برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1597 100 1
شبکه مترجمین ایران

تاریخچه ساخت وساز

تاریخچه ساخت وساز در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخچه ساخت وساز
سیر تحول ساخت مسکن و دسته بندی ساختمان های مسکونی به شرح زیر است
در همهٔ سازه ها، عمودی افقی و پوشش ها از چوب
در بعضی مناطق دیوارهای حمال از سنگ یا آجر ساخته شده و پوشش و استخوان بندی از چوب می باشند.
بر اساس متون تاریخی و برخی از بناهای برج و بارودار اوایل سده های میانه که باستانشناسان شوروی سابق مورد کاوش قرار داده اند، این نوع بناها در آسیای میانه بیشترین حضور را داشته اند با تثبیت مرزهای جهان اسلام، فعالیت مبارزان در راه دین کاهش یافت، ولی بناهایی که در بین راه ها ساخته شده بودند، جهت اسکان مسافران همچنان باقی ماندند.
رباط سوسه در تونس که احتمالاً بین سال های ۷۷۱ و ۷۸۸ تأسیس شده، یک ساختمان مربعی شکل دو طبقه با برج های زاویه ای و یک ورودی مستحکم و حیاط باز با حجره های پیرامونی است و با مسجد ستون داری که در نخستین طبقه و در بالای درب ورودی قرار گرفته آن را از نظر پلان با کاروانسراهای عصر خود متمایز کرده است.
از دیگر نمونه های رباط ها در مغرب زمین به ""رباط ملک"" که تقریباً یک سده بعد بر سر راه بخارا و سمرقند بنا شده است، می توان نام برد که ظاهراً شبیه به یک قلعه است. نمای پیشین تورفتهٔ آن یادآور عمارات قصر گونهٔ همان منطقه است. این رباط نیز دارای برج های زاویه ای و پایه های نیم دایره ای می باشد و آرایش فضاهای داخلی آن با اتاق هایی که به حیاط مرکزی متصل می شود نشان از حقیقت فرم کاروانسرایی بودن آن دارد. ابن حوقل، جغرافیدان قرن دوازدهم، به رباط ها و کاروانسراهای شهری در منطقه ی"پالرمو"اشاره می کند که در آن زمان برای تجمع مسافران ساخته شده بودند و اما در جهان مدرن و با پیشرفت های زندگی بشر، اقامتگاه ها شکل تازه ای به خود گرفته و در اغلب عناوین مختلف با کاربری های گوناگون و شرایط مالی و اقتصادی استفاده کنندگان در بافت های شهری سراسر جهان توسعه یافته اند. در دورهٔ سلجوقی حدود صد کارواسرا در مناطق آناتولی و ترکیه ساخته شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تاریخچه ساخت وساز را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخچه ساخت وساز   • مفهوم تاریخچه ساخت وساز   • تعریف تاریخچه ساخت وساز   • معرفی تاریخچه ساخت وساز   • تاریخچه ساخت وساز چیست   • تاریخچه ساخت وساز یعنی چی   • تاریخچه ساخت وساز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخچه ساخت وساز

کلمه : تاریخچه ساخت وساز
اشتباه تایپی : jhvdo]i shoj ,shc
عکس تاریخچه ساخت وساز : در گوگل

آیا معنی تاریخچه ساخت وساز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )