برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1659 100 1
شبکه مترجمین ایران

جان کنت گالبرایت

جان کنت گالبرایت در دانشنامه اسلامی

جان کنت گالبرایت
جان کنت گالبرایت در ۱۵ اکتبر ۱۹۰۸ در شهر انتاریو کانادا در یک خانواده کشاورز دیده به جهان گشود و در ۲۹ آوریل ۲۰۰۶ در کمبریج ماساچوست به مرگ طبیعی درگذشت. وی اقتصاددان، سیاست مدار و دیپلمات آمریکایی کانادایی بود.
جان کنت گالبرایت را می توان یکی از بزرگ ترین اقتصاددانان قرن بیستم محسوب کرد؛ وقتی در زمستان سال ۲۰۰۶ سردبیر یکی از پرنفوذترین نشریه های اقتصادیِ دگراندیش با دعوت به یک رای گیری اینترنتی برای یافتن نام پنج تن از بزرگ ترین و مؤثرترین اقتصاددانان قرن بیستم اقدام کرد، نام گالبرایت در رده سوم قرار گرفت. وی در ۱۵ اکتبر ۱۹۰۸ در شهر انتاریو کانادا در یک خانواده کشاورز دیده به جهان گشود و در ۲۹ آوریل ۲۰۰۶ در کمبریج ماساچوست به مرگ طبیعی درگذشت. او که یک نظریه پرداز در مکتب نهادیون محسوب می شود، به دلیل ارائه تئوری هایی در تبیین علل ظهور بحران بزرگ سال ۱۹۲۹، شیوه های مبارزه با فقر، توسعه اقتصادی، مهار تورّم، گسترش برنامه پژوهشیِ کینزی و تعمیق دیدگاهِ پساکینزی در شاخه علم اقتصاد کلان، از اهمیت زیادی در میان دانشمندان اقتصاد دارد.البته وی دستی نیز در زمینه تاریخ نگاری اقتصادی داشته است؛ از مشخصات وی نگاه به اقتصاد در چارچوبِ مناسبات قدرت است؛ در دیدگاه گالبرایت قدرت به معنای توانایی افراد و نهادها در واداشتن دیگران به اطاعت و پیروی از برخی اهداف خاص است که عموما از دید اقتصاددانان مغفول مانده است. وی با توجه به نقدهایی که به نحوه عملکرد بازارهای آزاد داشت، پیشنهاد نوعی سوسیالیست منحصر به فرد در محوریت دولت ارائه می داد. نوشته های او عموما انتقادی از اقتصاددانان جریان غالب بود. وی زبان اقتصاددانان را بی ارتباط با مسائل دنیای واقعی می دانست و اقتصاددانان جدید را متعصب بر استفاده از مفهوم های غیر قابل قبول بازار آزاد و رقابت می دانست؛ که علت آن را وجود شبکه ای از قدرت مرئی و نامرئی در پس پرده این تعصب می دانست. وی دهه های متوالی به جد در حال به هم ریختن این تعصب کوشید و با استفاده از زبانی غیرریاضی و واقع گرایانه، با استفاده از بینش ها و دستاوردهای برآمده از سایر علوم اجتماعی تلاش کرد، که این انحراف را به گونه ای ترمیم کند. وی در حدود هفت دهه از مشاوران دموکرات ها در صحنه سیاسی ایالات متحده محسوب می شد.
ل ...

جان کنت گالبرایت در دانشنامه ویکی پدیا

جان کنت گالبرایت
جان کنت گالبرایت (به انگلیسی: John Kenneth Galbraith) (زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۰۸ در انتاریو، کانادا و درگذشته ۲۹ آوریل ۲۰۰۶ در کمبریج، ماساچوست) اقتصاددان، سیاست مدار و دیپلمات آمریکایی کانادایی بود.نبو
گالبرایت از سال ۱۹۳۴ تدریس در دانشگاه هاروارد را آغاز کرد. با آغاز جنگ جهانی دوم وارد تشکیلات حکومتی آمریکا شد و مسئول اداره نظارت بر قیمت ها شد، گالبرایت خود معتقد بود که بیشترین قدرت عملی را در آن دوران داشت و در پست های دیگری که پس از ان بر عهده گرفت، بیشتر در حاشیه و به مثابه یک ناظر قرار داشت. او با دولت آیزنهاور نیز همکاری کرد و در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۹۶۰ یکی از مشاوران انتخاباتی جان اف کندی بود و با پیروزی او از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳ به عنوان سفیر آمریکا در هند فعالیت کرد.
گالبرایت همچنین دو بار مدال آزادی ریاست جمهوری را دریافت کرده است؛ بار اول در ۱۹۴۶ از هری ترومن و دومین بار در سال ۲۰۰۰ از بیل کلینتون.
جان گالبرایت فرزند یک زوج اسکاتلندی تبار اهل انتاریو؛ «ویلیام گالبرایت» کشاورز و معلم مدرسه و «سارا کندال» فعال سیاسی بود.
عکس جان کنت گالبرایت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جان کنت گالبرایت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جان کنت گالبرایت   • مفهوم جان کنت گالبرایت   • تعریف جان کنت گالبرایت   • معرفی جان کنت گالبرایت   • جان کنت گالبرایت چیست   • جان کنت گالبرایت یعنی چی   • جان کنت گالبرایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جان کنت گالبرایت

کلمه : جان کنت گالبرایت
اشتباه تایپی : [hk ;kj 'hgfvhdj
عکس جان کنت گالبرایت : در گوگل

آیا معنی جان کنت گالبرایت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )