برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1563 100 1
شبکه مترجمین ایران

حاکم جشمی

حاکم جشمی در دانشنامه اسلامی

حاکم جشمی
حاکم جِشُمی، ابوسعد محسن بن محمد بَروقَنی، عالم و متکلم زیدی قرن پنجم می باشد.
وی در ۴۱۳ در روستای جِشُم از توابع بیهق (سبزوار کنونی) به دنیا آمد. نسبش، به واسطه محمد بن حنفیه (متوفی ۸۱)، به امام علی علیه السلام می رسد، لیکن به علوی بودن شهرت نداشته است.
مشایخ حاکم
از سالهای آغازین حیات وی اطلاعی نیست. بیشتر مشایخ او از عالمان نیشابور بوده اند؛ از این رو، وی احتمالا مدتی در این شهر اقامت داشته است.
← حاکم و اساتید او
وی بعد از اتمام تحصیلات خود، به زادگاهش بازگشت و در ۱۳ رمضان ۴۷۸ املای اثر حدیثی خود، جلاء الابصار فی متون الأخبار، را در مسجدجامع جشم آغاز کرد. این اثر، که در شصت مجلس است، در ۴۸۱ بعد از بازگشت حاکم از سفر حج، به پایان رسید. عمده احادیث این کتاب به نقل از ناصحی است.
حاکم جشمی در منابع زیدیه
...
حاکم جشمی، ابوسعد محسن بن محمد بروقنی، عالم و متکلم زیدی قرن پنجم، در سال 413ق، در روستای جِشُم از توابع بیهق (سبزوار کنونی) به دنیا آمد. نسبش، به واسطه محمد بن حنفیه (متوفی 81)، به امام علی(ع) می رسد، لیکن به علوی بودن شهرت نداشته است. از سال های آغازین حیات وی اطلاعی نیست. بیشتر مشایخ او از عالمان نیشابور بوده اند؛ ازاین رو، وی احتمالا مدتی در این شهر اقامت داشته است.
نخستین استاد وی، ابوحامد احمد بن محمد بن اسحاق نجار نیشابوری، از عالمان حنفی نیشابور بوده که نزد وی کلام و اصول فقه خوانده است. ظاهرا تا زمان حیات نیشابوری، حاکم نزد فرد دیگری شاگردی نکرده است. بعد از وفات نیشابوری، حاکم نزد ابوالحسن علی بن عبدالله نیشابوری بیهقی به شاگردی پرداخت. بیهقی تعالیم معتزله را به واسطه ابوطالب یحیی بن حسین هارونی از قاضی عبدالجبار بن احمد همدانی دریافت کرده بود. حاکم نزد بیهقی برخی متون کلامی، اصول فقه و تفسیر را خواند و هم زمان با تلمذ نزد او، نزد عالم نامدار حنفی و قاضی القضات نیشابور، ابومحمد عبدالله بن حسین ناصحی، نیز شاگردی کرد و در 436 از وی حدیث شنید. ناصحی نیز دارای عقاید معتزلی بود و جز در مسئله وعید، با معتزله مخالفتی ند ...

حاکم جشمی در دانشنامه ویکی پدیا

حاکم جشمی
ابوسعد محسن بن محمد بَروقَنی معروف به حاکم جِشُمی (درگذشته ۴۹۴ هجری) عالم و متکلم معتزلی و زیدیه در قرن پنجم بود. وی در سبزوار متولد شد و از نسل محمد بن حنفیه بود. وی دارای کتاب تفسیر قرآنی به نام التهذیب است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حاکم جشمی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

احمد ربانی خواه
در نام حاکم چشمی �ابوسعد محسن بن محمد بروقنی� واژه بروقنی درست نیست و نام کامل و دقیق وی ابوسعد محسن بن محمد کرامه چشمی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حاکم جشمی   • مفهوم حاکم جشمی   • تعریف حاکم جشمی   • معرفی حاکم جشمی   • حاکم جشمی چیست   • حاکم جشمی یعنی چی   • حاکم جشمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حاکم جشمی

کلمه : حاکم جشمی
اشتباه تایپی : ph;l [ald
عکس حاکم جشمی : در گوگل

آیا معنی حاکم جشمی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )