برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1524 100 1
شبکه مترجمین ایران

باختر (بلخ)

باختر (بلخ) در دانشنامه ویکی پدیا

باختر (بلخ)
باختر (باختری: بخلو، آوانویسی به لاتین: Baxlo) یا در زمان متأخرتر تُخارستان نام سرزمین باستانی وسیعی که قسمت های وسیعی از مناطق شرقی ایران باستان را دربر می گرفت. باختر از شمال با سرزمین سُغد و آمودریا و از مشرق با چین و از جنوب با هندوستان و رشته کوه هندوکش محدود بوده است. پایتخت آن شهر باختر (به یونانی: Βάκτρα باکترا) یا زاریاسپا بوده که اکنون بلخ می گویند و امروزه شهری کوچکی است در ولایت بلخ در شمال افغانستان امروزی.
بلخ
تمدن باختر-مرو
زبان باختری
بلخ در دانشنامه ها و واژه نامه های فارسی
نام بلخ در اوستا به شکل بخدی (bāxδi) آمده که با صفت بخدیم سریرام اردو درفشام (بلخ زیبا و دارای پرچم های بلند)، جزء سرزمین های اهورامزدا آفریده است. در پارسی میانه به شکل بخل تلفظ می شده (و واژه پارسی دری «بلخ» نیز از همین واژه گرفته شده است) و بامیک صفت آن است؛ که به معنی درخشان و باشکوه است. بنابر عقیده پروفسور دارمستتر در زند اوستا ریشهٔ این کلمه بامیه است که به معنای درخشان است. در پارسی باستان آن را Bāxtriš تلفظ می کردند.
ریخت یونانی باختریش، باکترا یا باکتریانه است. همین واژه وارد لاتین شده و به صورت باکتریا یا باکتریانا در آمده است و به همین شکل در انگلیسی نیز تلفظ می شود. در زبان چینی بلخ را باهی هی و بنابرگفتهٔ هیوان تسنگ زائر چینی که در سال ۶۲۹ میلادی که به بلخ آمده بود پوهو نامیده شده است؛ همچنین در تاریخ هان آن را به صورت کشور تاهیا نوشته اند که البته بیشتر این نام به بدخشان گفته می شد. یونانیان بلخ را به صفت پیلوتیمی تیوس یا پولی تیمی تیوس می نامیدند که به معنای گرانبهاترین است. یعنی گوهر ایران. در نوشته های موسس خورناتسی مورخ ارمنی که در قرن پنج و شش میلادی می زیسته از بلخ با نام باهلی یاد شده است و در ادبیات سانسکریت به شکل بالهیکه آمده است. در نسخه ایلامی سنگ نبشته بیستون به شکل بکه شی اش یا بکتوری ایش ضبط شده و فرم آکادی آن نیز باهاتر است.
در کتاب وندیداد در فرگرد اول راجع به آفرینش سرزمین ها توسط اهورامزدا پس از آفرینش ائیریَنَم وَئجَه به سرزمین های سغد و مرو اشاره شده و بعد از آن در قسمت هفتم می گوید: «چهارمین کشور با نزهت که من اهورامزدا آفریدم بلخ زیبا با درفش های برافراشته است.»
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باختر (بلخ) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باختر (بلخ)   • مفهوم باختر (بلخ)   • تعریف باختر (بلخ)   • معرفی باختر (بلخ)   • باختر (بلخ) چیست   • باختر (بلخ) یعنی چی   • باختر (بلخ) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باختر بلخ

کلمه : باختر (بلخ)
اشتباه تایپی : fhojv (fgo)
عکس باختر (بلخ) : در گوگل

آیا معنی باختر (بلخ) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )