برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1518 100 1
شبکه مترجمین ایران

حسن مصطفوی

حسن مصطفوی در دانشنامه اسلامی

حسن مصطفوی
علامه حسن مصطفوی در سال ۱۳۳۴ هجری قمری در تبریز به دنیا آمد. ایشان در سن بیست و شش سالگی در ضمن اینکه دارای دکترای الهیات بوده به عالیترین مرتبه و درجه اجتهاد نائل گردیده که توسط مراجع و دانشمندان و بزرگان آن زمان نظیر آیت الله آقا سید ابوالحسن اصفهانی گواهی گردیده بود. او به چهار زبان تسلط کامل پیدا کرده بود.
در روز چهارم شعبان سال ۱۳۳۴ هجری قمری مطابق با سال ۱۲۹۷ هجری شمسی، خداوند جلوه ای از رحمتش را با تولد یکی از اولیاء خاصش در شهر تبریز منطقه آذربایجان ایران نشان داد.
دوران کودکی و نسب
حضرت علامه حسن مصطفوی دوران کودکی را در شهر تبریز در محضر پدر بزرگوارش آقا شیخ عبدالرحیم زندگی کرد. پدرش آقا شیخ عبدالرحیم فرزند شیخ مصطفی از دانشمندان شهر و مشهور به زهد و تقوی بوده است. نقل می کنند که او دارای روحیه ای بسیار لطیف و صاف، و با اینکه از نظر علمی صاحب رای ولی همیشه در سکوت و تواضع کامل به مردم خدمت می کرده است. و چون از نظر مالی در شرایط بسیار خوبی بوده است کمک های زیادی هم به آشنایان داشته است.چندین حاشیه نویسی و توضیحات و تحقیق و بررسی در خصوص کتب اساسی فقه و اصول اسلامی از ایشان، بیانگر قدرت و تسلط علمی او در آن حیطه می باشد. او انسانی کاملا معنوی و قابل احترام در میان مردم بوده و در سن پنجاه و هفت سالگی مرحوم شده است.مادرش فاطمه و مادر بزرگش از سلسله سادات صحیح النسب و جلیل القدر تبریز بوده است.
تحصیلات
دوران دبستان و دبیرستان را بصورت فوق العاده و استثنائی در شهر تبریز ایران گذراند و در ضمن، شروع به دروس ادبیات عربی و علوم پایه اسلامی نمود. بعد از مدت کوتاهی از بدو ورود به مدرسه، اولیای مدرسه متوجه شدند که وی دارای هوش و استعداد استثنائی و عالی می باشد بطوری که دروس مدرسه را براحتی و آسانی چند کلاس و مرتبه را در یکسال می گذراند.در ضمن دروس مدرسه و اخذ دیپلم، شروع به دروس ادبیات عربی و علوم اسلامی نمود که در سن پانزده سالگی تا پایان کتاب رسائل و مکاسب که قسمت مهمی از علوم دینی می باشد را به پایان رسانیده و سپس در دانشکده الهیات تبریز (معقول و منقول) موفق به اخذ لیسانس و سپس دکترای الهیات گردید.از سن شانزده سالگی تا بیست و سه سالگی را در قم و از بیست و سه سالگی تا بیست و پنج سالگی را در نجف اشرف ...

حسن مصطفوی در دانشنامه ویکی پدیا

حسن مصطفوی
میرزا حسن مصطفوی (۱۴۲۶ - ۱۳۳۴ قمری، برابر ۱۳۸۴–۱۲۹۵ خورشیدی)، که گاه علامه حسن مصطفوی هم خوانده می شود مؤلف تفسیر روشن، فرزند محمد رحیم تبریزی مصطفوی از مفسران معاصر.
انسان کامل و عارف بزرگ حاج ملا آقاجان زنجانی ؛ که ایشان در شهر زنجان ایران زندگی می کرده و از نظر معنوی بسیار شخصیّت قوی و بزرگی بوده است.
استاد و عارف فرزانه حاج میرزا جواد آقا انصاری همدانی؛ که خود از علاقه مندان حاج ملّا آقاجان زنجانی هم بوده و در شهر همدان ایران زندگی می نموده و شخصیّت والامقامی بوده است.
جناب حاجی محبوب؛ که ایشان اصلیّتش از آفریقا ولی ساکن شهر تهران بوده و کاملاً ناشناخته و مُرتاض بوده است.
جناب آقا شیخ نورالدّین خراسانی؛ که ایشان هم ناشناخته و مُرتاض بوده و ضمناً در علوم غریبه هم استاد و در شهر مشهد ایران ساکن بوده است.
در روز چهارم شعبان سال ۱۳۳۴هجری قمری مطابق با سال ۱۲۹۷هجری شمسی، خداوند جلوه ای از رحمتش را با تولد یکی از اولیاء خاصش در شهر تبریز منطقه آذربایجان ایران نشان داد. وی در سال ۱۲۹۵ در تبریز متولد شد و از کودکی مشغول به تحصیل و در پانزده سالگی پدر خود را از دست داد، و در سال ۱۳۱۳ پس از گذراندن علوم مقدماتی به قم مهاجرت کرد و سطوح عالی را از محضر استادان حوزه علمیه قم فرا گرفت و مدت هفت سال از فقه و اصول آیت الله حجت کوهکمری استفاده نمود و ضمن آن به تدریس سطوح عالی اشتغال ورزید و در خلال آن به مطالعات علوم مختلف پرداخت.
حضرت علّامه حسن مصطفوی دورانِ کودکی را در شهر تبریز در محضرِ پدر بزرگوارش آقا شیخ عبدالرّحیم زندگی کرد.
پدرش آقا شیخ عبدالرّحیم فرزند شیخ مصطفی از دانشمندانِ شهر و مشهور به زهد و تقوی بوده است. نقل می کنند که او دارای روحیه ای بسیار لطیف و صاف، و با اینکه از نظر علمی صاحبِ رأی ولی همیشه در سکوت و تواضع کامل به مردم خدمت می کرده است. چندین حاشیه نویسی و توضیحات و تحقیق و بررسی در خصوص کتب اساسیِ فقه و اصول اسلامی از ایشان، بیانگر قدرت و تسلّطِ علمی او در آن حیطه می باشد. او انسانی کاملاً معنوی و قابلِ احترام در میان مردم بوده و در سن پنجاه و هفت سالگی مرحوم شده است.
حسن مصطف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حسن مصطفوی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسن مصطفوی   • مفهوم حسن مصطفوی   • تعریف حسن مصطفوی   • معرفی حسن مصطفوی   • حسن مصطفوی چیست   • حسن مصطفوی یعنی چی   • حسن مصطفوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسن مصطفوی

کلمه : حسن مصطفوی
اشتباه تایپی : psk lwxt,d
عکس حسن مصطفوی : در گوگل

آیا معنی حسن مصطفوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )