برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1626 100 1
شبکه مترجمین ایران

توتم پرستی

توتم پرستی در دانشنامه اسلامی

توتم پرستی
پیشینه عقیدتی یونیان ریشه در مذاهب بدوی و توتم پرستی بود. و در دین عمومی یونان آثار و بقایای آئین توتم وجود داشت از جمله؛ گیاه مقدس در آن دیده می شد.
آثار به دست آمده از ادوار کهن یونان باستان حکایت از روحیه مذهبی مردم این سامان دارد. پیشینه عقیدتی یونیان ریشه در مذاهب بدوی دارد در دین عمومی یونان آثار و بقایای آئین توتم وجود داشت و گیاه مقدس در آن دیده می شد. نوعی درخت بلوط جنبه تقدس داشت و به عنوان هاتف و غیب گو به کار می رفت. حیوانات مقدس مانند گاوز مینوتور یعنی غیب گو، از جانب خدا در کریت قرار داشت. در افسانه های یونان هر یک از حیوانات مقدس غالبا جهت قربانی برای خدایان بکار می رفت. مانند سوسمار که قربانی معبد آپولون سوروکتون بود. مرگ برخی از حیوانات با خدایان همراه بود؛ عقاب با زئوس بود و جغد در کنار آتته قرار داشت. تغییر شکل خدایان به شکل حیوانات غالبا در تاریخ دین به تکرار آمده است. زئوس به شکل قو درامد تا لدا را که در جهان تخم می گذارد فریب دهد.قو مربوط به توتمی است که سپس در مقام خدائی شناخته شد و به عنوان پدر برای فرزندان انسان بکار رفت. قربانی حیوان مقدس یکی از مراسم بشمار می رفت در آتن قربانی سالیانه گاو ملکوتی تحت تشریفاتی به نام بوفونیا انجام می شد. در آتن دختران جوان لباس پوست خرس در بر می کردند و نام حیوان را بر خود نهاده و به رقص مشغول می گشتند. اقوام اژه و آکئوس از نظر اصول به یک نیروی الهی بدون شخصیت عقیده داشتند که با مانای بدوی قابل تطبیق است. این نیرو بطور خصوصی در بعضی از سنگ های مقدس که گمان داشتند از آسمان افتاده است بر قرار بود. زنان روحانی جهت تازه وارد در دین تشریفاتی انجام می دادند تا او را از گناه رهائی بخشیده و در دین نیروی مانا داخل نمایند. مردم یونان به ارواح بسیاری عقیده داشتند که در طبیعت ساکن بودند و می توانستند به صورت انسان یا حیوان در آیند. ممکن بود روحی که در چشمه قرار داشت به صورت اسب نمایان گردد. ارواح مردگان به شکل مار و پرندگان، مخصوصا پروانه ظاهر می شد، در زبان یونانی کلمه پروانه و روح یک معنی دارد.
جان پرستی
جان پرستی در یونان اثرات عادی و جادوئی داشت:۱. حقیقت معادل تصویر بود. تصویر یک خدا نقش قدرت او را داشت.۲. برای خواب دیدن ارزش فراوان در نظر داشتند.۳. عمل ج ...

توتم پرستی در دانشنامه ویکی پدیا

توتم پرستی
توتم پرستی نظامی از باورهاست که قائل به نوعی ارتباط معنوی و خویشاوندی بین گروهی از انسان ها با یک موجود فیزیکی دیگر (اغلب حیوان و در مواردی گیاه یا شیء) موسوم به توتم می شود.
دستورهای مربوط به حرمت و احترام، یعنی تابوها مانند منع کشتن یا خوردن هر نوع حیوانی از گونهٔ مورد نظر (و یا دست زدن به هر نوع گیاهی از گونهٔ مورد احترام)
اعتقادهای خویشاوندی، مبنی بر این که گروه انسانی اخلاف نیای افسانه ای توتمی اند، یا این که آنها و اعضای گونه های طبیعی با هم برادرند. جلوه های دیگر این رابطه عبارتند از: استفاده از توتم به صورت نماد گروهی؛ اعتقاد به این که توتم حامی اعضای گروه است. اعتراف به داشتن تعهدی برای انجام «مناسک اضافی» که سبب می شود که گونهٔ توتم تکثیر گردد.
توتمیسم تکامل خاصی است از رابطهٔ کلی تر میان انسان و گونه های طبیعی. توتمیسم بخشی از یک نظام ساختاری است که نه تنها رابطهٔ انسان ها را با یکدیگر بلکه رابطهٔ آدمی را با محیط او نیز سازمان می دهد.
تصدیق این رابطه ممکن است شکل های مختلف به خود بگیرد. غالباً به این صورت ها بیان می شود:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی توتم پرستی به انگلیسی

totemism (اسم)
توتم پرستی

توتم پرستی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی توتم پرستی   • مفهوم توتم پرستی   • تعریف توتم پرستی   • معرفی توتم پرستی   • توتم پرستی چیست   • توتم پرستی یعنی چی   • توتم پرستی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توتم پرستی

کلمه : توتم پرستی
اشتباه تایپی : j,jl ~vsjd
عکس توتم پرستی : در گوگل

آیا معنی توتم پرستی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )