برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1535 100 1
شبکه مترجمین ایران

ترومپت

/torompet/

برابر پارسی: فرنای

معنی ترومپت در لغت نامه دهخدا

ترومپت.[ ت ْ رُ پ ِ ] (اِ) ترنپت. رجوع به همین کلمه شود.

معنی ترومپت به فارسی

ترومپت
( اسم ) یکی از سازهای بادی مسی و آن قسمی شیپور است که در قدیم آنرا از شاخ حیوانات میساختند. این ساز همیشه در معابد یهودان مورد استفاده بوده و امروز هم در کنیسه ها از آن استفاده میکنند. ترومیت فلزی را یونانیان اختراع کرده اند.

معنی ترومپت در فرهنگ معین

ترومپت
(تِ رُ پِ) [ فر. ] (اِ.) یکی از سازهای بادی شبیه سرنا و شیپور.

معنی ترومپت در فرهنگ فارسی عمید

ترومپت
نوعی ساز بادی فلزی همانند شیپور که به وسیلۀ سه سوپاپ تعبیه شده در آن می توان نت های مختلف را اجرا کرد.

ترومپت در دانشنامه ویکی پدیا

ترومپت
ترومپت (به فرانسوی: trompette، به انگلیسی: trumpet) از سازهای بادی برنجی است که در محدودهٔ سوپرانو، زیرترین صدا را در بین سازهای بادی برنجی می تواند تولید کند. ترومپت از دستهٔ سازهای انتقالی است.
بادی
سازهای بادی برنجی
سازهای ارتعاش هوا
ترومپت از نظر ظاهر بسیار شبیه به کورنت است. فرق آن با کورنت در لولهٔ آن است که در بیشترِ طولِ خود، قطری یکسان دارد.
ترومپت در انواع موسیقی ها، مانند موسیقی کلاسیک، موسیقی جاز، و موسیقی پاپ به کار می رود.
لوله ترومپت به صورت مخروطی ویژه است که به دهانه ای ناقوسی منتهی می شود لوله این ساز تا سده ۱۵ به شکل مستقیم ساخته می شده و از آن به بعد به شکل منحنی ساخته می شود. بر روی لوله سه دکمه مشاهده می شود که اولی باعث ازدیاد طول لوله برای بدست آوردن یک پرده بم می شود، فشار دکمه دوم صوت را نیم پرده و فشار دکمه سوم یک پرده و نیم پایین می آورد.
عکس ترومپت
کرم ترومپت (نام علمی: Lagis koreni) گونه ای کرم است که در سرده کرم های نان بستنی لاگیس و تیره کرم های نان بستنی قرار دارد. این جانور پرتار، آبزی و در نواحی اروپایی دریاهایی مثل اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس اطلس، دریای شمال، دریای مدیترانه و دریای آدریاتیک زندگی می کند.
Pectinaria (Lagis) koreni (Malmgren, 1866)
Pectinaria (Lagis) neapolitana (Claparède, 1869)
Pectinaria (Lagis) pseudokoreni Day, 1955
Pectinaria koreni (Malmgren, 1866)
Pectinaria malmgreni Grube, 1870
Pectinaria neapolitana Claparède, 1869
Pectinaria robust Levinsen, 1883
Solen fragilis Klein in McIntosh, 1922


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترومپت در دانشنامه آزاد پارسی

ترومْپِت (trumpet)
ترومْپِت
از اعضای خانوادۀ باستانی سازهای لبی ـ زبانه ای. در جهان به انواع و اقسام شکل ها و با جنس های گوناگون یافت می شوند، و در ارکستر امروزی بخشی از قسمت سازهای برنجی را تشکیل می دهند. ترومپت، لوله ای استوانه ای شکل، صاف یا مارپیچ دارد و صدایی تیز و نافذ با زیروبم ثابت تولید می کند. از آن برای ابلاغ علایم نظامی استفاده می کنند و در اجرای مراسم آیینی نیز کاربرد دارد. ترومپت های دریچه دار که در حدود ۱۸۲۰ پدید آمدند، دستیابی به گسترۀ کامل زیرایی های کروماتیک را امکان پذیر کردند. ترومپت ارکستریِ امروز به سبب آوای درخشان، شفاف و کاملاً ثابت خود سازی ارزشمند است، و اقسام گوناگون نوع معمولی دو۴ آن در کاربرد کنونی عبارت اند از سوپرانو در رِ، پیکّولو (کلارینو) در دو۵، و ترومپت باس در دو۳، که واگنر به ارکستر اضافه کرد. در ارکسترهای برنجی، ترومپت سوپرانو سی بمل نیز معمول است. ترومپت از سازهای سنتی مخصوص تکنوازی در موسیقی جازند و نوازندگان آن در اجرای هارمونیک های بالا مهارت های خاصی از خود نشان می دهند.

ترومپت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

انور
پیانو

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت ترومپت   • خرید ترومپت   • آموزش ترومپت   • ترومپت چیست   • ترومپت دانلود   • ترومپت تعزیه   • ترومپت سعید نبئی   • ترومپت فروشی   • معنی ترومپت   • مفهوم ترومپت   • تعریف ترومپت   • معرفی ترومپت   • ترومپت یعنی چی   • ترومپت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترومپت

کلمه : ترومپت
اشتباه تایپی : jv,l~j
آوا : torompet
نقش : اسم
عکس ترومپت : در گوگل

آیا معنی ترومپت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )