برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1599 100 1
شبکه مترجمین ایران

بررسی حدیث ثقلین

بررسی حدیث ثقلین در دانشنامه اسلامی

بررسی حدیث ثقلین
«حدیث ثقلین» از پرآوازه ترین احادیث گنجینه های حدیث مسلمانان است و دانشمندان و بزرگان مذاهب اسلامی در کتاب هایشان، اعم از صحاح و سنن و مسانید و تفاسیر و سیره ها و تواریخ و لغت و غیر این ها، از این حدیث یاد کرده اند. شیعیان این حدیث صحیح و متواتر را یکی از دلائل امامت و وصایت بلافصل حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) می دانند و آن را به هشتاد و دو طریق، با عبارات گوناگون از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) روایت کرده اند.
واژه «ثقلین» دوگونه خوانده می شود؛ گاه بر وزن «حرمین» که مفرد آن «ثقل» است، خوانده می شود، به معنای چیز گرانمایه و پرارزش و به معنای متاع مسافر نیز آمده است و گاه بر وزن «سبطین» به معنای شیء سنگین وزن می آید. برخی از محققان اولی را به معنای گرانمایه معنوی و دومی را به معنای اعم گرفته اند. واژه «ثقلان» در کلام الهی درباره «جن و انس» به کار رفته و در سخن پیامبر بیانگر «قرآن و عترت» است.
حدیث ثقلین
«حدیث ثقلین» از پرآوازه ترین احادیث گنجینه های حدیث مسلمانان است و دانشمندان و بزرگان مذاهب اسلامی در کتاب هایشان، اعم از صحاح و سنن و مسانید و تفاسیر و سیره ها و تواریخ و لغت و غیر این ها، از این حدیث یاد کرده اند. شیعیان این حدیث صحیح و متواتر را یکی از دلائل امامت و وصایت بلافصل حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) می دانند و آن را به هشتاد و دو طریق، با عبارات گوناگون از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) روایت کرده اند. اهل سنت نیز این حدیث را معتبر دانسته و آن را از ده ها طریق و از بیست و اندی صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) روایت کرده اند. «سخاوی شافعی» (شمس الدین ابی الخیر) متوفای ۹۰۲ ق، در کتاب «استجلاب ارتقاء الغرف» و «سمهودی شافعی» متوفای ۹۱۱ ق، در کتاب «جواهر العقدین»، پس از نقل حدیث شریف ثقلین به روایت «زید بن ارقم»، «ابوسعید خدری»، از مسلم و ترمذی و دارمی و نسایی و ابی یعلی و ابن خزیمه و طبرانی و حاکم و ضیاء مقدسی ـ که همه آن ها از مشاهیر و بعضا از امامان اهل سنت به شمار می روند ـ آن را به تفصیل از بیش از بیست صحابی روایت کرده اند. نام های صحابیان راوی، به نقل سخاوی عبارت است از: زید بن ارقم، ابوسعید خدری، جابر. حذیفه بن السید، خزیمه بن ثابت، سهل بن سعد، ضمره (الاسلمی) ...

بررسی حدیث ثقلین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رسم آزادی
ثقلین
رابطه بین اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) و قرآن کریم، رابطه ای ریشه ای و اساسی است. آنطور که از روایات معصومین(ع) بر می آید اهل بیت قرآن ناطق و قرآن بین دو جلد، قرآن صامت می باشد.

... قرآن زبر بخوانی باچارده روایت
اشاره به ولایت مداری مردم درهمه زمان ها دارد.
رسم آزادی
ثقلین
رابطه بین اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) و قرآن کریم، رابطه ای ریشه ای و اساسی است. آنطور که از روایات معصومین(ع) بر می آید اهل بیت قرآن ناطق و قرآن بین دو جلد، قرآن صامت می باشد.

... قرآن زبر بخوانی باچارده روایت
اشاره به ولایت مداری مردم درهمه زمان ها دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بررسی حدیث ثقلین   • مفهوم بررسی حدیث ثقلین   • تعریف بررسی حدیث ثقلین   • معرفی بررسی حدیث ثقلین   • بررسی حدیث ثقلین چیست   • بررسی حدیث ثقلین یعنی چی   • بررسی حدیث ثقلین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بررسی حدیث ثقلین

کلمه : بررسی حدیث ثقلین
اشتباه تایپی : fvvsd pnde ergdk
عکس بررسی حدیث ثقلین : در گوگل

آیا معنی بررسی حدیث ثقلین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )