برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

بیمارستان

/bimArestAn/

مترادف بیمارستان: بهداری، دارالشفاء، درمانگاه، شفاخانه، مریضخانه

معنی بیمارستان در لغت نامه دهخدا

بیمارستان. [ رِ ](اِ مرکب ) (از: بیمار + َِسْتان ، ادات مکان ) خانه وعمارتی که سلاطین در بعضی شهرها بسازند و بیماران راآنجا طبیب دیوانی معالجت نماید و آن را بیمارسان و مارستان نیز گویند. (از انجمن آرا). بیمارخانه. مارستان. (آنندراج ). عمارت و خانه ای که جهت بیماران بنا شده و در آنجا بیماران بی بضاعت و بی کس را پذیرفته مجاناً و بلاعوض آنان را تداوی کرده و دوا و غذا میدهندو پرستاری میکنند. (از ناظم الاطباء). دارالشفاء. دارالمرضی. مریضخانه. (یادداشت مؤلف ) (دهار) : و بیمارستان عضدی هست اما بخلل شده است. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 133). و جامع و بیمارستان نیکو ساخته اند (در فیروزآباد). (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 139).

معنی بیمارستان به فارسی

بیمارستان
جائی که بیماران راپرستاری ومعالجه میکنند
( اسم ) جایی که بیماران را در آنجا نگاهداری و معالجه کنند مریضخانه دارالشفائ
بیمارستانی در بغداد که تا حدود سال ۶۳٠ ه. ق . بر پا و دایر بوده است . در وقت محاصره بغدادبه دست مغول در ۶۵۶ خود عمارت بیمارستان بیمارستان گویا بر پا بوده ولی ظاهرا دیگر مریضخانه نبوده است . در حدود ۷۳٠ یعنی هنگام سفر ابن بطوطه به بغداد بیمارستان عضدی به کلی خراب و فقط آثار دیوان او باقی بوده است و امروزه ابدا اثری از بیمارستان عضدی باقی نیست
ابو محمد بن عبدالباقی . رجوع به ابو محمد بن عبدالباقی بغدادی در همین لغت نامه شود .

معنی بیمارستان در فرهنگ معین

بیمارستان
(رِ) (اِمر.) جایی که بیماران را در آنجا بستری و معالجه کنند، مریض خانه .

معنی بیمارستان در فرهنگ فارسی عمید

بیمارستان
جایی که بیماران را پرستاری و معالجه می کنند، مریض خانه، بیمارخانه.

بیمارستان در دانشنامه اسلامی

بیمارستان
بیمارستان _ که در زبان عربی به آن مستشفی میگویند _ محلّ نگهداری و درمان بیماران است و از آن به مناسبت در باب زکات یاد شده است.
از جمله مصارف زکات، سبیل اللّه است که مراد از آن مصالح عمومی مسلمانان می باشد، همچون ساختن مسجد، بیمارستان و مانند آن دو. در نتیجه هزینه کردن زکات برای احداث، توسعه و تعمیر بیمارستانی که در خدمت مسلمانان است جایز می باشد.بیمارستان در دانشنامه ویکی پدیا

بیمارستان
بیمارستان یا شفاخانه نهادی است برای تیمارداری و درمان بیماران.
داخلی
جراحی
بخش_مراقبت های_ویژه
اورژانس
آزمایشگاه
رادیولوژی (شامل سی تی_اسکن، ام آرآی، پرتونگاری، سونوگرافی و…)
دیالیز
CCU
زنان
فیزیوتراپی (این نام استاندارد بین المللی است که در ایران گاهی از نام هایی دیگر مانند توان بخشی یا طب فیزیکی به صورت غیر علمی استفاده می گردد).
اطفال
عفونی
سوختگی
روانی
و…
بیمارستان معمولاً یک ساختمان بزرگ یا چادر بزرگ است که در آن، انجام مراقبت و درمان از سوی پزشکان، جراحان، پرستاران،کارشناسان بیهوشی(هوشبری) و اتاق عمل ، متخصصان و دیگر افراد انجام می گیرد.
معمولا بیمارستان از نظر بزرگی فضا، تعداد کارکنان، انواع خدمات و تنوع رشته های درمانی، وسیع تر از درمانگاه یا ساختمان پزشکان است.
در گذشته به بیمارستان، مریضخانه و خسته خانه هم گفته می شد. در منابع قدیم فارسی از واژه هایی چون دارالشفا و بیت الادویه و محکمه (مکان فعالیت حکیم یا همان طبیب) نیز برای نامگذاری بیمارستان استفاده می شده است.
عکس بیمارستان
بیمارستان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بیمارستان (فیلم ۱۹۷۰)
بیمارستان (فیلم ۱۹۷۱)
بیمارستان (فیلم ۲۰۱۳)
بیمارستان (انگلیسی: Hospital) فیلمی مستند به کارگردانی فردریک وایزمن است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد. این فیلم روایت مستندی از فعالیت های روزمره مردم در بیمارستان متروپولیتن نیویورک با تأکید بر بخش اورژانس و درمانگاه سرپایی آن است. در سال ۲۰۱۶، این فیلم برای نمایش در بخش کلاسیک های کن جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ انتخاب شد.
۱۹۷۰ (۱۹۷۰)
بیمارستان (فیلم ۱۹۷۱ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیمارستان در دانشنامه آزاد پارسی

بیمارِستان (hospital)
مرکز نگه داری و مراقبت از بیماران، مجروحان، و افراد ناتوان. در عهد باستان، در معابد خدایان، ازجمله اسکولاپیوس، خدای پزشکی، امکاناتی برای درمان عرضه می کردند. در قرن ۴م، کلیسا بیمارستان هایی برای جذامیان، افراد عاجز، نابینایان، بیماران، و فقرا برپا کرد. قدیمی ترین بیمارستان اروپا هتل دی یو، واقع در پاریس، متعلق به قرن ۷م است. در انگلستان، سن بارتولومیو (۱۱۲۳م) و سنت توماس (۱۲۰۰م) لندن قدیمی ترین بیمارستان هایند. در قارۀ امریکا، بیمارستان مسیح ناصری مکزیک (۱۵۲۴) قدیمی ترین بیمارستان است. در دورۀ رنسانس، دانش پزشکی پیشرفت کرد و پس از نهضت اصلاح دینی، رابطۀ بیمارستان ها با مذهب روز به روز کمتر شد. در قرن ۱۹، پیشرفت های بیشتری در طراحی و مدیریت بیمارستان ها و تأمین نیروی انسانی آن ها حاصل شد. فلورانس نایتینگل نقش مهمی در این زمینه داشت. در قرن ۲۰، بیمارستان ها به سرعت تخصصی شدند و بخش زایمان نیز به بیمارستان ها افزوده شد. در بیمارستان های مدرن، طرح نایتینگل را، که در آن بخش از اتاقی بزرگ تشکیل می شد، کنار گذاشته اند و هر اتاق چهار یا شش تخت دارد. بدین ترتیب، بیماران از خلوت بیشتری برخوردارند.

نقل قول های بیمارستان

بیمارستان یا شفاخانه
• «یک تختِ بیمارستان ، یک تاکسیِ پارک شده است که تاکسیمترشِ نایستاده و می رود!». -> گروچو مارکس
• «یک کلیسا ، بیمارستانی برای گناهکاران است نه موزه ای برای قدّیسان.» -> پاولین فیلیپس

بیمارستان در جدول کلمات

بیمارستان
هروانه
بیمارستان تهران
اراد
بیمارستان کوچک
درمانگاه
تخت روان بیمارستان ها
برانکار
در بیمارستان خدمت می کند
جوان, نرس
فاز اول بیمارستان امام حسین (ع) با حضور مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این استان افتتاح شد
بوشهر
آنکه به علت بیماری در بیمارستان می خوابد
بستری

معنی بیمارستان به انگلیسی

hospice (اسم)
منزل ، نوانخانه ، خسته خانه ، بیمارستان ، اسایشگاه
clinic (اسم)
درمانگاه ، مطب ، بیمارستان
hospital (اسم)
بیمارستان ، مریضخانه
wardroom (اسم)
بیمارستان ، اطاق افسران

معنی کلمه بیمارستان به عربی

بیمارستان
دار العجزة , عيادة , مستشفي
سيارة الاسعاف
بنظام
ادخل المستشفي

بیمارستان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Mobina
Hospital
محمد رحیمی
هروانه
Donya❤❤
نخشوخانه
نادر
بیمارستان به ترکی: خَستَه خانا ، مریض خانا ، دؤکتور خانا
Behshad
Hastahane.
Hospital
شادی
مستشفی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لیست کامل پزشکان بیمارستان میلاد   • بیمارستان های تامین اجتماعی تهران   • خدمات دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • نوبت دهی بیمارستان فارابی   • لیست پزشکان بیمارستان میلاد   • آزمایشگاه بیمارستان میلاد   • نوبت دهی بیمارستان میلاد تهران   • هزینه دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • معنی بیمارستان   • مفهوم بیمارستان   • تعریف بیمارستان   • معرفی بیمارستان   • بیمارستان چیست   • بیمارستان یعنی چی   • بیمارستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیمارستان

کلمه : بیمارستان
اشتباه تایپی : fdlhvsjhk
آوا : bimArestAn
نقش : اسم
عکس بیمارستان : در گوگل

آیا معنی بیمارستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )