برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1525 100 1
شبکه مترجمین ایران

بحارالانوار

بحارالانوار در دانشنامه اسلامی

بحارالانوار
بحار الانوار از مهمترین کتابهای جامع حدیث شیعه است. این کتاب توسط علامه مجلسی (1037 - 1110 هجری) با همکاری گروهی از همکاران و شاگردان ایشان تدوین شده است.
نام کامل کتاب «بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام» است.
علامه مجلسی فرزند مولی محمد تقی معروف به مجلسی اول است. او در علوم مختلف اسلامی مانند تفسیر، حدیث، کلام، فقه، اصول، تاریخ، رجال و درایه مسلط، در بسیاری از آنها صاحب نظر بوده است.
علامه پس از فوت مرحوم ملا محمدباقر سبزواری در سال 1090 هجری به منصب شیخ الاسلامی دست یافت. و در این مسند خدمات بسیاری را در مقوله های گوناگون سیاسی و اجتماعی به ایران و تشیع نمود.
دائرة المعارف بزرگ حدیث، شامل کلیه مباحث اسلامی از تفسیر قرآن و تاریخ گرفته تا فقه و کلام و...
این کتاب از عمده ترین و گسترده ترین جوامع حدیثی شیعه است. که روایات کتب حدیث را با تبویب و نظم نسبتا کاملی جمع نموده است. علامه مجلسی در تفسیر و شرح روایات از منابع مختلف لغت، فقه، تفسیر، کلام، تاریخ، اخلاق و... استفاده کرده است.
علامه برای جمع آوری مطالب این کتاب به جهت امکانات فراوانی که در اختیار داشته، بهترین و معتبرترین نسخه های موجود از هر کتاب را بدست آورده است.
مجلسی در نقل مطالب بسیار دقیق عمل کرده و تقطیع در این کتاب جایگاهی ندارد. همچنین امانت در نقل و شیوه نقل مطالب دقیقا رعایت شده است. در مجموع بحارالأنوار کتابخانه ای جامع از کتب و تألیفات معتبر شیعی است که مطالب آن با نظم منطقی در کنار هم چیده شده است.
بِحارُالاَنوار الجامِعَةُ لِدُرَرِ أخبارِ الأئمةِ الأطهار مشهور به بحارالانوار، مفصل ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه ای از آموزه ها و تعالیم شیعه است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده اند.
مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می شود). در هر جلد ریزموضوعات مربوط به آن را ...

بحارالانوار در دانشنامه ویکی پدیا

بحارالانوار
بحار الأنوار الجامعة لدُرر اخبار الائمة الاطهار یا به اختصار بِحارُالأنوار بزرگترین منبع حدیث در تشیع به زبان عربی به تألیف علامه مجلسی (۱۰۳۷–۱۱۱۰ هجری) است.
سفینةالبحار
علامه مجلسی
این کتاب به موضوعات غیرفقهی بیش از موضوعات فقهی پرداخته است. در زمان مؤلف در ۲۵ جلد و در چاپ جدید در ۱۱۰ جلد منتشر شده است. این کتاب را به همراه وسائل الشیعه، البرهان فی تفسیر القرآن، کنز الدقائق و الوافی جوامع حدیثی (ثانویه) می نامند.
مجلسی هرچند در تألیف بحارالانوار از همکاری بعضی فضلا که تا صدها نفر نقل شده، و حمایت مالی حکومت صفوی و تسهیلات و امکانات در گردآوری منابع برخوردار بود.
مجلسی، موضوعات را براساس عناوین و ترتیب موضوعات کتب اخبار و کلام و فقه و تاریخ به این صورت تقسیم بندی کرده است:
عکس بحارالانوار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بحارالانوار در دانشنامه آزاد پارسی

بِحارُالاَنْوار
کتابی به عربی، در حدیث شیعی، تألیف علامه محمدباقر مجلسی. این اثر را می توان دایرة المعارف مهم شیعه به شمار آورد، چندان که قبل و بعد از مجلسی چنین کتاب پرمدخل و موضوع در هیچ یک از مذاهب اسلامی تألیف نشده است. در این اثر مهم ترین مباحث اعتقادی و فقهی و تاریخی و طب و نجوم و ریاضی و اخلاق و آداب و سنن و مراسم و شعایر مذهبی براساس آیات قرآن و احادیث پیامبر (ص) و ائمۀ اطهار (ع) گرد آمده است. هرچند چنان که خود علامه مجلسی هم متذکر شده نمی توان تمام احادیثو روایات گردآمده در آن را صحیح و موثق دانست. این کتاب در مدت ۳۶ سال (۱۰۷۰ـ۱۱۰۶ق) با همکاری چند تن از شاگردان ممتاز مؤلف در ۲۳۲۷ باب در ۲۵ مجلّد بزرگ چاپ سنگی(۱۱۰ جلد چاپ حروفی جدید) تألیف شده است. چندین کتاب و رساله مانند: ازاحة العلة فی معرفةالقبلة، اثر شاذان بن جبرئیل قمی؛ کتاب فهرست شیخ منتجب الدین؛ اجازۀ کبیره بنی زهره در مجلّدات بحارالانوار گنجانده شده و بسیاری از مجلّدات آن نیز به فارسی ترجمه و چاپ شده است.

بحارالانوار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

غلامرضا شیخ
بحار الاانوار نام اثر برجسته دیکر علامه محمد
باقر مجلسی است و به معنی دریاهای نور است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بحارالانوار   • مفهوم بحارالانوار   • تعریف بحارالانوار   • معرفی بحارالانوار   • بحارالانوار چیست   • بحارالانوار یعنی چی   • بحارالانوار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بحارالانوار

کلمه : بحارالانوار
اشتباه تایپی : fphvhghk,hv
عکس بحارالانوار : در گوگل

آیا معنی بحارالانوار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )