برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1579 100 1
شبکه مترجمین ایران

جنین

/janin/

برابر پارسی: رویان

معنی جنین در لغت نامه دهخدا

جنین. [ ج َ ] (اِ) میز کوچک. (ناظم الاطباء).

جنین. [ ج َ ] (ع اِ) مرده در گور. || هر چیز پوشیده. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || بچه اندر شکم. (اقرب الموارد) (مهذب الاسماء) (منتهی الارب ). بچه که در شکم مادر باشد. (آنندراج ) (غیاث اللغات ). ج ، اجنة، اَجْنُن :
شعر ناگفتن به از شعری که باشد نادرست
بچه نازادن به از شش ماهه افکندن جنین.
منوچهری.
گر بریزد خونم آن روح الامین
جرعه جرعه خون خورم همچون جنین.
مولوی.
همچنانکه آن جنین را طَمْع خون
کآن خدای اوست در اوطان دون.
مولوی.
حکیم بارخدایی که صورت گل خندان
درون غنچه ببندد چو در مشیمه جنین را.
سعدی.
- جنین افکندن ؛ جنین انداختن. سقط کردن :
شعر ناگفتن به از شعری که باشد نادرست
بچه نازادن به ازشش ماهه افکندن جنین.
منوچهری.

معنی جنین به فارسی

جنین
( اسم ) ۱- هر چیز پوشیده مستور. ۲- موجودی که پس از لقاح تخمک بوسیل. اسپره ماتوزوئید و پس از تقسیمات اولی سلول تخم حاصل میشود ولی هنوز دوران رشد خود را در داخل پوست. تخمک یا رحم مادر ( یا کیس. جنینی در گیاهان ) میگذراند. جمع : اجنه .
میز کوچک
[fetus/ foetus] [زیست شناسی] رویان پستانداران در مراحل پایانی رشد؛ در انسان این مرحله از آغاز هفتۀ نهم تا هنگام تولد است متـ . زهسان
[fetoscope] [زیست شناسی] دستگاهی برای مشاهدۀ زهسان در زهدان متـ . زهسان بین
[fetoscopy] [زیست شناسی] مشاهدۀ زهسان در زهدان به کمک زهسان بین متـ . زهسان بینی

معنی جنین در فرهنگ معین

جنین
(جَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - هرچیز پوشیده . ۲ - موجودی که هنوز در رحم مادر به رشد خود ادامه می دهد.

معنی جنین در فرهنگ فارسی عمید

جنین
فرزند هر موجود مهره داری که در رحم یا تخم قرار دارد و پس از رسیدن به مرحلۀ خاصی از تکوین از جای خود خارج می شود، رویان.
علمی که به تحقیق دربارۀ رشد و نمو جانداران در دوران جنینی می پردازد، رویان شناسی، آمبریولوژی.

جنین در دانشنامه اسلامی

جنین
جنین مرحله ای از رشد در رحم مادر است.از آن در باب های مختلفی نظیر طهارت، جهاد، تجارت، رهن، وصیت، نکاح، ظهار، لعان، عتق، تدبیر، اقرار، صید و ذباحه، ارث و دیات سخن گفته اند.
جنین (مباحث فقهی ، حقوقی و اخلاقی ) ، جنین در لغت به معنای پوشاندن چیزی از حواس است و به فرزند در شکم مادر، از آن رو که پوشیده و پنهان است ، جنین گفته می شود. در علوم زیستی و جنین شناسی، به موجود حاصل از لقاح از سه تا هشت هفتگی رویان و پس از هشت هفتگی تا زمان تولد، جنین گفته اند. برای واژه علقه در منابع لغوی معانی متعددی ذکر شده است ، از جمله خون بسته و منجمد و زالو .مفهوم اصلی آن وابستگی و تعلق چیزی به چیز دیگر است
در متون فقهی
واژه جنین در متون فقهی و حقوقی مترادف با «حَمْل »، یعنی بچه در رحم مادر از ابتدای بارداری تا تولد، به کار می رود بر پایه کاربردی دیگر در متون فقهی ، واژه جنین بر حمل ، پس از آنکه خلقت انسانی یابد، اطلاق می شود.
پیشینه
یکی از کهن ترین منابع مکتوب درباره جنین شناسی را اثری به زبان سنسکریت متعلق ح ۱۴۱۶ق م دانسته اند.با این همه ، نخستین مکتوبات علمی در این باره را به بقراط (متوفی ۳۷۷ ق م ) نسبت داده اند.به نظر ارسطو (متوفی ح ۳۲۲ ق م ) ، تشکیل شدن جنین ناشی از اختلاط منی با خون قاعدگی زن است .این نظریه تا حدود دو هزار سال پذیرفته بود.جالینوس (متوفی ح ۱۹۹ میلادی )، برخلاف ارسطو، زن و مرد را دارای نطفه می دانست ، اما معتقد بود اعضای اصلی جنین از نطفه مرد به وجود می آیند. در قرن نوزدهم میلادی ، با اختراع میکروسکوپ و پس از اکتشاف چگونگی عملکرد اسپرم و تخمک ، دانش جنین شناسی وارد مرحله جدیدی شد و در قرن بیستم به اوج شکوفایی خود رسید. پزشکان مسلمان در آثار طبی خود به چگونگی پیدایش جنین و نحوه مراقبت از زنان باردار می پرداخته اند، از جمله ابن ماسویه (متوفی ۲۴۳)، حنین بن اسحاق (متوفی۲۶۰)، عریب بن سعید (متوفی ۳۶۹)، احمد بن محمد بن یحیی بلدی (متوفی قرن چهارم )، ابن سینا و علی بن زین العابدین همدانی (متوفی ۱۳۰۶)می باشند.
در قرآن
...
جنین، به بچه در شکم مادر گفته می شود. و دارای احکام به ...


جنین در دانشنامه ویکی پدیا

جنین
به هوهسته ای چندیاخته ای دودسته جَنین گفته می شود.
در انسان، یاختهٔ رشدکنندهٔ از لحظهٔ بارورسازی تا پایان هفتهٔ هشتم رویان (به انگلیسی:embryo) نام دارد و پس از آن جنین (به انگلیسی:fetus) نامیده می شود.
جنین در اوایل رشد خود دارای دُمی کوتاه است و همچنین هیچ شباهتی به انسان ندارد. طی یک ماه پس از بارورشدن تخمک، خصوصیات ظاهری تمام اعضاء مختلف بدن جنین شروع به تکوین می کنند و در ۲ تا ۳ ماه بعدی، بخش عمده جزئیات اعضاء گوناگون پایه ریزی شده اند. پس از ۳ ماه، اعضای جنین از نظر ظاهری شبیه اندام های نوزادی می شوند. البته باید دانست که همچنان بخش زیادی از تکامل سلولی هر عضو باقی مانده است و جهت تکمیل آن به ۵ ماه باقی مانده از یک دوره بارداری کامل نیاز است. حتی در زمان تولد نیز ساختمان های خاصی، به خصوص دستگاه عصبی، کلیه ها و کبد، به طور کامل تکامل نیافته اند. اما ناگفته نماند که جنین توسط هوای موجود در خونِ بند ناف تنفس می کند.
رویان در هفته دو تا سوم بارداری: رویان تقریباً میکروسکوپیک است. سلول های خونی هسته دار، در کیسه زرده و لایه های مزوتلیال جفت شروع به تکامل می کنند.
عکس جنین
جنین که با نام اردوگاه آوارگان جنین نیز شناخته می شود منطقه ای در کرانه باختری در سرزمین های فلسطینی است، این شهر نقطه به هم پیوستن راه های ارتباطی منتهی به حیفا، ناصره، نابلس و قدس به شمار می رود. مساحت آباد آن بالغ بر ۶۸۰ هکتار و مساحت کلی زمین های آن بالغ بر ۱۸۸۰ هکتار می باشد. بخش گسترده ای از زمین های آن به زیر کشت می رود، عمده محصولات این منطقه شامل میوه های درختی، سبزیجات و غلات است.
جنگ جنین ۲۰۰۲
بچه های آرنا
ذکریا زبیدی
روستای فقا
بر اساس برآوردی که با توجه به سرشماری در سال ۱۹۹۷ اعلام شده، شهر جنین جمعیتی معادل ۳۴٬۰۰۰ فلسطینی را در خود جای داده است. بنا به اعلام آژانس امداد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنین در دانشنامه آزاد پارسی

جَنین (foetus)
جَنین
مرحله ای در تکوین جنینی پستان داران، پس از اتّحاد گامت ها و تشکیل سلول تخم. جنین انسان معمولاً بعد از هشتمین هفتۀ تکوین به این نام خوانده می شود که در آن، اندام های حرکتی و شکل خارجی سر قابل تشخیص اند. این مرحله با تولّد پایان می پذیرد.

جنین در جدول کلمات

جنین
یارک , رویان
بند تغذیه جنین از مادر
ناف
مجرای تغذیه جنین از مادر
ناف

معنی جنین به انگلیسی

afterbirth (اسم)
جفت ، جنین ، مشیمه
fetus (اسم)
جنین ، رویان ، جنینی
embryo (اسم)
جنین ، رویان ، مرحله بدوی ، گیاهک تخم
germ (اسم)
جنین ، ریشه ، اصل ، میکرب
chrysalis (اسم)
جنین ، شکوفه ، جوانه ، شفیره حشرات
foetus (اسم)
جنین ، رویان ، جنینی

معنی کلمه جنین به عربی

جنین
جرثومة , جنين , شرنقة
اجهاض
مفهوم
جنيني

جنین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

پوریا صادقی
جنین به بچه در شکم گفته میشود و به معنای قبر این کلمه از ریشه جنّ به معنای پوشیده و جه اشتراک هر سه پوشیده و نامرئی بودن است جن ها ناپیدا و جنین هم در شکم مادرش پنهان شده و قبر و جسد پنهان شده و همین طور کلمه جنون و مجنون هم به این دلیل نام گذاری شده چون عقل شخص را می پوشاند و پنهان می کند.جنة هم به باغ پنهان شده از چشم چون در بهشت و خداوند آن را از چشم ها پنهان کرده است.
علی باقری
جنین:[ اصطلاح مرغ داری] جوجه‌ی در حال رشد، زمانی که درون تخم است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنین هفته به هفته   • جنین پسر   • جنین در جدول   • جنین یک ماهه   • معنی جنین   • عکس جنین در هفته های مختلف   • نام دیگر جنین   • عکس سونوگرافی جنین در هفته های مختلف   • مفهوم جنین   • تعریف جنین   • معرفی جنین   • جنین چیست   • جنین یعنی چی   • جنین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنین

کلمه : جنین
اشتباه تایپی : [kdk
آوا : janin
نقش : اسم
عکس جنین : در گوگل

آیا معنی جنین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )