ترموپلاستیک

شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

thermoplastic

دانشنامه عمومی

ترموپلاستیک (به انگلیسی: Thermoplastic) یا گرمانرم به پلیمرهایی گفته می شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می شوند. این پلیمرها را می توان به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود.
ترموست
چنین پلیمرهایی در حالت مذاب مانند مایعات جاری می شوند و از این لحاظ با پلیمرهای دارای اتصالات عرضی متمایزند.
گرمانرم ها در دمای بیش از دمای انتقال شیشه ای ( T g {\displaystyle Tg} )خود، منعطف هستند. اغلب گرمانرم ها در دمای کمتر از نقطه ذوب خود حاوی مناطق بلورینی هستند که بین نواحی آمورف قرار دارند. نواحی آمورف، ویژگی کشسانی و نواحی بلورین، استحکام و صلبیت را به ماده می بخشند. در دمای بیش از نقطه ذوب، نواحی بلورین از بین رفته و گرانروی به شدت کاهش می یابد؛ گرمانرم ها را می توان به طور پیوسته در چرخه ذوب/انجماد قرار داد. این ویژگی، گرمانرم ها را قابل بازیافت می سازد؛ اگر یک پلیمر گرمانرم به صورت پودر یا حلقه های کوچک حرارت داده شوند، ابتدا نرم و سپس مذاب و مقاومت گرانروی آن کمتر می شود، و قالب ریزی را آسان تر می کند.
گرمانرم ها را می توان به طور پیوسته در چرخه ذوب/انجماد قرار داد. این ویژگی، گرمانرم ها را قابل بازیافت می سازد.عکس ترموپلاستیک
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

تِرموپلاستیک (thermoplastic)
نوعی پلاستیک. همواره با قرار گرفتن در معرض گرما نرم می شود. پلی اتیلن (پلی اتن)، پلی استیرن، نایلون، و پلی استر از این نوع اند.

معنی یا پیشنهاد شما