برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1461 100 1

تعمید

/ta'mid/

معنی تعمید در لغت نامه دهخدا

تعمید. [ ت َ ] (ع مص ) بخاک و جز آن بازداشتن توجبه را چندان که به یک جا گرد آید.(منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). || غسل دادن کودک به آب «معمودیه ». (از اقرب الموارد). غسلی مر ترسایان را که کودکان را در آب معمودانی فروبرده غسل دهند و آن را بمنزله ٔ ختنه میدانند و میگویند کودکان را پاک میگرداند. (ناظم الاطباء). یکی از قواعد مقدسه ٔ دینیه است که قبل از ظهور مسیح معروف بود و آن جناب آن را از جمله ٔ فرایض کلیسا قرار داد. (قاموس کتاب مقدس ). و رجوع به تعمید برای اموات و (تعمید) یحیی تعمیددهنده در همین کتاب شود.

معنی تعمید به فارسی

تعمید
( مصدر ) قصد کردنبعمد کاری را انجام دادن. یا غسل تعمید.( در نزد مسیحیان ) غسل دادن کودکان و کسانی که بدین عیسوی در آیند طبق مراسم مخصوص . جمع تعمیدات .
صاحب قاموس کتاب مقدس آرد : غسل تعمید یکی از قواعد مقدسه دینی است که قبل از ظهور مسیح معروف بود و آنجناب آنرا از جمله فرایض کلیسا قرار داد

معنی تعمید در فرهنگ معین

تعمید
(تَ) [ ع . ] (مص م .) ۱ - به عمد کاری را انجام دادن . ۲ - غسل دادن کودکان و کسانی که به دین مسیح می گروند.

معنی تعمید در فرهنگ فارسی عمید

تعمید
در مسیحیت، غسلی که کودکان و کسانی که به دین مسیح می گروند با آیین مخصوص به جا می آورند.

تعمید در دانشنامه اسلامی

تعمید
غسل تعمید، آیینی است که به عنوان دروازه ورود به دین مسیحیت شناخته می شود. و از ارکان ضروری این دین است. که تمامی مسیحیان می بایست در زمان کودکی غسل تعمید را انجام دهند.
غسل تعمید، آیینی است که به عنوان دروازه ورود به دین مسیحیت شناخته می شود. تقریبا تمام فرقه های مسیحیت، از غسل تعمید به عنوان یکی از ارکان ضروری این دین، یاد کرده اند. تمامی مسیحیان می بایست در زمان کودکی (و در برخی کلیساها پس از رسیدن به سن تمییز (کلیساهای باپتیست، تعمید کودکان کمتر از هفت سال را صحیح نمی دانند.)
مولند، اینار، جهان مسیحیت، ترجمه محمد باقر انصاری و مسیح مهاجری، انتشارات امیر کبیر، ۱۳۸۱ه ش، چاپ دوم، ص۳۹۶-۳۹۷.
کلیساهای کاتولیک و ارتدوکس، تعمید را یکی از شعایر هفتگانه (شعایر، اعمالی است که انجام آنها در نجات و تقدیس انسان، مؤثر است.)
کتاب مقدس، متی، باب۲۸، ص۵۷-۱۰۲.
مسیحیان با استناد به انجیل ها معتقدند که حضرت مسیح در رود اردن توسط "یحیی تعمید دهنده"، غسل تعمید یافته است.
کتاب مقدس، متی، باب۳، ص۱۳.
...
به اعتقاد مسیحیت، تعمید اطفال همانند تعمید بالغان، دارای حجیت و سر آغاز رهایی کودک از سرشت هبوط یافته انسانی است. و این عمل مختص به مسیحیت نبوده و قبل از ظهور حضرت عیسی نیز به منظور توبه از گناه مرسوم بوده است.
به اعتقاد اولین گروه های کلیسایی (کاتولیک و ارتودوکس)، تعمید اطفال همانند تعمید بالغان، دارای حجیت و سر آغاز رهایی کودک از سرشت هبوط یافته انسانی، تشرف او به جمع فرزندان خدا، غسل تولد تازه و احیا به واسطه روح القدس است. کتکیزم کاتولیک در این باره می نویسد: "کودکان در حالی که با سرشت هبوط یافته انسانی متولد می شوند و به گناه اولیه آلوده اند، احتیاج به تولد دوباره در مراسم غسل تعمید دارند تا از قدرت ظلمت رها شوند و به قلمرو آزادی فرزندان خدا وارد شوند، قلمرویی که همه انسان ها به آن فرا خوانده شده اند. لذا این عمل همانند تعمید بالغان، در زمره اولین راز از هفت راز مقدس (Seven Sacrament) کلیسایی محسوب می گردد؛ هر چند تعمید که از زبان یونان باستان به معنای "غوطه ور کردن" و ...

تعمید در دانشنامه آزاد پارسی

تَعمید (baptism)
از آیین های مقدس مسیحیان، مراسم غوطه ور کردن در آب، یا ریختن یا پاشیدن آب بر بدن، به نشانۀ پذیرش در دین، به ویژه نشانه و شرط درآمدن به مسیحیت. این آیین ریشه در پیش از مسیحیت دارد. تعمید کودک مسیحی، همچون خوشامدی است که به او برای ورودش به جامعۀ اهل کلیسا گفته می شود. حامیان یا والدین تعمیدی کودک از جانب او عهد می بندند و او بعدها در آیین تسجیل عهد را تجدید می کند. در برخی از مذاهب مسیحی، فقط مؤمنانیرا غسل تعمید می دهند که به بزرگسالی رسیده باشند تا معنی آن درک شود. تعمید از ساکرامنت (آیین)های هفت گانه مسیحی است. آیین «اَمریت سَنسکَر» سیک ها را نیز گاهی تعمید می نامند. تعمید از آغاز در مسیحیت آیینی همگانی بود و با فرو بردن شخص بزرگسال در آب اجرا می شد. تعمید کودک از قرن ۲م آغاز شد، ولی در قرن ۶م عمومیت یافت. برخی از مسیحیان معتقدند که غسل تعمید، کودک را از گناهکاری ذاتی پاک می کند. تعمید با پاشیدن یا ریختن آب بر بدن در آیین نامگذاری کودک، امروزه در میان بسیاری از مسیحیان رایج است. در کلیسای ارتدوکس شرق شخص را در آب فرو می برند، و در هر دو کلیسای ارتدوکس شرق و کاتولیک رومی علامت صلیبی با روغن بر روی پیشانی کودک رسم می کنند. در بعضی از مذاهب پروتستان، ازجمله باپتیست و کلیسای متحد اصلاح شده، فقط بزرگسالان را تعمید می دهند؛ شخص را کاملاً در آب فرو می برند و مراسم معمولاً در تعمیدگاه اجرا می شود. آن ها تعمید را عهدی شخصی با کلیسا می دانند و لذا تعمید کودک از نظر آن ها بی معنی است. پیش از تعمید، اصول عقاید مسیحیت برای تعمید یابنده توضیح داده می شود. تعمید ساکرامنت دوم، نشانۀ مشهود آغاز یک زندگی جدید، و آیین پاگشایی به کلیساست. آبی که استفاده می شود، نماد و نشانۀ پاک شدن از گناه، پایان زندگی پیشین، و آغاز زندگی دیگری با خداوند است. عیسی مسیح به نشانۀ قبول روحانی مشیت خداوند در حق خودش تعمید یافت. او به حواریانش تعلیم داد که همۀ امت ها را «به اسم اَب و ابن و روح القدس تعمید دهید». (متّی، ۲۸: ۱۹ـ۲۰).

ارتباط محتوایی با تعمید

معنی تعمید به انگلیسی

baptism (اسم)
غسل تعمید ، تعمید ، ایین غسل تعمید و نامگذاری
baptistery (اسم)
تعمید ، تعمیدگاه ، جای تعمید
baptistry (اسم)
تعمید ، تعمیدگاه ، جای تعمید

معنی کلمه تعمید به عربی

تعمید
معمودية
انخفاض , تبن , عمد
خط
معمودية
تعميدي

تعمید را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی قناد
نوعی غسل
علی
صرفا تعریف غسل و دروازه ورود نیست بلکه مبتنی بر کاربرد در جمله و لحن گوینده دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تعمید   • زمان غسل تعمید   • غسل تعمید در ایران   • غسل تعمید در ارمنستان   • غسل تعمید زنان   • غسل تعمید کودکان   • غسل تعمید مهستی   • مرا در تنش غسل تعمید داد   • مفهوم تعمید   • تعریف تعمید   • معرفی تعمید   • تعمید چیست   • تعمید یعنی چی   • تعمید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تعمید
کلمه : تعمید
اشتباه تایپی : juldn
آوا : ta'mid
نقش : اسم
عکس تعمید : در گوگل

آیا معنی تعمید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران