برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1391 100 1

بنی هاشم

/banihASem/

معنی بنی هاشم در لغت نامه دهخدا

بنی هاشم. [ ب َ ش ِ ](اِخ ) پسران هاشم. یکی از طوایف عرب از فرزندان هاشم بن عبدمناف از قبیله ٔ قریش بود که در دوره ٔ قبل از ظهور اسلام در میان تازیان به نجابت و شرافت شهرت داشت. افراد این طایفه غالباً پرده داری (سدانت ) خانه ٔ کعبه را که آن زمان بتخانه ٔ بزرگ اعراب بود، در دست داشتند. محمدبن عبداﷲ (ص ) و علی بن ابیطالب از این طایفه اند. (فرهنگ فارسی معین ). نسبت است بسوی هاشم بن عبدمناف جد نبی (ص ). تمام طایفه ٔ علوی و عباسی از اولادهاشم بن عبدمناف هستند. رجوع به لباب الالباب و هاشمی و عبدالمطلب بن هاشم عبدمناف و هاشم بن عبدمناف شود.

معنی بنی هاشم به فارسی

بنی هاشم
یکی از طوایف عرب از فرزندان هاشم بن عبد مناف از قبیله قریش بود که در دوره قبل از ظهور اسلام در میان تازیان به نجابت و شرافت شهرت داشت . افراد این طایفه غالبا پرده داری خانه کعبه را که آن زمان بتخانه بزرگ اعراب بود در دست داشتند . محمد بن عبدالله ص و علی بن ابی طالب ع ازین طایفه اند .
یکی از در های مسجد الحرام

معنی بنی هاشم در فرهنگ فارسی عمید

بنی هاشم
فرزندان هاشم بن عبدمناف که از اشراف قریش و پدر عبدالمطلب نیای حضرت رسول بوده.

بنی هاشم در دانشنامه اسلامی

بنی هاشم
بنی هاشم، تیره ای از قبیله قریش منسوب به هاشم بن عبدمناف بن قُصَیّ بن کِلاب، نیای دوم پیامبر اکرم (صلّی الله علیه وآله وسلّم) هستند.
هاشمی یا بنی هاشم بنابر مشهور، به افرادی گفته می شود که از طریق پدر به هاشم بن عبد مناف منتسب هستند.
قُصَیّ بن کِلاب
قصیّ از نوادگان اسماعیل بن ابراهیم (علیه السّلام) بود و حدود یک قرن پیش از ولادت پیامبر، بزرگ قریش شد.پس از او فرزندانش عبدالدّار و عبدمناف و سپس هاشم فرزند عبدمناف به این مقام رسیدند.
جای گاه هاشم در قریش
هاشم از پدر دو منصب سقایت و رفادت (میزبانی حاجیان) را به ارث برد. به دنبال فتوّت و ایثار هاشم در هنگام بروز قحطی در میان قریش و نیز اقدامات کارآمد او در گسترش محدوده تجارت قریش از مکه تا شام، وی مکانت و احترامی ویژه در میان مردم مکه یافت.
امیّة بن عبدشمس
...
بنی هاشم
بنی هاشم، از تیره های مشهور قبیله قُرَیش پیش و پس از اسلام در مکه که به هاشم (عمرو) بن عبدمناف بن قصَیّ بن کِلاب منسوب است و پیامبر (ص) از همین تیره بوده است. بنی هاشم در هنگام ظهور اسلام، در زمان زعامت ابوطالب، از پیامبر اکرم(ص) پشتیبانی کردند و در زمان ائمه نیز در موارد بسیاری حامی آنان بودند.
خاندان بنی عباس، از خاندان های مهم بنی هاشم، چندین قرن بر ممالک اسلامی حکمرانی کردند. علاوه بر این، در مناطق مختلف جهان اسلام و در دوره های گوناگون تاریخی، خاندان های دیگری از بنی هاشم حاکم بوده اند. شرفای مکه و مدینه که قرن ها بر این دو شهر حکومت و سیادت داشتند، از بنی هاشم بودند.
در فقه شیعه، سادات کسانی هستند که نسل شان به هاشم می رسد. هاشمیان به علت آنکه پیامبر(ص) از آنان بوده، مورد احترام مسلمانان بوده اند.
بنی هاشم
فرزندان هاشم بن عبد مناف، جدّ اعلای رسول خدا. به اهل بیت پیامبر، به همین جهت «بنی هاشم» گفته می شود. هاشم و اجدادش در میان عرب، مشهور به نجابت و مورد احترام بودند و رسول الله از این دودمان بود.
«بنی هاشم» بر اثر سکونت در مجاورت کعبه از قریش بِطاح محسوب می شدند. بنی عبد شمس بن عبدمناف، ...

بنی هاشم در دانشنامه ویکی پدیا

بنی هاشم
بنی هاشم از طوایفِ مُستَعربه بودند. مُستَعربه به عرب هایی اطلاق می شود که اصالتاً عرب نیستند. این دودمان، از تیره های مشهورِ قبیلهٔ قریش بوده و به هاشم پسرِ عبد مناف منسوب اند. پیامبر اسلام از همین تیره بوده.
هاشم از قبیله قریش بود. وی در دوره قبل از ظهور اسلام به نجابت شهرت داشت.
نسب طایفه فرزندان هاشم (بنی هاشم) و قبیله قریش به اسماعیل پسر ابراهیم می رسد که عرب نبودند(همسر اسماعیل از اعراب بود).
ابراهیم از مردم میان رودان بوده است. اجداد قوم قریش مربوط به تمدن کهن بابل بودند که بعدها با توجه به تأثیرپذیری از فرهنگ محیط اطرافشان زبانشان عربی شد و این ها به اعراب 'مستعربه' یعنی اعرابی که اصالتاً عرب نیستند معروف شدند.
صنایع دفاع/صنایع زرهی بنی هاشم، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دورود در استان لرستان ایران است.
محله بنی هاشم محله ای قدیمی در مدینه بود.
این محله در مقابل باب جبرئیل و باب النساء مسجد النبی و در فاصلهٔ بین مسجد النبی و قبرستان بقیع قرار داشت. «کوچه بنی هاشم» در آن مشهور بود. در کوچه های این محله خانهٔ طایفهٔ بنی هاشم و امامان شیعه قرار داشت، که در دوران مختلف همچنان محفوظ و بعضاً بازسازی می شد.
در توسعه دوم حرم رسول الله، آل سعود طی سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ این محله و کوچه های آن را تخریب کرد، به طوری که اثری از آن به جا نمانده است.
مسجد بنی هاشم مربوط به دوره صفوی - دوره زند است و در تبریز، ضلع جنوبی خیابان سربازشهید واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بنی هاشم

بنی هاشم در جدول کلمات

او را به سبب زیبایی چهره اش | قمر بنی هاشم لقب داده بودند ایشان در 9محرم در کربلا به شهادت رسیدند•
عباس بن علی

بنی هاشم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خیابان بنی هاشم   • فرزندان هاشم   • شجره نامه بنی هاشم و بنی امیه   • کتاب بنی هاشم   • انتشارات بنی هاشم   • نمونه سوالات بنی هاشم   • جزوه بنی هاشم   • بنی هاشم خامنه   • معنی بنی هاشم   • مفهوم بنی هاشم   • تعریف بنی هاشم   • معرفی بنی هاشم   • بنی هاشم چیست   • بنی هاشم یعنی چی   • بنی هاشم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنی هاشم
کلمه : بنی هاشم
اشتباه تایپی : fkd ihal
آوا : banihASem
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس بنی هاشم : در گوگل

آیا معنی بنی هاشم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )