برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1680 100 1
شبکه مترجمین ایران

حزب چپ

حزب چپ در دانشنامه ویکی پدیا

حزب چپ
احزاب مختلفی با نام حزب چپ وجود دارند:
حزب چپ (سوئد),
حزب چپ اروپا، از احزاب اروپایی
حزب چپ (فرانسه)
حزب چپ (آلمان)
حزب چپ (به آلمانی: Die Linke) (سابقاً: حزب سوسیالیسم دموکراتیک) حزبی سوسیالیست و دست چپی در آلمان است. این حزب خلف قانونی حزب اتحاد سوسیالیستی آلمان است که تا ۱۹۹۰ حاکم آلمان شرقی بود.
این حزب تا پیش از این که تغییر نام دهد و در زمانی که با نام «حزب سوسیالیسم دموکراتیک» فعالیت می کرد تا حدود زیادی به عنوان «حزب شرق» شناخته می شد و در غرب آلمان نفوذ اندکی داشت. با این حال معمولاً از ۱۵ تا ۲۵ درصد آرا در شرق آلمان را کسب می کرد و دولتی ائتلافی ( با حزب سوسیال دموکرات) در بعضی ایالات شرق آلمان تشکیل می داد.
در ۲۰۰۵ با اتخاد نام «حزب چپ» و شرکت در ائتلافی انتخاباتی با «حزب کارگر و عدالت اجتماعی» (که بیشتر در آلمان غربی پایه داشت) بیش از ۸.۷ درصد آرا در انتخابات فدرال آلمان را به دست آورد. (این دو برابر آرای حزب سوسیالیسم دموکراتیک در انتخابات ۲۰۰۲ بود)
حزب سوسیالیسم دموکراتیک از موسسان حزب چپ اروپا بود. امروز، حزب چپ بزرگ ترین حزب در گروه پارلمانی «چپ متحد اروپا و چپ سبز اسکاندیناوی» در مجلس اروپا است.
حزب چپ (Vänsterpartiet) حزبی سیاسی سوسیالیست و فمینیست در سوئد است. رهبر کنونی این حزب لارس اوهلی است.
حزب سوسیال دموکرات چپ سوئد (۱۹۱۷-۱۹۲۱)
حزب کمونیست سوئد (۱۹۲۱-۱۹۶۷)
حزب چپ - کمونیست ها (۱۹۶۷-۱۹۹۰)
حزب چپ (۱۹۹۰-)
این حزب اولین بار در ۱۹۱۷ با نام حزب سوسیال دموکرات چپ سوئد تأسیس شد و اولین بار در ۱۹۲۱ به علت سیاست وقت کمینترن به "حزب کمونیست سوئد" تغییر نام داد. از آن پس در طول سال ها این حزب بر حسب تغییرات سیاست ها، اسامی مختلفی داشته است. در حال حاضر این حزب کمونیستی نیست گرچه اوهلی، رهبر کنونی آن در یک موقعیت خود را کمونیست خواند و پس از حمله رسانه های مختلف این ادعا را عملاً پس گرفت.
این ح ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حزب چپ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حزب چپ   • مفهوم حزب چپ   • تعریف حزب چپ   • معرفی حزب چپ   • حزب چپ چیست   • حزب چپ یعنی چی   • حزب چپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حزب چپ

کلمه : حزب چپ
اشتباه تایپی : pcf ]~
عکس حزب چپ : در گوگل

آیا معنی حزب چپ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )