برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1464 100 1

جنت

/jannat/

مترادف جنت: ارم، بهشت، پردیس، جنان، خلد، دارالسلام، رضوان، فردوس، مینو، نعیم

برابر پارسی: مینو، بهشت، پردیس، فردوس

معنی اسم جنت

اسم: جنت
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: jannat) (عربی) بهشت، فردوس - بهشت، باغ

معنی جنت در لغت نامه دهخدا

جنت. [ ج َن ْ ن َ ] (ع اِ) بستان. (آنندراج ) (ناظم الاطباء). بستانی را گویند که درختان آن زمین را پوشیده باشد چه در هر لفظ عربی که جیم و نون باشد معنی خفا و پوشیدگی در آن ملحوظ باشد چنانکه پری را جن گویند از آن نظر که پوشیده است وجنین بمعنی بچه که در شکم پوشیده باشد و جنة بضم جیم بمعنی سپر که مرد را می پوشد. (غیاث اللغات از شرح نصاب مولانا یوسف ). || بهشت. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (مهذب الاسماء). رجوع به جَنّة شود.
- جنت آئین ؛ به آئین جنت. چون بهشت :
هر روز شادیی نو بنیاد و رامشی
زین باغ جنت آئین زین کاخ کرخ وار.
فرخی.
- جنت آرامگاه ؛ که آرامگاهش جنت باشد. بهشت آرامگاه.
- جنت ِ افعال ؛ (اصطلاح عرفان ) در اصطلاح متصوفه بهشت صوری را گویند که عبارت از مطاعم لذیذه و نوشابه های گوارا و مناکح بهیه است که مؤمنان در ازاء اعمال نیک بر طریق ثواب پاداش میبرند، و آنرا جنت اعمال و جنت نفس نیزنامند، چنانچه در اصطلاحات الصوفیه ٔ کمال الدین ابوالغنائم ذکر گردیده است.
- جنت ِ خلد ؛ بهشت جاوید. (مهذب الاسماء).
- جنت ذات ؛ (اصطلاح متصوفه ) عبارتست از مشاهده ٔ جمال احدیت چنانچه در اصطلاحات الصوفیه ٔ کمال الدین ابوالغنائم مسطور است. (کشاف اصطلاحات الفنون ).
- جنت ِ صفات ؛ (اصطلاح متصوفه ) عبارتست از بهشت معنوی از تجلیات اسماء و صفات خداوندی وآنرا جنت القلب نیز گویند چنانچه در اصطلاحات الصوفیه ٔکمال الدین ابوالغنائم بیان کرده.
- جنت ِ عَدْن ، جنت العَدْن ؛ بهشت عدن. بهشت پاینده :
با رنگ و نگار جنت العدنی
با نور و ضیاء لیلةالقدری.
منوچهری.
- جنت مکان ؛ جنت آرامگاه.
- جنت ِ وراثت ؛ (اصطلاح متصوفه ) بهشت اخلاق حاصله که در حسن متابعت و پیروی خاتم النبیین صلواةاﷲوسلامه علیه بدست آید، باشد،چنانچه در اصطلاحات الصوفیه ٔ کمال الدین ابی الغنائم مذکور است. (کشاف اصطلاحات الفنون ).
- جنت ِ دربسته ؛ بهشت تمام ، زیرا که دربست بمعنی تمام آمده و لهذا در دفاتر سلاطین هندوستان دربست بمعنی موضع تمام مستعمل می شود. (آنندراج ) :
شد ز دنیا چشم بستن جنت دربسته ...

معنی جنت به فارسی

جنت
بهشت
بهشت، فردوس، جنان وجنات جمع، ازبهشتهای هشتگانه
( اسم ) ۱- بهشت فردوس . ۲- بوستان باغ . جمع : جنات جنان .
ده کوچکی است از دهستان حومه بخش زرند شهرستان کرمان واقع در ۲ هزار گزی باختر زرند و یکهزار گزی شمال راه مالرو زرند رفسنجان این ده است دارای ۴۹ تن سکنه است .
نام یکی از مزارع معروف قم است محصول عمده این مزرعه نعناع است . دهی است جزئ دهستان قنوات بخش حومه قم در ۱۲ هزار گزی جنوب خاور قم و متصل به راه آهن قم کاشان و در ۳ هزار گزی راه شوسه این ده در جلگه واقع و دارای هوایی معتدل است .
۱ - یکی از بخشهای شهرستان مشهد که از طرف مشرق به هریرود مرز ایران ( با افغانستان و شوروی ) میرسد . منطقه ایست کوهستانی . هوای آن معتدل است جمعیت بخش ۱۳۶۷۱ تن میباشد . ساکنان جنت آباد از طوایف بربری و تیموری میباشند . ۲ - مرکز بخش دهستان جنت آباد است که ۵٠٠ تن سکنه دارد .
ده مخروبه ایست از بخش سمیرم بالا شهرستان شهرضا .
دهی کوچکی است از دهستان نهار جانات بخش حومه شهرستان بیرجند واقع در ۵۹ هزار گزی جنوب خاوری بیرجند موقع جغرافیایی آن دامنه و هوای آن گرمسیری است .
[ گویش مازنی ] /jannet rood baar/ از دهستان های کوهستانی رامسر
اهل جنت بهشتیان اهل بهشت
باغی به قزوین
ده کوچکی است از دهستان حرجند بخش مرکزی شهرستان کرمان
نام درجات یا طبقات هشتگانه بهشت هشت خلد هشت بستان هشت باغ که عبارتند از : ۱ - خلد . ۲ - دارالسلام . ۳ - دارالقرار . ۴ - جنه عدن . ۵ ...

معنی جنت در فرهنگ معین

جنت
(جَ نَّ) [ ع . جنة ] (اِ.) ۱ - بهشت ، فردوس . ۲ - بوستان ، باغ .

معنی جنت در فرهنگ فارسی عمید

جنت
بهشت، فردوس.

جنت در دانشنامه اسلامی

به معنی باغ و بستان است و در قرآن برای باغهای دنیوی یا وعده گاه نیکان و پارسایان در عالم آخرت بسیار آمده است.
جنة به معنی باغهای دنیوی در آیات قرآن بسیار است «کمثل جنة بربوة» مانند باغی در جای بلند. «لقد کان لسبأفی مسکنهم آیة جنتان عن یمین و شمال»؛ (سوره سبا/آیه 15) اهل سبا را (در یمن) آیتی بود دو باغ از جانب راست و چپ.
«و فی الارض قطع متجاورات و جنات من أعناب»؛ (سوره رعد/آیه 4) در زمین است قطعه ها کنار یکدیگر و باغها از انگور. «فاخرجناهم من جنات و عیون»؛ فرعونیان را بیرون بردیم از باغها و چشمه ها.
جنة در قرآن بیشتر به معنی بهشت، یعنی وعده گاه نیکان و پارسایان در عالم آخرت آمده است. «تلک الجنة التی نورث من عبادنا من کان تقیا»؛ (سوره مریم/آیه63) این بهشت است به ارث می دهیم به بندگان خود هر کس پرهیزکار باشد.
در بزرگی آن فرمود: «و جنة عرضها السموات والارض». (سوره آل عمران/آیه 128) و نیز فرمود: «و جنة عرضها کعرض السماء والارض». (سوره حدید/آیه 21) بشتابید سوی مغفرت پروردگار و بهشتی که فراخی آن به اندازه آسمان و زمین است.(ج3، ص187)
شیخ ابوالفتوح رحمه الله گوید: برای رسول صلی الله علیه و آله نوشتند ما را با بهشت می خوانی که عرض او چند آسمان و زمین است؟ پس دوزخ کجا باشد؟ رسول صلی الله علیه و آله گفت: یا سبحان الله چون روز در آمد شب کجا باشد انتهی، یعنی مزاحمت میان موجودات عالم آخرت نیست در یک جا هم بهشت است و هم جهنم چنانکه در برزخ همچنین است دو تن را نزدیک هم دفن می کنند یکی صالح و دیگری طالح.
یکی از مواردی که از آن در قرآن و منابع دینی بحث شده جنت حضرت آدم می باشد.
در سه سوره قرآن به مناسبتِ اشاره به آفرینش آدم و زوج او، نخستین سکونت گاه این «زوج » با عنوان جنّت معرفی شده است .
بنابر قرآن ، در این جنّت ، آن دو از همه خواستنی ها و زندگی سراسر نعمت و فراوانی و خوشی برخوردار بودند. اما در کنار این فراوانی و رفاه ، به آن دو هشدار داده شده بود که به درخت معینی نزدیک نشوند (و میوه آن را نخورند)، همچنین از خطر فریب شیطان برحذر داشته شده بودند تا نیت انتقام جویانه او ...


جنت در دانشنامه ویکی پدیا

جنت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جنت (بافق)
جنت (شرکت هواپیمایی)
جنت (نام کوچک)
جنت (فیلم)
جنت ۲
جنت (بافق)، روستایی از توابع بخش بهاباد شهرستان بافق در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان اسفیج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۹ نفر (۴خانوار) بوده است.
جنت (به انگلیسی: Janet (airline)) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۱۹۷۲ میلادی تأسیس شده است.
کالیفرنیا
پایگاه پلانت ۴۲ نیروی هوایی آمریکا
پایگاه نیروی هوایی دریایی چین
قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی مک کاران قرار دارد و به ۶ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
جنت (به هندی: Jannat) فیلمی است محصول سال ۲۰۰۸ و به کارگردانی کونال دشموخ است. در این فیلم بازیگرانی همچون عمران هاشمی، سونال چائوهان، جاوید شیخ ایفای نقش کرده اند.
۱۶ مه ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-05-۱۶)
دنباله این فیلم جنت ۲ نام دارد که در سال ۲۰۱۲ اکران شد.
جِنت Djent /dʒɛnt/، یک زیرسبک از موسیقی هوی متال است که مشتق دیگری از پروژهٔ پراگرسیو متال سنتی است. کلمه "djent" یک نام آوا است.
خصیصه های این سبک بیس محور بودن آن، با ریف های گیتار ریتم (هردو پالم میوت) با بیشینه-بهره سیگنال های دیستورت و شده، به علاوه ریتم های زوج بلاست پخش راهنما·اطلاعات در پس زمینه می باشد.
فردریک ثوردندال گیتاریست سوئدی ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جنت

جنت در جدول کلمات

جنت
باغ , بهشت, فردوس
جنت | جنان
بهشت
جمع جنت به معنی بهشت ها
جنات

جنت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

maedw
بهشت
حمیدرضا دادگر_فریمان
ارم، بهشت، پردیس، جنان، خلد، دارالسلام، رضوان، فردوس، مینو، نعیم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مدرسه جنت   • معلومات درباره جنت   • معنی جنت   • جنت خودرو   • جنت چیست   • جنت رادیاتور   • جنت ماشین   • روز قیامت چگونه روزی است   • مفهوم جنت   • تعریف جنت   • معرفی جنت   • جنت یعنی چی   • جنت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنت
کلمه : جنت
اشتباه تایپی : [kj
آوا : jannat
نقش : اسم
عکس جنت : در گوگل

آیا معنی جنت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران