برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1361 100 1

تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)

تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) در دانشنامه اسلامی

تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)
تحقیق درباره اولین اربعین حضرت سید الشهداء (ع)، کتابی به زبان فارسی اثر عالم شیعه سید محمد علی قاضی طباطبائی، با موضوع بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) به کربلا پس از واقعه عاشورا و به اسارت رفتن در شام. قاضی طباطبایی با بیان اقوال مختلف و استنادات فراوان، سعی کرده بازگشت اهل بیت به کربلا در روز اربعین را اثبات کند. این مسئله که اهل بیت (ع) در چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) به کربلا آمده اند یا نه، محل اختلاف عالمان دینی و پژوهشگران تاریخ تشیع بوده است.
سید محمد علی قاضی، فرزند حاج میرزا باقر، در ۱۲۹۳ش در تبریز متولد شد. وی پس از تحصیلات ابتدایی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و از آیات عظام، گلپایگانی، حجت، صدر، بروجردی و امام خمینی درس آموخت. در ۱۳۲۸ش راهی حوزه علمیه نجف اشرف شد و در درس آیات عظام، حکیم، عبدالحسین رشتی، میرزا باقر زنجانی، بجنوردی و علامه محمد حسین کاشف الغطاء شرکت کرد و در ۱۳۳۱ش مجدداً به تبریز مراجعت نمود. قاضی طباطبایی در دهم آبان ۱۳۵۸ مصادف با عید قربان، نماز عید را اقامه کرد و در همان روز، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در راه مراجعت به منزل توسط یکی از اعضاء گروهک فرقان در خیابان مورد حمله قرار گرفت و در سن ۶۵ سالگی به شهادت رسید.
قاضی طباطبایی در مقدمه کتاب، روز اربعین سیدالشهداء در میان شیعه را که روز بیستم صفر است، دارای شهرت بسیار می داند و عموماً آن را روز ورود اهل بیت پس از خلاصی از اسارت شام به کربلا می دانند که زیارت مخصوصی از ائمه برای آن روز وارد شده است. وی تصریح می کند که از علمای امامیه تا قرن هفتم هجری، شبهه و اشکالی در این موضوع (روز ورود اهل بیت به کربلا) دیده نشده است و اول کسی که شبهه کرده، غیر از سیدرضی الدین علی بن طاووس در کتاب اقبال سراغ نداریم.

ارتباط محتوایی با تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)   • مفهوم تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)   • تعریف تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)   • معرفی تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)   • تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) چیست   • تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) یعنی چی   • تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء کتاب
کلمه : تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب)
اشتباه تایپی : jprdr nvfhvi h,g hvfudk sdnhgainhء (;jhf)
عکس تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) : در گوگل

آیا معنی تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء (کتاب) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )