برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1513 100 1
شبکه مترجمین ایران

حباب بن منذر

حباب بن منذر در دانشنامه اسلامی

حباب بن منذر
حباب بن منذر از صحابی پیامبر اسلام و جزو گروه انصار بوده است. وی در تمام غزوات در کنار پیامبر اسلام بوده و به دلیل مشورت دادن به پیامبر در غزوه بدر و دیگر غزوات به ذوالرأی مشهور است.
از او به شجاعت و نفوذ کلام، حتی قبل از اسلام نام برده اند. حباب در ماجرای سقیفه حضور داشت و با رای شورای سقیفه مبنی بر انتخاب ابوبکر به خلافت، مخالفت نمود؛ وی در این ماجرا به شدت با عمر بن الخطاب مخالفت کرده و این امر موجب درگیری و نزاع در سقیفه شد.
حباب بن منذر در دوران خلافت عمر و در حالی که بیش از ۵۰ سال داشت از دنیا رفت.
حباب بن منذر
حباب بن منذر، از اصحاب شجاع و دلاور پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و از سخن سرایان بنام است. او در دوران جاهلیت به صحت رأی و دقت نظر معروف بود، به همین جهت «صاحبنظر» لقب گرفت، در برخی از غزوات پیامبر صلی الله علیه و آله مورد مشورت و نظرخواهی آن حضرت واقع می شد که بدان اشاره خواهد شد.
حباب در بیشتر جنگ های دوره پیامبر صلی الله علیه و آله حضوری فعال و چشمگیر داشت که مختصری از آن را در زیر می خوانید:
حباب در جنگ بدر، پرچمدار قبیله خزرج بود و فرماندهی آنان را به عهده داشت. پیش از آن که رسول اللَّه صلی الله علیه و آله در محل بدر فرود آید، از یاران خود پیرامون محل جنگ نظرخواهی کرد.
حباب گفت: اینجا اردوگاه خوبی نیست، ما را به نزدیکترین آب دشمن برسان... در آنجا چاهی است که آبش شیرین و زیاد و تمام نشدنی است! کنارش حوضی می سازیم و به مقدار لازم آب ذخیره ساخته و بقیه چاهها را کور می کنیم.
در این موقع جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شد و گفت: رأی درست همان است که حباب به آن اشاره کرد.
«حباب» در واقعه بنی نضیر همانند بدر، مشاور نظامی پیامبر صلی الله علیه و آله بود. آن حضرت وقتی از یاران خود درباره موقعیت عملیاتی نظر خواست، حباب گفت: نظر من اینست که میان دژهای بنی نضیر و بنی قریظه نیرو مستقر نماییم و ارتباط خبری آنها را قطع کنیم. در اینجا نیز رسول خدا صلی الله علیه و آله نظر حباب را به اجرا گذاشت.
سال پنجم هجری پیامبر صلی الله علیه و آله عزم پیکار با یهود بنی قریظه را کرد، حباب ا ...

حباب بن منذر در دانشنامه ویکی پدیا

حباب بن منذر
حُــباب بن مـَـنذر نام کامل: حباب بن منذر بن جَموح انصاری خزرجی سُلَمی از انصار و از قبیله خزرج بود. نظریات و پیشنهادهای وی در جنگ بدر مورد استقبال و پذیرش پیامبر اسلام، محمد قرار گرفت. در ماجرای سقیفه بنی ساعده حباب بن منذر گفت که باید از انصار یک امیر و از مهاجرین نیز یک امیر برگزیده شود که با مخالفت و نارضایتی ابوبکر مواجه شد. پس از آن بحث و گفتگو حباب بن منذر به وبژه با عمر بن خطاب بالا گرفت به طوریکه سعد بن عباده در زیر دست و پا قرار گرفت. از القاب حباب بن منذر ذوالرای می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حباب بن منذر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حباب بن منذر   • مفهوم حباب بن منذر   • تعریف حباب بن منذر   • معرفی حباب بن منذر   • حباب بن منذر چیست   • حباب بن منذر یعنی چی   • حباب بن منذر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حباب بن منذر

کلمه : حباب بن منذر
اشتباه تایپی : pfhf fk lkbv
عکس حباب بن منذر : در گوگل

آیا معنی حباب بن منذر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )