برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی در دانشنامه اسلامی

جمهوری اسلامی
جمهوری اسلامی به کشوری گفته میشود که در آن مردم به جمهوری بودن و اسلامی بودن کشور الزام دارند وقوانین آن باید مطابق اسلام تصویب شود.علم فقه واصول وعلوم قرآنی دیگر در کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران به راحتی توسط علمای شیعه وسنی مطرح میشودواین آزادی باعث پیشرفت در علم فقه اصول وسایر علوم دینی میشود.جمهوری اسلامی ایران وجمهوری اسلامی پاکستان از کشورهایی هستندکه نام جمهوری اسلامی را برای خودانتخاب کرده اند.
...
جمهوری اسلامی ایران ، نظام سیاسی با قالب جمهوری و محتوای اسلامی برآمده از پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۵۷) به رهبری امام خمینی در ایران، که جانشین نظام سلطنتی شد. مبدع این نظام سیاسی امام خمینی بود و در همه پرسی ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، با شرکت ۹۸.۲% کل واجدین شرایط رأی دادن ، که بیش از ۹۷% آنان به جمهوری اسلامی رأی دادند، رسمیت یافت . در این همه پرسی ، از مجموع ۴۳۸، ۴۲۲، ۲۰ رأی ، ۸۳۴، ۰۵۴، ۲۰ رأی ، موافق و ۶۰۴، ۳۶۷ رأی ، مخالف بود. با پایان یافتن همه پرسی ، رهبر انقلاب در ساعت ۲۴ روز ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، در پیامی این روز را روز حکومتِ اللّه خواند و رسماً استقرار جمهوری اسلامی را اعلام کرد.
متن پیشنهادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت موقت در اختیار صاحبنظران و علاقه مندان قرار گرفت (خرداد ۱۳۵۸) و در ۱۳۵۸ش مجلس خبرگان قانون اساسی برای بررسی نهایی آن ، از طریق انتخابات عمومی تشکیل شد و صورت نهایی قانون اساسی در آذر همان سال در یک همه پرسی به تصویب ملت رسید.
وجود برخی ابهامات و نارساییها و لزوم برخی تجدیدنظرها در قانون اساسی سبب شد تا در دوم اردیبهشت ۱۳۶۸، امام خمینی به درخواست نمایندگان مجلس و شورای عالی قضائی برای ارائه راهکاری به منظور تجدیدنظر در قانون اساسی ، شورایی را مأمور بازنگری در قانون اساسی کند.
جمهوری اسلامی ایران ممکن است به یکی از موارد ذی ...


جمهوری اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

جمهوری اسلامی
جمهوری اسلامی نوعی حکومت است که طبق قانون اساسی اسلامی در جامعه اجرا می شود نام جمهوری اسلامی برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ (میلادی) به عنوان نوع رسمی حکومت در پاکستان به کاربرده شد.
حکومت اسلامی
مردم سالاری اسلامی
جمهوری اسلامی در هر یک از این چهار کشور به گونه های گوناگون از دیگری است و بر این پایه این نوع حکومت تعریف دقیق و یکسانی ندارد. از نگاه ترکیب واژگانی مفهوم این واژه مانند ترکیب جمهوری عربی (رژیم سیاسی بیشتر کشورهای عربی) دارای ابهام هایی است. با توجه به تعریف جمهوری که حکومت بر پایه نگرش بیشتر مردم اداره می شود نه پیروان مذهبی ویژه؛ به کاربردن واژه اسلامی هنگامی درست است که بیشتر مردم کشور مسلمان باشند و هنگامی نادرست است که بیشتر مردم کشور مسلمان نباشند. اما در بعد عملی، جمهوری اسلامی را می توان یک جمهوری دانست که پایه های جمهوری را تا جایی که با پایه های اسلام ناسازگار نباشد عملی می کند واین هم در قوانین این کشورها پیش بینی شده است برای نمونه در ایران نهادی به نام شورای نگهبان این کار را انجام می دهد و در قانون اساسی افغانستان هم آشکارا یاد شده که هیچ قانونی نباید با دین اسلام ناسازگار باشد.
واژه جمهوری اسلامی برای اولین بار بسان نوع رسمی حکومت در پاکستان به کاربرده شد. در متن اولین قانون اساسی پاکستان (آئین پاکستان) که در سال ۱۹۵۶ (میلادی) به اتمام رسیده آشکارا آمده نوع حکومت در این کشور جمهوری اسلامی (اسلامی جمهوریه پاکستان Islāmī Jomhuri-ye Pākistān)است. پس ازآن این ترکیب به نام پاکستان افزوده و نام جاافتاده بلند آن جمهوری اسلامی پاکستان است.
در قرن هفدهم فرانسویان بر ساحل این سرزمین پا گذاشتند، ولی تا ۱۹۰۳ امیرنشین های دور از ساحل را ضمیمه نکردند. موریتانی در ۱۹۶۰ استقلال یافت. در ۱۹۷۶ وقتی اسپانیا از صحرای غربی دست کشید، مراکش و موریتانی این سرزمین را بین خود تقسیم کردند، ولی موریتانی نتوانست چریک های پولیساریو را، که برای استقلال صحرای غربی می جنگند، شکست دهد و از ادعای خود منصرف شد (۱۹۷۹). در ۱۹۸۹، تنش میان اعراب مسلط شمال و سیاهپوستان آفریقای جنوبی به خشونت انجامید. این کشور پس از ۱۹۷۶ تحت حاکمیت نظامیان بود و در ۱۹۷۹ تک حزبی گردید. در ۱۹۹۲ انتخابات چندحزبی برگزار شد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جمهوری اسلامی در جدول کلمات

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نداجا
نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران
نداجا

جمهوری اسلامی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کیان
نوعی از حکومت برای اجرای همه ی قوانین الهی اسلام بوسیله ی جمهوری، توسط مردم. مردم ایران در 12 فروردین 1358 به جمهوری اسلامی رأی دادند. کشورهای موریتانی و پاکستان و افغانستان و ایران را ظاهراً جمهوری اسلامی مینامند.
علیرضا
islamic republic
🌠MM93🌠
جمهوری‌ اسلامی نوعی از حکومت است که مدعی است هم نظر و خواست مردم و هم دین( که همان اسلام باشد)در اداره کشور دخالت دارند!
این کلمه به نوعی شبیه کلمه مردم‌سالاری دینی است که توسط رسانه‌ها و شخصیت‌های مختلف در ایران مطرح می‌شود.
با این حال هنوز هیچ‌کسی معنا و مفهوم دقیق جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی را نمی‌داند و این کلمات و مفاهیم کاملاً مبهم هستند و به اعتقاد بسیاری از متفکران و آگاهان جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی اساساً جمع دو چیز متناقص و متضاد است و امکان به وجود آمدن ندارد.
چرا که جمهوری و مردم‌سالاری حالتی سیّال و متغیّر دارد و ممکن است یک روزی مردم به حزبی، سیاستی و گفتمانی رأی بدهند و روز دیگر و تحت شرایط جدیدی از آن حزب، سیاست و گفتمان روی برگردانده و به حزب، سیاست و گفتمانی جدید رأی بدهند.اما این موضوع در مورد دین صادق نیست و غالباً ادیان و به خصوص دین اسلام حالتی ایستا دارند و نظرات و دستورات اسلام در طول زمان اکثراً قابل‌تغییر،قابل‌تبدیل و یا اصلاح نیستند.
پس به این ترتیب نمی‌توان دو چیز متضاد(جمهوری که حالتی سیّال و متغیّر دارد و دین که ایستا و راکد است) را با هم جمع کرد.
کامران
در نوع امروزی نوعی از حکومت که در آن بتوان با پوشش اسلام به استثمار وفریب مردم وکسب منفعت مادی پرداخت
H.k
پلیدترین حکومتی که تاریخ بشر به خودش دیده. این بهترین توصیف جمهوری‌اسلامی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمهوری اسلامی   • مفهوم جمهوری اسلامی   • تعریف جمهوری اسلامی   • معرفی جمهوری اسلامی   • جمهوری اسلامی چیست   • جمهوری اسلامی یعنی چی   • جمهوری اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمهوری اسلامی

کلمه : جمهوری اسلامی
اشتباه تایپی : [li,vd hsghld
عکس جمهوری اسلامی : در گوگل

آیا معنی جمهوری اسلامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )