برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1528 100 1
شبکه مترجمین ایران

حجة الوداع

حجة الوداع در دانشنامه اسلامی

حجة الوداع
آخرین حج پیامبر اکرم که در آخرین سال عمر شریف حضرت واقع شد حجة الوداع نام دارد.
حجة الوداع، واپسین حج پیامبر اکرم که در آخرین سال عمر خویش، در سال دهم هجری، به جا آورد و در آن با مسلمانان وداع کرد. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در این حج به مسلمانان گفت مناسک حج را از من بیاموزید، شاید دیگر مرا در این مراسم نبینید. نام دیگر آن حجةالبلاغ است، زیرا آیه «یا أَیهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مآ أُنْزِلَ إِلَیک مِنْ رَبِّک...» در بازگشت از این سفر بر پیامبر نازل شد. از دیگر نامهای این حج، حجةالاسلام است زیرا تنها حجی است که پیامبر در دوره حاکمیت اسلام به جا آورد و مراسم آن طبق آیین اسلام بود. رسول اکرم پس از هجرت، سه بار برای عمره به مکه رفت، اما به گفته مورخان و محدثان، فقط یک بار در مراسم حج حضور یافت و آن چند ماه پیش از وفاتش بود.
حجة الوداع
حَجَّةُ الوِداع، تنها حج پیامبر اکرم (ص) بعد از اسلام. رسول اکرم(ص) پس از هجرت به مدینه، سه بار برای عمره به مکه رفت، اما به گفته مورخان و محدّثان، فقط یک بار در مراسم حج حضور یافت و آن چند ماه پیش از وفاتش بود. از آنجا که این حج در آخرین سال عمر آن حضرت (ص) واقع شد و پیامبر در آن با مسلمانان وداع کرد، به حجة الوداع (حج خداحافظی) مشهور است. بنابر باور شیعه، پیامبر(ص) در بازگشت از این سفر، در غدیر خم، به دستور خداوند امامت و ولایت امیرالمؤمنین امام علی (ع) را به صورت عمومی اعلام کرد و از مردم بر این امر، بیعت گرفت؛ بدین رو این حج، برای شیعیان اهمیتی ویژه دارد.
نام دیگر این حج حِجَّةُالبَلاغ است، زیرا آیه تبلیغ در بازگشت از این سفر بر پیامبر نازل شد. از دیگر نام های این حج، حِجَّةُالاسلام است زیرا تنها حجی است که پیامبر در دوره حاکمیت اسلام به جا آورد و مراسم آن طبق آیین اسلام بود.
حجة الوداع
این کلمه، به کسر حرف اول (ح) و فتح آن و نیز به کسر واو و فتح آن قرائت شده و آن حجی است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در سال 10 هجری با حضور جمعیتی فراوان از مسلمانان گزارد و از این رو حجّة الوداع ...

حجة الوداع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حجة الوداع   • مفهوم حجة الوداع   • تعریف حجة الوداع   • معرفی حجة الوداع   • حجة الوداع چیست   • حجة الوداع یعنی چی   • حجة الوداع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حجة الوداع

کلمه : حجة الوداع
اشتباه تایپی : p[ة hg,nhu
عکس حجة الوداع : در گوگل

آیا معنی حجة الوداع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )