم ینته الحدیث الی التواتر او التظافر و التسامع فخبر آحاد، سواء کان الراوی واحدا او اکثر؛ وگرنه، زمانی که حدیث به تواتر یا تظافر یا تسامع منتهی نشود، خبر واحد است اعم از این که راوی یک نفر یا بیشتر باشد.»تعاریف بیشتر علما به این بر می گردد، که خبر واحد، خبری است که به حد تواتر نرسد؛ اعم از این که راویان کم باشند یا زیاد. در بیان شهید ثانی در الرعایة تصریح شده، که خبر مستفیض نیز از اقسام خبر واحد است. علامه صدر در نهایة الدرایة تصریح می کند، که تمام اقسام حدیث، در خبر واحد داخل اند، که بعضی آن را ۴۵ و بعضی دیگر ۳۰ نوع دانسته اند. اصول این اقسام، چهار (صحیح، حسن، موثق و ضعیف) و فروع آن ۲۶ قسم است.
جایگاه علمی خبر واحد
علم قطعی به احکام شرعی که فقط در مورد احکام کلی است مانند وجوب نماز و روزه و ... اخباری که از ائمه معصومین (سلام الله علیهم) رسیده است مفید یقین و اطمینان باشد خیلی کم هستند و غالب احکام شرعی با اخبار آحاد ثابت می شوند. پس بحث از حجیت خبر واحد از اهم مباحث اصولی می باشد.اگر خبر واحد با قراین همراه شود، حجت است. این قراین مختلف اند و گاهی موجب قطع به صدور حدیث می شوند، که عبارتند از:۱. موا ...


خبر واحد در دانشنامه ویکی پدیا

خبر واحد
خبر واحد نوعی حدیث است که سلسله راویان آن به تواتر نرسیده و نمی توان بر صحت آن یقین داشت. هر حدیثی که خبر متواتر نباشد خبر واحد است، هر چند سلسله راویان آن بیش از یکی باشد.
محقق داماد، سیدمصطفی (۱۳۸۲)، مباحثی از اصول فقه. ج ۲: منابع فقه، تهران: مرکز نشر علوم اسلامی، شابک ۹۶۴-۶۵۶۷-۱۲-۶
اصول الاستنباط - محمد صادقی تهرانی - انتشارات شکرانه - چاپ اول ۱۳۸۰
فقه گویا - محمد صادقی تهرانی - انتشارات امید فردا - چاپ اول ۱۳۸۰
قریب به اتفاق احادیث در سنت اسلامی از نوع خبر واحد است. میزان اعتبار خبر واحد بستگی به استحکام سلسله راویانش دارد. مشخص بودن نام و نشان افرادی که حدیث را نقل کرده اند، از گوینده (که ممکن است محمد، صحابه یا امامان شیعه باشد) تا نویسنده ای که آن را در کتاب خویش آورده و علم به عدالت آن ها بر اعتبار خبر واحد می افزاید. همچنین قرائنی که احتمال یا اطمینان بر درستی مضمون حدیث را سبب گردد مانند شهرت و مقبولیت حدیث دیگر عامل مهم در اعتبار بخشی به خبر واحد است.
عقل، بلوغ، مسلمان بودن، عدالت، توثیق به معنی گواهی علمای بزرگ بر مورد اعتماد بودن شخص و داشتن قوهٔ حافظهٔ مناسب شرایطی است که راویان حدیث باید داشته باشند. در اصول فقه امامیه، شیعه دوازده امامی بودن راویان نیز لازم است.
خبر مستفیض حدیثی است که سلسله روات آن از سه تا بیشتر باشد ولی به حد تواتر نرسیده و مفید قطع و یقین واقع نگردد. برخی اصولیون خبر مستفیض را نوع سومی از حدیث در کنار خبر متواتر و خبر واحد می شمارند ولی غالباً آن را نوعی خبر واحد می دانند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خبر واحد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع خبر واحد   • خبر واحد در اصول فقه   • خبر متواتر   • خبر متواتر چیست   • اقسام خبر واحد   • حجیت خبر واحد   • تعریف خبر متواتر   • خبر مستفیض   • معنی خبر واحد   • مفهوم خبر واحد   • تعریف خبر واحد   • معرفی خبر واحد   • خبر واحد چیست   • خبر واحد یعنی چی   • خبر واحد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خبر واحد

کلمه : خبر واحد
اشتباه تایپی : ofv ,hpn
عکس خبر واحد : در گوگل

آیا معنی خبر واحد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )