برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1384 100 1

تیگراناکرت

تیگراناکرت در دانشنامه ویکی پدیا

تیگراناکرت
تیگراناکرت (به ارمنی: Տիգրանակերտ) (به لاتین: Tigranocerta) نام شهری باستانی ست در کنار شهر سیلوان در خاور دیاربکر در ترکیهٔ کنونی. این شهر را تیگران بزرگ پادشاه ارمنستان در سده یکم پیش از میلاد بنیاد نهاد.
تاریخ ارمنستان
نبرد تیگراناکرت
دودمان آرتاشسی
تیگراناکرت آرتساخ
تیگران این شهر را به نام خودش تیگراناکرت یا تیگرانوکرت نامیده شد.
تیگران چون محل شهر آرتاکساتا پایتخت ارمنستان را که بر ساحل رود ارس و در حوالی شهر فعلی ایروان واقع بود در رابطه با متصرفاتش که گسترش زیادی به سمت جنوب پیدا کرده بود دور از دسترس می دید تصمیم به بنای پایتخت تازه ای گرفت که به نام خودش تیگراناکرت یا تیگرانوکرت نامیده شد.
محل شهر خوب انتخاب شده بود، چون برسر زمینهای اطرافش مشرف و در منطقه ای محصور است که هم حاصلخیز است و هم آب فراوان دارد. موقعیت شهر نیز کم مساعد نبود، و چنان که چارلزورت می نویسد:
عکس تیگراناکرت
تیگراناکرت آرتساخ به (ارمنی Արցախի Տիգրանակերտ به لاتین Arts'akhi Tigranakert) یک شهر باستانی ارمنی است که قدمت آن به دوره عصر هلنیستی بازمی گردد. شهر باستانی تیگراناکرت آرتساخ یکی از آن چهار شهر همنامی است که در قرن اول پیش از میلاد توسط پادشاه تیگران بزرگ ساخته شده است. شهر تیگراناکرت در سال ۲۰۰۵ کشف شد. آن بر دامنه کوهی به نام «وانکاسار» در نزدیکی استان مارتاکرت (مارداکرت) قرار دارد.تیگرن بزرگ (95 - 55 قبل از میلاد)، حاکم پادشاهی ارمنستان..
تیگران بزرگ غیر از تیگراناکرت چند شهر دیگر نیز ساخت، که در منابع یونانی و رومی به آن ها اشاره شده است. بطلمیوس غیر از شهر تیگراناکرت، از جایی به نام تیگرانوآما در ارمنستان و ناحیه تیگرانا در سرزمین ماد نام می برد. به نوشته پلینیوس، جای دیگری در آمانوس وجود داشت که تیگران نامیده می شد.
شهری که در منطقه آرتساخ کشف شد و به تیگراناکرتِ آرتساخ معروف است نیز از ساخته های تیگران بزرگ است.
اسقف سبئوس می نویسد:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تیگراناکرت

تیگراناکرت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تیگراناکرت   • مفهوم تیگراناکرت   • تعریف تیگراناکرت   • معرفی تیگراناکرت   • تیگراناکرت چیست   • تیگراناکرت یعنی چی   • تیگراناکرت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیگراناکرت
کلمه : تیگراناکرت
اشتباه تایپی : jd'vhkh;vj
عکس تیگراناکرت : در گوگل

آیا معنی تیگراناکرت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )