برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1474 100 1
شبکه مترجمین ایران

این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد

این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد در دانشنامه اسلامی

این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد
این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد، ترجمه کتاب «مؤتمر علماء بغداد» تألیف مقاتل بن عطیه، داماد نظام‎الملک است که شامل مناظره‎ای است که به همت ملک‎شاه سلجوقی و وزیر وی، خواجه نظام‎الملک، بین جمعی از علمای اهل سنت و شیعه صورت گرفته است.
در این مناظره، پرسش‎هایی مطرح می‎گردد که هریک از علمای دو گروه، پاسخ می‎دهند و سرانجام علمای شیعی که در آن زمان مورد بی‎مهری بودند، به برتری دست می‎یابند. این مناظره در موضوعاتی نظیر: خلافت، امامت، جنگ‎های صدر اسلام و برخی احکام اسلامی است.
این مناظره در عین اختصار، حاوى مطالب مهم تاریخى، فقهى، فلسفى، مخصوصا بحث خلافت بوده و مباحث مطرح‎شده در آن به‎نحوى است که با استدلال به آیات و احادیث شریفه و ادله قطعیه و مطالب مبرهن و متن سلیس قابل درک براى عامه مردم، حتى کسى که عقیده و تلاشى در فهم حقایق نداشته، مى‎باشد. مناظره در محضر ملک‎شاه و جمعى از رؤسا، نویسندگان و منشیان، در ماه شعبان با شرایط خاصى بین 10 نفر از علماى اهل سنت و 10 نفر از علمای شیعه با ظرفیت اعلم علماى اهل سنت، یعنى شیخ عباسى و عالم بزرگ شیعه حسین بن على علوى در موضوعات زیر صورت گرفت: عدالت و تکفیر صحابه، سب و لعن خلفا و على(ع)، جمع‎آورى قرآن، خلافت بعد رسول اکرم(ص)، تحریف قرآن، صفات الهى، جبر و تفویض، نبوت، سقیفه، مسئله امامت بعد از على(ع)، غیبت و... و نتیجه مناظره منجر به گرویدن ملک‎شاه و جمع کثیرى از اطرافیان و مردم به فرقه حقه شیعه شد.
این اثر، توسط مؤسسه اسلامی ترجمه، به فارسی روان و سلیس، ترجمه گردیده است. مترجم، ضمن رعایت اصل امانت در ترجمه، ترجمه‎ای شیوا و رسا از کتاب، ارائه نموده است. برای آشنایی با نوع ترجمه، به بخشی از متن عربی، به‎همراه ترجمه فارسی آن، اشاره می‎گردد: «أن الملک‎شاه لم یکن رجلا متعصبا أعمى، یقلد الآباء و الأجداد عن عصبیة و عمى، بل کان شابا متفتحا محبا للعلم و العلماء و کان فی نفس الوقت ولعا باللهو و الصید و القنص.
أما وزیره (نظام‎الملک) فقد کان رجلا حکیما فاضلا زاهدا عازفا عن الدنیا، قوی الإرادة، یحب الخیر و أهله، یتحرى الحقیقة دائما و کان یحب أهل بیت النبی حبا جما کثیرا و قد أسس المدرسة النظامیة فی بغداد و جعل لأهل العلم رواتب شهریة و کان یحنو على الفقراء و ...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد   • مفهوم این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد   • تعریف این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد   • معرفی این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد   • این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد چیست   • این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد یعنی چی   • این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد

کلمه : این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد
اشتباه تایپی : hdk hsj vhi pr dh ;k'vi uhglhk fynhn
عکس این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد : در گوگل

آیا معنی این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )