برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

تعبیر خواب


برابر پارسی: خواب گزاری

تعبیر خواب در دانشنامه اسلامی

تعبیر خواب
تعبیر خواب که در ادبیات قرآنی با اصطلاح تأویل رؤیا بیان شده است به معنای برگرداندن زبان رؤیا به زبان روزمره و عادی است.
درباره نخستین تعبیرکننده خواب یا همان خوابگزار نقل تاریخی دقیقی وجود ندارد اما در برخی نقل‎ها از دانیال نبی و یوسف پیامبر(ع) به عنوان یکی از قدیمی‎ترین خوابگزاران نام برده شده است. درباره تعبیر خواب کتاب های مختلفی ذکر شده است از جمله آن ها کتاب منتخب الکلام فی تفسیر الأحلام که نوشته محمد ابن سیرین است.
گرچه کلمه تعبیر خواب در قرآن ذکر نشده است اما تفاسیر کلمه تأویل‎َالأحادیث و مَنام و بُشری را معادل آن دانسته‎اند. خوابی هم که تعبیر ندارد با کلمه أَضغاثُ أَحلام ذکر شده است.
تعبیر خواب
برابر آنچه تاریخ مستند می گوید گویا خوابگزاری سابقه ای حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح داشته است. این چیزی است که از لوحه های گلی برجای مانده از گذشته برمی آید. خواب ها و تعبیر آن در اسطوره های ایرانی مهم تلقی می شد و از این رو شاهان همواره در دربار خوابگزارانی داشتند و بعد از خواب های خوب یا بدی که می دیدند برای تعبیر آن از خوابگزاران استفاده می کردند.
طبرسی در مجمع البیان می گوید: خواب بر چهار قسم است: یکی خوابی که از جانب خداست و تعبیر دارد. دوم، خوابی که زاییده وسوسه های شیطان است. سوم خوابی که که اثر غلبه اخلاط بدن (از قبیل: خون، بلغم، صفرا و سودا) بوجود می آید. چهارم، خواب هایی که زاییده پاره ای از افکار است. سه قسم اخیر، از خوابهای پریشان و قسم اول، الهام است. رؤیای پیامبر، همین قسم و بشارتی بود که بمؤمنین در باره پیروزی داده شد.
در قرآن چند بار به موضوع خواب و رویا اشاره شده است.
در سوره زمر آیه ۴۲ آمده است: خدا به هنگام مرگ، ارواح را قبض می کند و علاقه روح از بدن را قطع می کند، اما آنهایی که نمرده اند، روحشان را به هنگام خواب می گیرد. پس ارواحی را که قضای خدا بر مرگشان است، نگه می دارد و دیگر به بدن ها برنمی گرداند، اما ارواحی که چنین قضایی بر آنها رانده نشده، به سوی بدن هایشان روانه می شوند تا مدت معینی زنده بمانند. مردم متفکر از همین خوابیدن و مردن متوجه می شوند که مدبر امور آنها خداست.
در آی ...

تعبیر خواب در دانشنامه ویکی پدیا

تعبیر خواب
تعبیر خواب به فرایند معنادهی به رویاهایی که در خواب دیده می شود، گفته می شود. در بسیاری از تمدن های باستانی خواب دیدن به عنوان یک ارتباط فراطبیعی یا وسیله ای برای مداخلات نیروهای غیبی در نظر گرفته می شد که افرادی با نیروهای ویژه قادر به گره گشایی از مفهوم آن هستند. در دوران معاصر مکاتب مختلف روان شناسی تئوری هایی را در مورد معنا و مفهوم خواب ها ارائه کرده اند.
در روان شناسی تحلیلی شیوه های تعبیر خواب برگرفته از روشی است که زیگموند فروید بنیان گذار مکتب روان کاوی در اثر مهم خود «تعبیر خواب» (۱۹۰۰) ارائه داده است. فروید در این کتاب تئوری خود را در مورد کارکردهای خواب تشریح کرده است. بخش عمده ای از کتاب به شرح رویاهای شخصی خود فروید، نزدیکان و آشنایان و بیماران می پردازد. از نظر وی معنای هر خوابی در مورد تحقق یکی از آرزوهای و خواسته های انسان است. آرامشی که در خواب به شخص خفته عارضه شده به وی اجازه بیان خواسته های سرکوب شدهٔ خود را می دهد. البته تعارض هایی که در ارضای خواسته ها و تحقق آنها وجود دارد ممکن است آن را تبدیل به یک رویای ناخوشایند سازد.
فروید چهار قاعده را در رویاها شناسایی کرده است؛ اول عامل تراکم که به معنی فشرده سازی و خلاصه کردن خواسته هاست. دوم عامل تغییر مکان یا انتقال و جابجایی که بر اساس آن بار عاطفی و احساسی از هدف اصلی به یک هدف غیرواقعی منتقل می شود. عامل سوم ویژگی نمایشی رویاست که مفاهیم انتزاعی و مجرد ذهنی را به صورت تصاویر در می آورد. چهارمین عامل نیز خاصیت کنایه آفرینی و تمثیل سازی خواب است. پلکان، خندق، خیابان، خانه، اتاق، اتومبیل، آشپزخانه، زردچوبه، دندان، املت، بادنجان، بادکنک، دست ها و پاها و همه و همه نماد و رمزی هستند که می توان آنها را کشف کرده و به کمک آن راز خواب را گشود.
در تعالیم اسلامی خواب ها به سه دسته رؤیای صادقه و خواب های آشفته و خواب های شیطانی تقسیم می شود و از نظر قران رؤیای صادقه و پیش گویانه نیز وجود دارد و تنها افراد برگزیده هستند که می توانند تعبیر خواب انجام دهند و اصل علم تعبیر خواب را یک علم الهی می داند. احتمال رویای صادقه در نزدیکی اذان صبح بیشتر است، اما این طور نیست که کسی اول شب بخوابد و رویای صادقانه نبیند. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تعبیر خواب در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:خوابگزاری

تعبیر خواب را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، ایت الله العظمی جوادی املی در تفسیر گرانسنگ خود که انشاالله به هشتاد جلد خواهد رسید و تا به حال ۴۷ جلد ان چاپ شده است در جلد ۴۲ که مختص تفسیر سوره مبارکه یوسف (ع) هست و در خصوص خواب و رویا و خوابگزاری تفسیر فرمودهاند در جایی نظر خود را در خصوص تعبیر خواب بیان فرمودهاند که بهتر است در خصوص این موارد صحبت نشود چون بیهودهاست امر خواب و رویا مربوط به لاهوت و عالم غیب ومجرد هست و تعبیر خواب که معجزه حضرت یوسف هست و فقط چهارده معصوم ( ع ) میتوانند تعبیر کنند و لاغیر .و افرادی مثل فروید که کتابی بنام تعبیر خواب دارد و ترجمه شده ، ماتریالیست هستند و کتاب وی یا دیگران در این خصوص پوچ و بیهوده است. نام تفسیر گرانسنگ ایشان تسنیم نام دارد .با تشکر .
الهام
کندن پوست کف پا در خواب
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام ، ابن سیرین نیز خود از منابع ایمه اطهار استفاده کرده است . بهتر است مسیله سیاسی نشود اگر ما علمای عظام را قبول داریم باید فرمایش ایت الله العظمی جوادی املی را که در جلد ۴۲ تفسیر نفیس خود مرقوم فرمودهاند را نیز قبول کنیم خواب یک امر مجرد و ماورا الطبیعه هست که روح انسان به اراده الهی در جاهای مختلف سیر میکند و تعبیر ان توسط اشخاصی که با کتب و نظریات خود مانند فروید که به علت یهودی تبار بودن معروف شده است ، مسایل مزخرفی را نه تنها در خصوص خواب بلکه نظریا جنسی در کتاب سه نظریه جنسی زنا با محارم را در اروپا افزایش داد و یا جهت درمان افسردگی دوست خود از کوکایین که در اول در ظاهر موفقیت امیز بود بعد نتیجه گرفت که مشکل وی را مضاعف کرده است. منبه فروید در لابلای عکسها، به هر حال فرد شیعه ولایتمدار یا باید مثل علما خود مجتهد باشد ویا مثل بنده که که چیزی نمیدانم مقلد یکی از این بزرگ مردان باشد و فرمایش ایشان برای من حجت هست نه فروید. با تشکر و عرض پوزش.
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، علمای عظام همگی مطالب خود را از منابع موثق که در راس انها قران هست و بعد کتب اربعه که همه انها نیز فرمایشات چهارده معصوم ( ع) ذکر میکنند که اکثرا علمای شیعه امامیه اصولی با هم در تمامی موار اتفاق نظر دارند شاید در برخی مسایل جزیی اختلافی بین مثلا دو نفر همفکر با هشت نفر عالم دیگر باشد ولی در مسایلی که جزوارکان هستند اتحاد نظر دارند حقییر در کتابخانه خود به علت علاقه در بخش علوم قرانی حدود ۳۸ عنوان تفسیر شیعی دارم که از اسراییلیات پاک هست وهیچ موقع نظر یک دانشمند مادی را بی نظر یک مجتهد ترجیح نمیدهم پس فروید نیز طبق فرمایش اقای جوادی املی در جلد ۴۲ تفسیر خویش وی را یک ماتریالیست خوانده اند و تاریخ ثابت کرده مکاتب الحادی که مثل مارکس ،انگلس، لنین که نظر دادند ۷۴ سال دوام نیاوردند پس در ابتدا نظر علمای دینی طراز اول برای من مهم هست بعد دانشمندان و از طرفی ای موارد حمل بر تعصب کور کورانه مذهبی من نشود من جویای حقیقت هستم و تعصبی ندارم . دیشب در خصال مرحوم شیخ صدوق در خصوص خصلتهای پنجگانه که شانه کردن موی سر دارد یکی افزایش مایع semen هست و باور کردنی نیست و از طرفی شیخ صدوق بیمورد سخن نگفته اند و منبع ایشان فرمایشات ایمه اطهار( ع) میباشد و این حکمت نیز در اینده ثابت خواهد شد انشاالله پایدار و مستدام باشید . ممنون
بهمن عنایتی
بنام خدا
با سلام، حقیر همانطور که نوشته ام جلد ۴۲ تفسیر ایت الله جوادی املی کاملا در خصوص تفسیر سوره مبارکه یوسف( ع ) هست و صفحه مربوطه را فراموش کرده ام ایشان به عنوان یک فقیه و عالم طراز اول در علوم قرانی و اسلامی میفرمایند چون خواب یک مسیله ای هست که به عالم لاهوت و غیب مربوط میشود و فقط پس از خدا ،چهارده معصوم ( ع ) فقط میتوانند خواب یا رویا را تفسیر فرمایند پس بهتر هست در این مورد سخنی گفته نشود چون از توان انسان خا رج هست و افرادی مانند فروید که ماده گرا هستند تمامی حرفهای انها در خصوص رویا و تفسیر خواب پوچ هست ایا ما بعنوان ژک شیعه امامیه اصولی ( یعنی تابع ولایت متخصص فقه اسلامی) که علم خود را از علمای موثق مانند محمدون ثالث اول که کتب اربعه را نوشته اند انهم بر اساس فرمایش معصومین قبول کنیم یا روانشناسان خارجی یا ایرانی که انسان هستند و این مسایل از ید قدرت انها خارج هست ؟ طبعا یک شیعه امامیه اصولی پیرو فرمایشات ولی فقیه میباشد که میفرماید چیزی که از توان لشر خارج هست بهتر هست در این خصوص صحبتی نشود چون نتیجه ای ندارد ( نقل قول غیر مستقیم ) با تشکر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعبیر خواب حضرت یوسف   • تعبیر خواب مرده   • تعبیر خواب آنلاین   • تعبیر خواب امام صادق به ترتیب حروف الفبا   • تعبیر خواب مو   • تعبیر خواب ابن سیرین   • تعبیر خواب دندان   • معنی تعبیر خواب   • مفهوم تعبیر خواب   • تعریف تعبیر خواب   • معرفی تعبیر خواب   • تعبیر خواب چیست   • تعبیر خواب یعنی چی   • تعبیر خواب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تعبیر خواب

کلمه : تعبیر خواب
اشتباه تایپی : jufdv o,hf
عکس تعبیر خواب : در گوگل

آیا معنی تعبیر خواب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )