برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

حسنا

معنی اسم حسنا

اسم: حسنا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: زن زیبا، زیبا

معنی حسنا در لغت نامه دهخدا

حسنا. [ ح ُ ] (ع ص ) مؤنث حسن. حسنی : بحق اسماء حسنا و علامتهای بزرگ او.... بیعت فرمانبریست. (تاریخ بیهقی ص 316).

حسنا. [ ح َ ] (ع ص ) حسناء. رجوع به حسناء شود.

حسنا. [ ح َ ] (اِخ ) نام کوهی نزدیک ینبع.

معنی حسنا به فارسی

حسنا
( صفت ) مونث حسن : زن خوبروی زن خوشگل . جمع : حسان .
نام کوهی نزدیک ینبع

معنی حسنا در فرهنگ فارسی عمید

حسنا
۱. زیبا.
۲. (اسم) زن زیبا.

حسنا در دانشنامه اسلامی

حسنا
معنی حُسْناً: نيکو(حسن عبارت است از هر چيزي که بهجت و شادابي آورد و انسان به سوي آن رغبت کند )
معنی حَسَناً: به صورتي نيکو(حسن عبارت است از هر چيزي که بهجت و شادابي آورد و انسان به سوي آن رغبت کند )
معنی کَثِيرٍ: بسيار زياد (منظور از کلمه کثير در قرآن از عدد هشتاد (در عبارت "لقد نصرکم الله في مواطن کثيرة و عدد مواطني که خداي تعالي مسلمين را (در جنگ ها )ياري نمود طبق روايتي از امام هادي هشتاد مورد بوده است )تا عددي است که از شمار بيرون باشد ، و انتها نداشته ب...
معنی کَثِيرَةٌ: بسيار زياد (منظور از کلمه کثير در قرآن از عدد هشتاد (در عبارت "لقد نصرکم الله في مواطن کثيرة و عدد مواطني که خداي تعالي مسلمين را (در جنگ ها )ياري نمود طبق روايتي از امام هادي هشتاد مورد بوده است )تا عددي است که از شمار بيرون باشد ، و انتها نداشته ب...
ریشه کلمه:
حسن‌ (۱۹۴ بار)

(بر وزن قفل) زیبائی. نیکوئی. در قاموس گوید: «اَلْحُسْنُ: الْجَمالُ» (زیبائی) در صحاح گفته: «اَلْحُسْنُ: نَقیضُ الْقُبْحِ. (نیکی). هر دو از این معنی در قرآن یافت می‏شود مثل و نه ترا است که آنها را به همسران دیگر عوض کنی گر چه زیبائی ایشان تو را به شگفت ارد . و مثل انسان را نسبت به پدر و مادرش به نیکی سفارش کرده‏ایم . راغب گوید: حسن (به ضمّ اوّل عبارت است از هر چیز سرور آور و خویش آیند. قول راغب جامع هر دو معنای فوق است زیرا خوش آیند شامل هر دو از زیبائی و نکوئی است . حسن در قرآن هم مصدر آمده و هم اسم. مثل آیه 8 عنکبوت که ذکر شد و مثل که هر دو مصدر اند و می‏شود گفت که اسم اند و نحو که هر دو اسم اند یعنی: برگشت خویش آیند و ثواب دلپسند نزد خداست . حَسَن (بر وزن فرس) وصف است به معنی زیبا و نیکو. پروردگارش او را پذیرفت پذیرشی نیکو. موارد استعمال آن: قبول حسن، قرض حسن، متاع حسن، رزق حسن، اجر حسن، بلاء حسن، و غیره است . حسنة: هر نعمت خوش آیند و شاد کننده است که به انسان می‏رسد و سیّئه ضدّ آن است (مفردات) و شامل نعمت دنیا و آخرت هر دو است پروردگارا به ما در دنیا نعمتی نیکو بخش و در آخرت نعمتی نیک بخش و ما را از عذاب آتش نگاه دار. این کلمه مجموعاً 28 بار در قرآن مجید آمده است و شامل نعمت هر دو جهان است و حتی در طاع ...

حسنا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسنا
حسنا یعنی بهترین
حسنا نورا
واژه و اسم حسنا در واقع معنی پاک و نیکو را داراست.

و در قران هم بکار برده شده است و طبق این ایه:
و قولوا لناس حسنا
و بفرما یید که به مردم نیکی کنید.
به واضحی در میابیم که معنی اسم حسنا نیکی است.
حسنا معمولا به صورت حسنی با الف کوچک نوشته میشود .

حسنا از کلمه ی حسن با معنی نیکی می اید و به این دلیل است که اغلب با معنی نیکو شناخته میشود.
n
یکی از القاب حضرت فاطمه زهرا
احسان
هم قافیه ونیکو
مینا
حسنا به معنی نیکو وخوب است اگر اسم دختر باشد معنی زن زیبا رو هم میدهد
منصور
تو قرآن به شکل حُسنا سه بار اومده
حسنا
از زیبایی وجمال می اید
حسنا
نیکی کردن اگر برای بانو باشد به معنی زیبایی
حسنا
حسنا اسم بسیارزیبایی است به معنی بهترین نیکوترین
زینب
دختری صورتے همچون ماه
حسنا
به معنی نیکو و17 بار در قران اومده
حسنا
زنی زیبا ونیکو کار
حسنا
حسنا به معنی نیکی و خوبی است که از حسن می اید
اسم من هم حسنا است حسنا ناصری
حسنا
مونث حسن، خوبی
حسنا حمیرانی
حسنا به معنی نیکی است
حديثه
حسنا از حسن مياد که به معني خوبي کردن است
حسنا
اسم من حسنا و از برنامه های شما خوشم می آید من نه ساله هستم و چند روز دیگر جشن تکلیف من است
حسنا
حسنا به معنی نیکو و پسندیده و کار خوب کردن
ساینا
حسن اسم فوقالعاده باکلاسی است به معنی زیبایی
اسما
اسم دختر بزرگ من حسنا ست و هرچندانتخاب همسرم بود اما به عقیده من زیباترین و بامعنی ترین اسم برای یک دختر است؛ حسنا:دختر (زن ) زیبارو
آرمین
نیکو زیبا قشنگ پاکی
سادات
وظیفه پدر و مادر انتخاب نام نیکو هست و حسنا واقعا اسم خوب و بامعنی هست
منان صالحی
حسنا اسم عربی به معنا زن زیبا
اسم دخترم حسنا هستش
حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسنا ...
حسنا یعنی نیکی برتر،بهترین،در ضمن همتون میدونید که اسما الحسنا نامی برای اسامی خداست و از اونجایی که خدا دارای بهترین نام هاست پس حسنا یعنی بهترین و بهترین یعنی الله
مهدیه
حسنا : به معنای نیکوتر، شایسته تر، خوب تر، پسندیده تر، زیباتراست ، حسنا ازالقاب حضرت زهراء مرضیه سلام الله علیه است. حسنا اسمی قرآنی است . اگردخترداربشم آرزومه اسمش روفاطمه یا حسنا یا زهرا بذارم خیلی این سه اسم رو دوست دارم. حسن حسین محسن احسان حسنا مرضیه به معنای نیکو وخوب وپسندیده است.
مهدیه
در قرآن سوره بقره آیه ۸۳ آمده است: �واذ اخذنا میثاق بنی اسرائیل لا تعبدون الا الله وبالوالدین احسانا وذی القربی والیتامی والمساکین وقولوا للناس حسنا ؛ یاد کنید که از بنی اسرائیل پیمان گرفتیم که جز خداوند را نپرستید و به پدر و مادر و خویشاوندان و یتیمان و بینوایان نیکی کنید و با مردم به زبان خوش سخن بگویید
مهیدا
حسنا : خوب ، پاک سرشت ،پاک نیت ،پسندیده، خوش اخلاق ، خوش بیان ، خوش سخن ، مهربان ، دلسوز، نیکو، زیبا،نیک سیرت ونیک صورت ، باتقوا وباایمان ،هدایت شده ورستگار وسعادتمندوعاقبت به خیر.
عبدالحفیظ
حسنا ښکلي او ښایسته ته وایي.
الله تبارک وتعالی په قرآن کریم کی د حسنا لفظ څو کرته راوستی د مثال په توګه:
و قولو لناس حسنا.
ولله الاسماءالحسنی.
هو الخالق الباری المصور له الاسماءالحسنی.
محیا
حسنا : معانی زیبایی دارد : بسیارخوب / نیک / پسندیده / بانوی زیبا / زیبا / تمام وکمال وبدون اشکال / خوب / سالم وتندرست / نیکوتر / شایسته تر / خیلی خوب .
حسنا ازالقاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.
حسنا نام کوهی نزدیک ینبع است .

اَسْماءُ الْحُسْنی به عربی �الاسماء الحسنی� نام‌های نیکوی خداوند.
مرضیه
حسنا :
/hosnā/ حُسنا : نیک * پسندیده * خوب * زیبا * اسماالحسنی ازنامهای خدا
حسنا
حسنا یعنی زیبایی،زن زیبا،خوشگل،تو قرآن اسم حسنا 3بار آمده
حسنا
حسنا یعنی خوشرو خوش بیان خوشگل با اخلاق مهربان در قران ١٧ بار اسم حسنا امده ویکی از نام های خداوند است
اسما
حسنا : نیکو پسندیده زیبا خوب .
اسم دخترم حسنا است با معانی زیبا.
اسماالحسنی : اسما الحسنی به معنی نامهای نیکوی خداوندمتعال است.
نیکی
حسنا از القاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه است . حضرت زهرامرضیه سلام الله علیها سروربانوان هر دو دنیا است . حضرت زهرا سلام الله علیها الگو واسوه نیکوی بانوان است.
نیکی
القاب حضرت فاطمه سلام الله علیها :
زهرا * حسنا * حورا * نورا * عَذرا * محدثه * ریحانه * مریم * مرضیه * راضیه * زکیه * صدیقه * رحیمه * فهیمه * معصومه * منصوره *
حانیه * حره * طاهره * مطهره * تقیه * نقیه * فاضله * مشکات *
�حوراء�، �علیمه�، �معصومه�، �فاضله�، �رشیده�، �صادقه� و �غرّاء�
علیمه: دارای علم و دانش برتر و آگاه به علوم پیامبران.
معصومه: دارای ملکه عصمت.
فاضله: برتری در فضایل اخلاقی و بزرگی نسبت به بانوان عالم.
غرّاء: نورانی و درخشان.
�منصوره�: در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که؛ نام حضرت زهرا(س) در آسمان �منصوره� و در زمین �فاطمه� است.در ادامه روایت آمده: �در زمین فاطمه نامیده شد؛ براى این‌که شیعیان وى از آتش جهنّم حفظ می‌شوند و دشمنانش از دوستى و محبت وى که نجات‌بخش است، محروم می‌مانند و این است معناى کلام خداوند که می فرماید: �و در این روز (قیامت)، مؤمنان به سبب نصرت و یارى خداوند شادمان می‌گردند�،و منظور از نصرت و یارى خداوند همین نصرت خداوند براى شیعیان و دوست‌داران فاطمه است که به شفاعت و یارى فاطمه از آتش دوزخ نجات می‌یابند.

�مریم کبری�: در روایتی از امام کاظم(ع) نقل شده است که، پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع) فرمود: �... هَذِهِ وَ اللَّهِ سَیِّدَةُ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ هَذِهِ وَ اللَّهِ مَرْیَمُ الْکُبْرَى �.

مشکات�؛ بر اساس روایات، یکی از مصادیق و تطبیقات �مشکات� در آیه شریفه �اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکاةٍ فیها مِصْباحٌ� حضرت فاطمه زهرا(س) دانسته شده است؛ همان�طورکه امام صادق(ع) فرمود: �مشکات، فاطمه (س) است�.{سوره نورآیه35}.
�حَصان، عَذراء، نوریّه و حانیه�.
همچنین لقب‌هایی مانند: جاهده، جمیله، حاضره، حبیبه، حفیفه، حکیمه، حلیمه، داعیه، راقیه، رئوفه، زاهده، زاهره، زهره، سلیمه، شافعه، شاهده، شریفه، شهیده، صائمه، صالحه، صبیحه، صفیه، علیه، فاتحه، قائمه، کاظمه، مجیبه، محمده، مشفقه، مصلیه، مصلحه، منعمه، نبویه، نصیبه، وافیه، ولیه.
نیکی
گفتنی است؛ لقب‌های دیگری نیز در میان عُرف اسلامی به عنوان نامی برای دختران، مشهور شده است که روایتی به ویژه درباره این لقب‌ها نداریم تا به عنوان یکی از القاب حضرت زهرا(س) برشمرده باشد، اما برخی از آنها دارای معانی مثبت و معنوی هستند که از این جهت جزو نام‌های اسلامی محسوب می‌شوند. از جمله این نام‌ها عبارتند از:
یک. �طهورا�؛ که با همین عنوان در روایات نیامده است، هر چند لقب �طهور�(صیغه مبالغه) به جهت معنایی که دارد، نیز در حق حضرت فاطمه زهرا(س) صادق است؛ زیرا در لغت �طاهر مطهر� را طهور گویند؛ یعنی چیزی که هم خود پاک است و هم پاک کننده و به بیان دیگر؛ نهایت پاکی.
دو. �نگار�؛ که یک واژۀ فارسی و به معنای نقش، نقاشی، نقشی که از حنا بردست و پای محبوب کنند، تحریر، بت و صنم، معشوق، محبوب و ... است. در حالی که تمام القاب حضرت زهرا(س) عربی است. لذا چنین لقبی در منابع تاریخی برای آن حضرت ثبت نشده است. البته در طول اعصار و قرون، در اشعار شاعران مدیحه سرا، القابی مانند گل یاس، نیلوفر و... برای حضرت زهرا از باب تشبیه ذکر کرده‌اند، که این غیر از القابی است که در زمان خود حضرت او را خطاب می‌کردند.
سه. �عطیه�؛ یعنی بخشش، چیزی که به کسی بخشیده شود. آنچه که در منابع و تاریخ زندگی حضرت زهرا به عنوان اسامی و القاب آن حضرت آمده، چیزی به اسم عطیه در آنها به چشم نمی‌خورد.
چهار. �عارفه�؛ مؤنّث �عارف� به معنای دانا و شناسنده است. اگر چه مفهوم این لقب در حق آن حضرت صادق است، اما با جست و جویی که در منابع حدیثی انجام شد، چنین لقبی برای حضرتش یافت نشد.
پنج. �بشری� و �هدی�؛ این عناوین نیز به عنوان لقبی برای حضرت زهرا(س) در روایات اعلام نشده است. البته هدی و بشری عباراتی در توصیف قرآن هستند، و همان‌گونه که قرآن هدایت و بشارت را برای ما به ارمغان آورد، اهل بیت پیامبر اکرم(ص) که مبیّن و مفسّر قرآن هستند می‌توانند به وصف عام از این صفت برخوردار باشند.
متینا
حسنا متینا هلنا اسم برادرزاده های گلم است. الهی عاقبت بخیربشن.
حنا
حسنا : نیکو . خوب . پسندیده . زیبا
سامیه
اسمهایی که به حسنا میاد : النا - هلنا - آوا - آوینا - آویسا _ هما - حماسه - حانیه - حانیا - حانیسا -هانیه - هانیا - هانیسا - ویانا - دیانا - دنیا - دینا - حورا - حورسا - حوریا - حوریاس - مهیاس - یاس - یاسمن - یاسمینا - مینا - تینا - ژینا - آینا - آیسان - الیانا - السانا - آرتینا - آتنا - سنا - ثنا - الینا - سیلوانا - لیانا - کیانا _ سارینا - سانیا - سونیا - سوفیا - فرینا - هیوا - هانا - تیانا - ضحا - یسرا - یمنا - اسرا - نسا - زهرا - نورا - نورسا - میلانا -
ماندانا - ماریا - مارینا - رونیا - رویسا - راحیل - محیا - مهسا - سارا - ساره - سمانه - سما - اسما - سها - سهیلا - سلنا - سلما - سدنا - حنیسه - حنیسا - حنا - حنانه - آنا - آرنا - نارینا - تیوانا - تیوا - رزا - رونا - فرینا - فریحا - محنا - مهنا - ملینا - هلینا - هیلدا - هلدا - هدا - بشرا - بارانا - باران - پرینا - پرشانا - هلیا - افرا - ستیا - ستایش - رستا - رها - سایدا - سایناز - مهرسا - مهرسانا - مرسانا - مهدا - مهدینا - مهیدا - مهدیسا - یسنا - یامین - یاسینا - متینا - مبینا - رادینا - آرمینا - مایسا - هلما - حلما - مهتا - سانیا- سایا - آیسا - سوین - سامیه - سامینا - آرینا - روژینا - روژدا -
سالویا - سپیتا - مهدیا - دنیا - درسا - درا - دریتا - نگاه - پناه - حدیثه - حدیث - هادیا- هنگامه - گلسا - السا - سی دا - ستیلا - مهیسا - مهنیا -
مهیان - مرسا - مهدیس - مهلا - مهیلا - حمیرا - سمیرا - سحر - - رحیمه - مریحا - رایحه - راحمه - راحیل - راحله - امنا - آمنه - کیارا - کمیلا - کارینا - کیاناز - کوثر - کلثوم - رقیه - رزینا - زهیرا - ناهیرا - آناهید - آناهیتا _ ستاره - ستین - ستینا - مینا - آساره - اسرین _ انسیه - انیسه - آنیسا _ آنیتا - سلین - ثمین - ثمینا - آرشینا - هورسا - آتوسا - آندیا - دلسا - جانا - آدرینا - مونا - نوژان - روژان - مهرا - مهرینا - مهرنیا - ماهورا - ماه حورا - ماهک- فاطیما - سلوی - بهینا - بهسا - بصیرا - نصرا - آریسا - سلدا - هلیسا _ مهرانا _ هلینا - پینار - نیلا - نیلسا - نفیسه - نفس - هدیه - محدثه - ریحانه - پانیسا - ملیکا - نیلیا - نیکو - نیکا - نینا - نیروانا - نیتا - نونا - نوشین - یاسمن - صبا - سبا - نسیم - تسنیم - عسل - نرگس - نرجس - نسترن - نسرین - نژلا - نجلا -زهره - ناهید - روشنا - نرسا - برسین - نارملا - آتریسا - شاینا - ملیسا - مهستا - سایان - طهورا - طوبا -
طلوع - مدیسا - روهینا - هیما - هیلا - همیلا - هیام - رونیکا - رونیا - روناک - رکسانا - روشا - روسانا - روژیا - روژا - روجا - رویا - روبیتا - رنا - رعنا - رمیصا - سیما - رزیتا - رزینا - رامیلا - رامونا - رایا - رانیا - ریما - مانیا - فوژان - فریما - فریسا - فریدا - صفورا - صحرا - صبورا - صبرا - آریسان -
آرشینا - پادینا - پادمیرا - سونا - سوگل - سوگند - سورینا _ سورا - سودا - سلینا - ساناز - سارگل -ساحل - سادنا - آسنا - آسنات - آیسل - سانیسا - سوریسا - سلیسا - همتا - فرهانه - کاملیا - آنیلا - آیسا - دلارا - الارا - منصوره - معصومه - امیرا - امینا - تیارا - تیادا - وانیا - تارا - تانیا
خدیجه
ببتاد
حسنا
حسنا

حسنا به معنی خوب، نيك، نيكو.
نفیسه
اسم حسنا خیلی بامسما و زیباست
من یه دختر کوچولوی خندون داشتم به اسم زیبای حسنا که ۷ ماهه بود که در تصادف از دستش دادم...
امیدوارم همه دخترهای گلمون خصوصا حسناهای عزیز عاقبت بخیر بشند و باعث افتخار حضرت صاحب الزمان باشند.
احسان
حسنا : نیکو - زیبا
علی
�اسماء الحسني� یا نام‌های نیکوی خداوند 99 اسم هستند:

1- الرحمن: بخشاینده

2-الرحیم: مهربان

3-الملک: پادشاه

4-القدوس: مقدس

5- السلام: پاک و سلامتی بخش عالم

6- المؤمن: اطمینان دهنده

7-المهیمن: نگهدارنده

8- العزیز: باشکوه

9- الجبار: توانگر

10- المتکبر: بسیار بزرگ

11- الخالق: آفریننده

12- البارئ: درست

13- المصور: نگارگر، صورتگر

14- الغفار: همیشه بخشاینده

15- القهار: فروکاهنده

16- الوهاب: نیک بخشاینده

17- الرزاق: همیشه روزی دهنده

18- الفتاح: گشاینده (پیروزکننده)

19- العلیم: داناترین

20- القابض: می‌راننده، بیرون کشنده جان‌ها

21- الباسط: گستراننده، فراخ کننده روزی

22- الخافض: پست کننده، خوار کننده

23- الرافع: (به سوی خود) بالا برنده

24 -المعز: عزیزکننده

25- المذل: خوارکننده

26 - السمیع: شنواترین

27- البصیر: بیناترین

28- الحکم: دادگر

29- العدل: بینهایت عادل

30- اللطیف: آن‌که بر بندگانش لطف دارد

31- الخبیر: آگاه‌ترین

32-الحلیم: بسیار بردبار

33-العظیم: بی‌انتها

34- الغفور: بسیار بخشاینده

35- الشکور: بسیار سپاسگزار (پاداش دهنده بزرگ است مر عمل کوچک را)

36- العالی: بلند مرتبه

37- الکبیر: بزرگ‌ترین

38- الحفیظ: نگهدارنده

39- المقیت: خوراک دهنده

40- الحسیب: شمارنده

41- الجلیل: بسیار گرانقدر

42- الکریم: بسیار بخشنده

43- الرقیب: نگهبان، بیننده و آماده

44- المجیب: پاسخگو

45- الواسع: گسترده، پهناور

46- الحکیم: فرزانه، بسیار خردمند

47- الودود: دوست

48- المجید: بسیار لایق ستایش (در ذات و صفات خود عظیم و نسبت به بندگان بسیار با خیر و احسان است)

49- الباعث: برانگیزنده مردگان

50- الشهید: بیننده

51- الحق: راست، درست

52- الوکیل: عهده دار همه امور بندگان و موجودات

53- القوی: پرزور

54- المتین: سخت (و نیز پاینده)

55- الولی: دوست، یار و نگهبان

56- الحمید: ستوده

57- المحصی: شمارنده

58- المبدئ: نخستین آفریننده

59- المعید: بازگرداننده، دوباره زنده کننده

60 -المحیی: زندگی بخش، هستی بخش

61 -الممیت: می‌راننده، نابود کننده

62- الحی: زنده

63- القیوم: قائم به ذات (همه-آفریننده‌ای که کسی او را نیافرید)، پاینده

64- الواجد: یابنده

65- الماجد: بزرگوار

66- الواحد: یکتای بی‌همتا

67- الاحد: یگانه (خدایی جز او نیست)

68- الصمد: بی‌نیاز

69- القادر: توانا

70- المقتدر: تعیین کننده (قضا و قدر)، فراتر

71 - المقدم: فراپیش کشنده

72- المؤخر: فراپس دارنده، پس گذارنده چیزها و نهنده آن‌ها بجای آن‌ها

73 - الأول: نخستین، اول پدیدارکننده وجود

74- الأخر: واپسین، آخر فناکننده موجود

75 - الظاهر: آشکار(پدیدار، هویدا)، همیشه پیروز

76- الباطن: پنهان، همه دربرگیرنده

77- الوالی: یگانه سرپرستی که همه ولایتها از اوست

78- المتعالی: خود ستوده

79- البر: نیکوترین

80- التواب: همیشه توبه پذیر

81- المنتقم: انتقام گیر

82- العفو: درگذرنده(آمرزنده)، ناپدیدکننده گناهان

83- الرؤوف: بسیار دلسوز و مهربان

84- مالک الملک: فرمانروای جهان

85- ذوالجلال و الاکرام: دارای شکوه و بخشش

86- المقسط: عادل

87- الجامع: گردآورنده

88- الغنی: توانگر

89- المغنی: بی‌نیاز کننده، بسنده

90- المانع: بازدارنده

91- الضار: آزار دهنده (این صفت تنها در احادیث یافت می‌شود)

92- النافع: سودمند

93- النور: روشنی

94- الهادی: رهنما

95- البدیع: سنجش ناپذیر، آفریننده

96- الباقی: ماندگار و واگردان نشدنی (تغییر ناپذیر)

97- الوارث: مالک نهایی تمام مخلوقات

98- الرشید: راهنما، آموزگار و دانای بی‌خطا

99- الصبور: شکیبا
ستایش
حسنا : نیکویی ، خوبی ، احسان ، آراسته، زیبا ، شایسته ، خیلی خوب ، تندرست ، سالم ، بانشاط ، بسیارخوب ، بسیارزیبا ، بسیارپسندیده ، پسندیده ، نیکو ، بدون اشکال ،زیبارو ، خوشگل ، چشمه ، بهترین ، خوبترین.
ستایش
اسماء الحسنی : یعنی بهترین ونیکوترین نامهای خداوند.
ساره
خداوندصاحب قدرت است و ناتوانی در او راه ندارد.

الرّسول (صلی الله علیه و آله)- إِنَّ لِلَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی تِسْعَهًًْ وَ تِسْعِینَ اسْماً مِائَهًًْ إِلَّا وَاحِداً إِنَّهُ وَتْرٌ یُحِبُّ الْوَتْرَ مَنْ أَحْصَاهَا دَخَلَ الْجَنَّهًْ ... ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِین.
پیامبر (صلی الله علیه و آله)- خدای تبارک‌وتعالی را نودونه نام است؛ صد نام جز یکی، زیرا که او فرد است و عدد فرد را دوست میدارد هرکه آن‌ها را احصاء کند داخل بهشت می‌شود،... ذُو الْقُوَّةِ المَتِین.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۱۶۴ بحارالأنوار، ج۴، ص۲۰۹
فرشته
در حدیثی آمده است که رسول اکرم (ص) برای امام حسن (ع) و امام حسین (ع) به منظور پیش گیری از چشم زخم دعایی خواندند که مضمونش چنین بود: "اعیذکما بکلمات الله التامه و اسماءالله الحسنی کلها عامه من شر السامه و الهامه و من شر کل عین لامه و من شر حاسد اذا حسد .
"یعنی:" شما را به تمام کلمات و اسمای حسنای خداوند از شر مرگ و حیوانات موذی و هر چشم بد و حسود آن گاه که حسد ورزد، می سپارم". سپس پیامبر (ص) فرمود: این چنین حضرت ابراهیم برای دو فرزندش اسحاق و اسماعیل تعویذ کرد.
مهدخت
حسنا : حسنا زیباست .

حسنا : بانوی زیبا روی، دختر نیکو .دخترخوب . پسندیده . نیکو . خیرونیکی . بهشت . بانوی بهشتی . نیکویی .

حسنا : بسیار نیکو، بسیار خوب، نیکروی . بسیارنیکوکار . خوبروی . خوشرو . بسیارزیبا . عاقبت نیکو . عاقبت بخیری . نیکوتر . بهشت .

حسنا : خوبتر، نیکوتر، پیروزی، عاقبت خوب وکارخوب .


حسینی
حسنا
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: hosnā) (حُسنا) (عربی) نیک، پسندیده


آنیتا
حسنا : زیبا ، قشنگ ، خوشگل ، عالی .
نسترن
حسنا : بانوی خوب و زیبا. بانوی نیکوکار - بانوی خوش اخلاق - بانوی پاک - بانوی پسندیده ونیکو - نیک کردار - بهترین - زیباترین - بانوی بهشتی - بانوی نیکوسرشت - شایسته .

من عاشق اسم زیبای حسنا ومعنای زیبای حسناهستم وتصمیم قطعی گرفتم اسم دخترنازنینم که یه ماه دیگه متولدمیشه رو حسنا نامگذاری می کنم . حسناگلی عشق مامان وبابا.
آمنه رضوی
حسنا : حسنه، خوب، خوشایند، دلپذیر، ستوده، شایسته، مرضی، مرغوب، مستحسن،منتخب شده ، مطبوع، مطلوب، معقول، مقبول، زیبا ، نیک، نیکو، برگزیده ، خوبرو .
سیاوش
�حسنی� نام زیبایی است که معنایی زیبا نیز دارد، ولی در شمار القاب جضرت زهرا(س) نیامده است.
حنا
در مورد سوره الرحمن آمده است: فيهن خيرات حسان .
امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: خيرات حسان زنان اهل دنيا هستند كه از حور العين هم زيباتر هستند.
النا
حسنا : /hosnā/ حُسنا : نیک * پسندیده * خوب * زیبا *

حسنا نام کوهی نزدیک ینبع است .

اَسْماءُ الْحُسْنی به عربی �الاسماء الحسنی� نام‌های نیکوی خداوند.
رضا
حسنا : زیباتر . نیکوتر . خوبتر . برترین . عالی تر . پسندیده تر .
افرا فرهادی
پیامبر عزیز خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:

یکی از حقوقی که فرزند دارد این است که نام نیکو و زیبا برای او انتخاب شود.

حسنا : حسنا به معنی نیکو - زیبا - پسندیده - عالی ترین - خوبترین - بهترین - نیکوترین - زیباترین - پاکترین .

اسماءالله الحسنی به معنی نیکوترین نام های خداوند است . حسنا = نیکوترین - خوبترین - پسندیده ترین - زیباترین - بهترین - برترین .

حورا
حسنا : نیکی . زیبایی . نیکو . پسندیده . خوب

هانا (عبری ) 1 توجه 2- مرحمت 3- نیکی 4- زیبایی 5- فضل 6- بخشش 7- هدیه خداوند

هانا( لری کردی ) به معنی پناه . امید. نفس . فریادرس

من دو دختر به اسم حسنا و هانا دارم که خیلی برام عزیزند .
آرمین
به نظرم حسنا و هانا دو اسم بسیار زیبا و خوش آهنگ و با معناهای بسیار زیبا هستند . حسنا و هانا هر دو به معنی نیکی و زیبایی و مهربانی هستند.

من پیشنهاد دادم اسم خواهرزاده های گلم رو که دو قلو هستند حسنا و هانا نامگذاری کنند که مورد قبول واقع شد از صدا کردنشون به این اسمها لذت می برم.
مانیسا
حُسنا :
حسنا به معنی: نیک، پسندیده
ریشه: عربی
مامان حسنا
به معنی دختری زیبا و من اسم دخترم رو حسنا Hasanگداشتم
ستاره
حسنا یعنی زنی زیبا اگه دختر دار بشم هتمن اسمش حسنا می زارم
آسمان
حسنا (حسنی) اسم دخترانه است، معنی حسنا (حسنی): (عربی) زیبا ، عالی ، نیک، پسندیده.
میترا
حسنا : نیکو ، زیبا ، پسندیده ،

اسمهای زیبا : گلسانا ، گلسان ، نیسا ، الیانا ، حسنا ،
مانیسا ، هانیسا ،هیوا ، حوا ، نوا ، اریحا ، آریل ، آتین ، آوا ، مروا ، رزا ، روژینا ، آیناز ، فاطمه ، دلنیا ، یاس ناز ، رونیکا ، تیاناز ، محیصا ، رمیصا ، روژینا ، سایناز ، هلنا ، سلینا ، سلین ، مرحان ، فایحه ، آریسا ، ثمینا ، ستیا ، تیارا ، تیادا ، نازیتا ، آوید ، آندیا ، دیارا ، یاردا ، گلزاد ، رزگل ، منیلا ، هیلدا ، هلناز ، نیلسا ، نلیسا ، محیا ، محنا ، مهنا ، حنا ، راحمه ، رحیمه ،زهرا ، گلراد ، گلراز ، گلژین ، گلژینا ، گلژی ، گلژیا ، مه رز ، مه سایه ، مهیاس ، مهیدا ، مه تیام ، تیسا ، نیاز ، شایدا ، زهیرا ، ضحا ، زویا ، لیال ، لیالی ، مهردا ، مهریسا ، ژیناز ، میناز ، رزمینا ، همیلا ، آرمیلا ، تامیلا ، آرونا ، آتینا ، آویسا ، سامینا ، سارا ، ساره ، هورناز ، هورسا ، نورسا ، گل آرا ، نازین ، نازنین ، رازین ، جیلان ، فریحا ، هانا ، بشرا ، ویشکا ، انوشکا ، حوریا ، استاتیرا ، آرتمیس ، آینا ، رادینا ، آتریسا ، رایا ، ساوینا ، سایرا ، مهروز ، یاسمینا ، ثمین ، نارمینا ، نارملا ، نارمیلا ، ارشین ، نارشین ، راشین ، پریاس ، پریان ، مهیان ، باران ، مریدا
حسنا
حسنا ، بانوی نیکوکار وزیبا .
آنوشا
آنیکا : آنیکا اسم دختر به معنی فردخوش صورت و زیبا در زبان پارسی. آنیکا با ریشه عبری ولاتین به معنی مرحمت ، نیکی ، زیبایی .

حسنا : حسنا اسم دختر با ریشه عربی به معنیخوب و عالی و نیکو و زیبا و خوشایندو برتر وعالیتر ونیکوتر و زیباتر است .

آنیکا و حسنا اسم خواهرزاده های عزیزم است خاله به فداشون .
زهرا
زوشا : اسم زوشا (به انگلیسی: zusha) از اسم های دخترانه با معنی: (اوستايي، زوش/zus/)، زيبا، نيكو، دلربا.

زوشا : /zušā/ زوشا (اوستايي، زوش/zus/)، زيبا، نيكو، دلربا.

حسنا : /hosnā/ حُسنا(حُسنی)(عربي) زیبا ، نيك، پسنديده، نیکو .

حسنا - زوشا هر دو اسم به معنی زیبا و نیکو است . هم تلفظشون هم معنیشون خیلی زیباست وازاسمهایی که برای دخترای گلم انتخاب کردم بسیار خوشحال و راضیم . در دین اسلام هم بر انتخاب نام نیکو برای فرزندان بسیار تاکید شده است .
روشنا
سلام نظرات دوستان رو خوندم به نظرمن هم اسمهایی که معنی خوب , زیبا ونیکو دارندبسیار عالی برای نامگذاری هستند مثل .
حسنا , هانا , نیکا , آنیکا , زوشا ,آرونا , اریکا , یانا , نیکو , آرنیکا , نیکتا وغیره
مهدی
حُسنا(حُسنی) :نیک , پسندیده , خوب , عالی , برتر وبهتروعالیتر.
بنیسا
حسنا : اسم دخترانه حسنا , با ریشه عربی به معنی بانوی زیبا روی، دختر نیکو .
دلنواز
حسنا : حسنی ، نیک ، پسندیده ، عالی ، برتر ، بهتر ،خوبتر ، زیباتر، نیکوتر . بانوی خوب و نیکو .
حسنا
حسنا به معنی نیکی زیبا است من اسمم حسناست
آلاء
حسنا : نیکی ، خیر ، خوبی ، زیبایی ، نیکویی ، خوبتر ، بهتر ، زیباتر ، پسندیده تر ، نیکوتر ، عالیتر ، شایسته تر ، برتر.
پگاه
حسنا به معنی نیکی ، خوبی ، زیبایی ، خوشرو یی ، خیر و خوبی .
معلا
حسنا : اسم دخترانه حُسنا(حُسنی) باریشه عربی به معنی نیک ، نیکو ، پسندیده ، زیبا ،بسیار عالی ، بسیار خوب ونیکو ، نیکدل ، خوش رفتار وخوش بیان و خوشرو ومهربان وبامهر ومحبت ، نهایت خوبی و نیکویی و زیبایی . زیباودلنشین . دو دختر گل ومهربون به اسم حسنا و ثمینا دارم ان شاء الله همیشه در پناه خدا سلامت و سعادتمند باشند.
دلارام
حسنا : حسنا یعنی ♥ زیبا ♥ دلربا ♥ نیکو ♥ شایسته ♥ بهشت ♥ نازنین ♥ مھربان ♥ مھرو ♥ زلال ♥
یسنا
حسنا: نعمت خوشایند و شادی بخش چون ھم نیکو وھم زیباست .حسنااسم خواھرعزیزومھربانم است که خیلی دوستش دارم.
H
حسنا زیبا ترین اسم است واز نظر من به معنی بخشنده ،نیکو ،زیبا ،مهربان است
پریان
حسنا : حسنا به معنی بانوی نیکو کردار، بانوی نیکو رفتار، بانوی خوب و زیبا.
آرمان سپهری
حسنا به معنی بهترین و زیباترین و خوبترین و نیکوترین و عالیترین و شایسته ترین و برترین ونهایت زیبایی و خوبی و نیکویی است . به نظرم حسنا زیباترین و نیکوترین اسم برای دختران است.
حسین
حسنا : اسم حُسنا یا حُسنی با تلفظ /Hosnā/ و شکل لاتین Hosna کلمه‌ای دو سیلابی، ریشه اش حسن با اعراب گذاری‌های متفاوت معانی گوناگون ولی نزدیک به هم دارد. لغت نامه دهخدا با اشاره به نمونه‌های قرآنی مانند: ان لی عنده للحسنی(۵۰/۴۱) حسنی نظر است به سوی خدای تعالی، الذین احسنواالحسنی( ۲۶/۱۰) حسنی بهشت است و زیاده نظر بوجه الله. الاسماءالحسنی نام‌های نود و نه گانه خدای تعالی مانند کریم و رحیم و رزاق و جز آن، این صفت را مونث احسن، یعنی زن نیکو و زن نیکوتر معنا کرده است.

در سایت دانشنامه حُسنا، نیکویی، بهجت، خوبی، جمال، ملاحت و لطافت معنی شده است. در آیه‌ی ۸۳ سوره‌ی بقره این کلمه با تنوین در آخر حُسناً به معنی حُسن و نیکویی است.
حوا
حسنا : نیکوترین - خوبترین - زیباترین .
پرنسس تارا.
حسنا ها پرنسس هستن!
آینام
حُسنا
حُسنا به معنای: نیک، پسندیده
ریشه مربوط به: عربی
مهرآگین
حسنا : حسنا به معنی بانوی خوبروی ، بانوی خوشگل . جمع : حسان
ساتین

حسنا : حسنا به معنی زیبایی و نیکویی است .

حسنا به معنی جمال، خوشگلی، زیبایی ، خوبی، خوشی، نیکویی، نیکی ، خوب چهر ، نیکو رو ، زیبارو ، پسندیده ، محبوب و دوست داشتنی .
ساحل

حُسْنا به معنی زيبائی. نيكوئی ( نیکی ) است . و هر دو از اين معنی در قرآن يافت مىیشود مثل [احزاب:52] و نه ترا است كه آنها را به همسران ديگر عوض كنی گر چه زيبائی ايشان تو را به شگفت ارد . و مثل [عنكبوت:8] انسان را نسبت به پدر و مادرش به نيكی سفارش كرده ‏ايم . راغب گويد: حسن (به ضمّ اوّل عبارت است از هر چيز سرور آور و خوش آيند. قول راغب جامع هر دو معناى فوق است زيرا خوش آيند شامل هر دو از زيبائی و نكوئی است .
مهر آیین
من از آن حُسن روزافزون که یوسف داشت دانستم که عشق از پرده ی عصمت برون آرد زلیخا را ( حافظ شیرازی)
سپیده
پيامبر خدا صلی الله عليه و آله می فرمایند : حَسِّنُوا القرآنَ بأصواتِكُم ؛ فإنّ الصَّوتَ الحَسَنَ يَزيدُ القرآنَ حُسنا .

ترجمه: پيامبر فرمودند : قرآن را با صوتهاى خود نيكو سازيد، كه صوت زيبا بر زيبايی قرآن می‏ افزايد.


پیامبر (صلی الله علیه و آله):

حَسِّنوا أَخلاقَکُم وَ الطُفوا بِجیرانِکُم وَأکرِموا نِساءَ کُم تَدخُلُوا الجَنَّهَ بِغَیرِ حِسابٍ؛

ترجمه: پيامبر فرمودند :اخلاق خود را نیکو کنید و با همسایگان خود مهربان باشید و زنان خود را گرامی بدارید تا بی حساب وارد بهشت شوید.

امام صادق علیه السلام می فرمایند : �لا عَیْشَ اَهْنَأُ مِنْ حُسْنِ الْخُلْقِ؛ هیچ زندگی ای گواراتر از نیک خوئی نیست.�لیلی
دسته‌ای از روایات، ائمه اطهار(ع) را مصداق اسماء الحسنی می‌دانند:

امام صادق(ع) فرمود: �به خدا سوگند! ما اسماء الحُسنی هستیم خداوند عمل کسی را قبول نمی‌کند مگر به معرفت ما�.[1]

امام رضا(ع) فرمود: �هر گاه براى شما سختی و مشکلی پیش آمد از ما استعانت و یاری بجوئید و به ‌وسیله ما از خداوند رفع مشکلات خود را بخواهید. همان‌طور که خداوند متعال می‌فرماید: وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنی‏ فَادْعُوهُ بِها �و براى خدا، نام‌هاى نیک است خدا را به آن (نام‌ها) بخوانید [2]�.[3]

منبع : [1]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏1، ص 143 - 144، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، 1407ق.
[2]. اعراف، 180: �و براى خدا، نام‌هاى نیک است خدا را به آن (نام‌ها) بخوانید!...�.
[3]. شیخ مفید، الاختصاص، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، محرمی زرندی، محمود، ص 252، المؤتمر العالمی لالفیة الشیخ المفید، قم، چاپ اول، 1413ق.
هیلدا
حسن : حَسَن در لغت صفت مذكر از حُسن به معناي نيكو و زيباست . و نيز از ( حَسَنَ يَحسُنُ حُسناً ) به معني زيبا شد و نيكو شد .

به قول حافظ: نصاب حُسن در حدّ کمالست /// زکاتم ده که مسکین و فقیرم . نصاب حُسن : حد و میزان زیبایی که به حد کمال خود رسیده باشد .


عاطفه
وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنی‏ فَادْعُوهُ بِها ( آیه 180 سوره اعراف ) : ( و براى خدا، نام‌هاى نیک است خدا را به آن (نام‌ها) بخوانید ) .
حسنا
حسين : (عربي) 1- خوب، نيكو؛ 2- (اَعلام) 1) حسین ابن علی: [= امام حسین (ع)] [4-61 قمری] سومین امام شيعيان، ملقب به سِیدالشُهَدا و خامس آل عبا، که خلافت یزید ابن معاویه را نپذیرفت و در جنگ با سپاهیان اموی همراه جمعی از یارانش شهید شد.
نیلوفر
حسنا یعنی زیباترین اسم ، زیباترین دختر ، بهترین دختر ، خوبترین دختر .
زلال
قرآن کريم :
قولوا لِلنّاسِ حُسْنا؛
[سوره بقره، آيه ۸۳]
با مردم به زبان خوش سخن بگوييد.

امام محمدباقر عليه السلام: فی قَوْلِهِ �قُولُوا لِلنّاسِ حُسْنا� قال: قُولوا لِلنّاسِ أحْسَنَ مَا تُحبّونَ أنْيُقالَ لَكُمْ، فَاِنَّ اللّه َ عزَّوَجلَّ يُبْغِضُ اللَّعّانَ السَّبّابَ الطَّعّانَ عَلىَ الْمُؤمِنين، اَلفاحِشَالْمُتَفَّحِشَ السّائَلَ الْمُلْحِفَ، وَ يُحِبُّ الحَيّى الْحَليمَ اَ لْعفيفَ الْمُتعَفِّـفَ؛

درباره اين گفته خداوند كه �با مردم به زبان خوش سخن بگوييد� فرمود: بهترين سخنی كه دوست داريد مردم به شما بگويند، به آنها بگوييد، چرا كه خداوند،لعنت كننده، دشنام دهنده، زخم زبان زن بر مؤمنان، زشت گفتار، بدزبان و گداى سمج رادشمن می دارد و با حيا و بردبار و عفيفِ پارسا را دوست دارد.
[امالی صدوق، ص ۳۲۶]
دیانا
امام مهدى عليه‌ السلام:

فِى ابْنَةِ رَسُولِ اللَّهِ صلى ‌الله ‌عليه‌ و‌ آلهلِى أُسْوَةٌ حَسَنَة.

الغيبة للطوسى، ص۲۸۶.

دختر پيامبر براى من بهترين الگو است.
حسنا
حسنا یعنی: نیکو ، خوب ، زیبا و پاک و در قرآن ۳ بار آمده است .
ممنون♡خدانگهدار ♤
آویشا
حسنا ( حُسْنا ) : نیکی ، زیبایی ،سعادت ، خوبرو ، خوشرو ، خوشبخت ، شادی آور ، پسندیده ، بهترین ، خشنودی خدا ، بهشت ، نعمت الهی .

وَمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ . [سورة البقرة ، آية 201] .

و برخی از آنان می گويند پروردگارا در اين دنيا به ما نيكی و در آخرت [نيز] نيكی عطا كن و ما را از عذاب آتش [دور] نگه دار .[ سورة البقرة ، آية 201]

وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ . [ سورة البقرة ، آية 201]

و برخی از آنان [اين جهان و جهان ديگر، هر دو را میخواهند و ]می گويند: �پروردگارا! در اين جهان به ما نعمتی [بسيار] ارزانی دار و در سراى بازپسين [نيز] نعمتی [فراوان ده‏] و ما را از عذاب آتش نگاه دار�. [ سورة البقرة ، آية 201]

وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ . [ سورة البقرة ، آية 201]
سوره بقره و بعضی دیگر گویند: خدایا ما را از نعمتهای دنیا و آخرت هر دو بهره‌مند گردان و از عذاب آتش دوزخ نگاه دار. [ سورة البقرة ، آية 201]
امیرعلی
الْحُسْنی‌: بهشت باشد یا حالت حسنه‌اى که از نیل به ثواب عظمی حاصل آید. اهل معانی فرموده: �حُسنی� منفعت بزرگی است که خالی از شوائب کدرت و ضرر و نقص و مقرون به اجلال و تعظیم و دوام باشد، این نصیب و بهره صلحا و اتقیا است.
نیکدخت
بهترين‌ها در انتظار مؤمن است. �الْحُسْنی‌�
پرنیان
پری همچون ماه
مھنا
حسنا به معنی خوب شایسته صالح پاک نیکو زیبا خوشرو پسندیده .
حسنا
حُسنا یعنی بهترین و امید وارم واقعا هم همه ی حسنا های دنیا از جمله خودم بهترین باشیم♥
بهنیا
حسنا : نیکو - خوشرو -- زیبا - خیر - رحمت - پاک و پاکیزه - بهشتی - پسندیده - بهترین - خوبترین - نيكوتر - كار نيك - عاقبت نيكو.
ستیا
حسنا : حسنا این واژه از ریشه �حسن� یعنی� نیکو � هست.

واژه � حسنی� با ضمه در قرآن کریم آمده است:
�وَلِلّهِ الاَسماءُ الحُسنی فادعُوه بِها (اعراف/180) .
ترجمه : و نيكوترين نام‏ها براى خداوند است، پس خداوند را با آنها بخوانيد.
آیسان
حسنا اسم دختر خاله ی منه و اسم من هم آیسان هست .

حسنا یعنی:زیباترین زنان یا زن زیبا
Hosna
سلام اسم من حسنا هست و خیلی خوشحالم که همچین اسم زیبایی دارم اسم حسنا معنی خواصی داره،راستش این اسم رو پدر بابام روی من گذاشت،سه ماه قبل از اینکه من به دنیا بیام در ماخ رمضان پدر بزرگم داشت قران میخوند بعد دید اسم حسنا داخل قران هست وقتی فهمیدن ایم حسنا یه اسم قرانی به پدرو مادر من هم گفت و باباو مامانم این اسم زیبا با معنی زیبا رو من گذاشتن
سامراد
حسنا : خوبی ، نیکی ، زیبایی ، خوشرو ، صالح ، شایسته ، نیکو ، پسندیده ، برترین ، بهترین ، عالیترین ، بهشتی ، پاک ، مهربان و نیکو ، نیکو سرشت .
رزا
حسنا : نیکوترین و زیباترین بانو
مهرابه
وَالَّذِينَ هَاجَرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا لَيَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ رِزْقًا حَسَنًا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ . آیه 58 سوره حج .

و آنان که در راه خدا از وطن خود هجرت گزیده و کشته شدند یا مرگشان فرا رسید البته خدا رزق و روزی نیکویی (در بهشت ابد) نصیبشان می‌گرداند، و همانا خداوند بهترین رزق و روزی بخشنده است.

رِزْقًا حَسَنًا : روزى نیکو ، ((رزق حسن ))، اشاره به نعمتهایی است که وقتی چشم انسان به آن می افتد، چنان مجذوب می شود که نمی تواند دیده از آن بر گیرد و به غیر آن نگاه کند، و تنها خدا قدرت دارد که چنین روزى را به کسی دهد.

رِزْقًا حَسَنًا : گفتنی است که منظور از روزى نیکو چیزى است که وقتی انسان آن را می بیند به گونه اى جذب می شود که به چیز دیگرى توجه نمی کند و تنها خدا به ارزانی داشتن آن تواناست.
رزگل
حسنا به معنی خوب - نیکو - زیبا - پاک - پاکیزه - برترین و بهترین - دخترزیبارو - خوشچهره - خوبرو - پسندیده - شایسته - زیبا و دلنشین .
حسان
حسانه : /hesāne/ حِسانه(عربي) 1- زن بسيار نيكو؛ 2- (اَعلام) از صحابيات و از دوستان نزديك حضرت خديجه كبري (س) است.
اسم حِسانه مورد تایید ثبت احوال ایران برای نامگذاری دختر است .

حسان : /hesān/ حِسان (عربي) 1- بسيار نيكو، بسيار خوب، نيكروي؛ 2- (اَعلام) حسان ابن ثابت [قرن اول هجری] شاعر عرب ملقب به �شاعر پیامبر� بعدها از هواداران معاویه شد.
اسم حِسان مورد تایید ثبت احوال ایران برای نامگذاری پسر است .

حسنا : حُسنا به معنی هدایت یافته ، نیکوترین ، برترین ، خوبترین ، زیباترین ، بسیار نیکو ، بسيار خوب، بسیار زیبا ، زیبارو .
حسان
وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ لِيَجْزِيَ الَّذِينَ أَسَاءُوا بِمَا عَمِلُوا وَيَجْزِيَ الَّذِينَ أَحْسَنُوا بِالْحُسْنَی . آیه 31 سوره نجم .

هر چه در آسمان‌ها و زمین است، از آنِ الله است؛ [راه خیر و شر را به انسان ارائه كرد] تا بدكاران را در برابر رفتارشان كیفر دهد و نیكوكاران را [با نعمت‌های بهشت] پاداش نیكو عطا نماید.ترجمه آیه 31 سوره نجم

فدک
حسنا :

پسندیده /ملکه زیبایی / خوشرو / زیبارو / عاقل و دانا / خوش اخلاق و مھربان / بهترین نعمت الھی /بهشتی / بسیار نیکو /ستوده / زیباترین .
درخشان
حسنا : زیبا ، درخشان، نیکو ، پاکیزه ، زیبا ، خیر و نیکی ، برکت ، نعمت ، رستگار ، سعادتمند ، اسوه و نمونه خوبیها و نیکویی ها ، شادیبخش ،
عاقل و سلامت ، صالح ، شایسته ، نیکوکردار ، نهایت خوبی ، نهایت زیبایی ، پیروز و موفق ، نورانی ، بهشتی ، نیکوترین ، زیباترین ،بهترین .
ناروین
حسنا : خوب، بهتر، خوبتر، زیباتر ، قشنگ و زیبا - بانوی خوب و زیبا و داراي اخلاق و رفتارِ نيكو.
...
نیکو، شایسته، خوب🙂
آماندا
حسنا :
خوشرو - شاد- مهربان - زیبا - خوب - نیک - نیکو و پسندیده - كار نيك - رفتار خوب - مهربانی - شایسته - بخشنده - خیلی خوب - خیلی زیبا .
وسام
حسنا به معنی : بانوی خوب و نیکو و زیبا .
حسنا به معنی :
بانوی ارجمند وپسندیده ، بانوی نیکوکار ، بانوی مهربان ،سخاوتمند ، رحمتگر ،جوانمرد ، بخشنده ، خیر ، نیکی ، برکت ، هدیه الهی ، مهربانی .
خوب ، نیکو
طوبا
حسنا : خوب - نیکو - قشنگ و زیبا - پاک - شایسته و نیکوکردار و بخشنده - خوش رو - خوش قلب - مهربان - خیروبرکت - نیکنام - سرافراز و ارجمند -خوبی - نیکویی - پسندیده تر - بهتر - بانوی زیبا - مظهر خوبی و زیبایی - زیباروی سعادتمند - شادی - سعادت - بهشت .
هاکان
حسنا به معنی تمام خوبی ها و زیبایی های دنیا .
رانیکا
حسنا ( حسنی ) : حسنا اسم دخترانه است.

معنی حسنا :

نیکو ، زیبا ، خوب ، شایسته ، بهترین ، خیر و نیکی ، پاک ، پسندیده ، مهربان ، خوش اخلاق ،خوشرو ، دوست داشتنی ، نیکوکار و بخشنده ، .
پونا
حسنا : نیکوترین

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حسنا لقب حضرت فاطمه   • سایت حسنا   • حسنا لقب کیست   • حسنا نیوز   • حسنا یعنی چه   • حسنا خواننده عرب   • معنی اسم حسنا   • مجله حسنا   • معنی حسنا   • مفهوم حسنا   • تعریف حسنا   • معرفی حسنا   • حسنا چیست   • حسنا یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی حسنا

کلمه : حسنا
اشتباه تایپی : pskh
عکس حسنا : در گوگل

آیا معنی حسنا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )