برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1397 100 1

ایدئولوژی

/'ide'oloZi/

برابر پارسی: انگارگان، اِنگارگان

معنی ایدئولوژی به فارسی

ایدئولوژی
( اسم ) ۱ - دانش اندیشه ها علم افکار. ۲ - مجموع. افکار متعلق بیک دسته یک عصر و دوره . ۳ - عقیدهای که هدف و آرمانی را با بیانی تحسین و تعریف کند که در مقابل آن دفاع نتوانند کرد .
[ideology] [باستان شناسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] مجموعۀ سامانمند باورها و اندیشه های ثابت سیاسی و اجتماعی برای تبیین یا تغییر وضع موجود و تجویز رفتار اجتماعی خاص متـ . مرام
[sex-role ideology] [مطالعات زنان] مجموعه باورهایی که نقش دو جنس را در روابط اجتماعی تعیین می کند

معنی ایدئولوژی در فرهنگ معین

ایدئولوژی
(دِ ئُ لُ) [ فر. ] (اِ.) انواع و اقسام سیستم های فکری و فلسفی و منجمله مذهب که به نو عی در تعیین خط مشی ، عمل یا موضع گیری معتقدان به آن ها در مسایل سیاسی - اجتماعی مؤثر باشد.

معنی ایدئولوژی در فرهنگ فارسی عمید

ایدئولوژی
۱. = جهان بینی
۲. (سیاسی) مرام یا مسلک سیاسی یا اجتماعی.

ایدئولوژی در دانشنامه اسلامی

ایدئولوژی
آرمان ایدئولوژی) Ideology (از دو کلمه «ایده» به معنای فکر و نظر و «لوژی» به معنای شناختن ترکیب یافته است.
در اصطلاح عبارت است از دسته ای از آرای کلی و هماهنگ درباره رفتارهای انسان . بنابر این تعریف، نظام کلی احکام عملی - که در اصطلاح مذهبی «فروع دین» نام دارد- ایدئولوژی خوانده می شود.
تفاوت جهان بینی با ایدئولوژی
ایدئولوژی بر جهان بینی استوار است. جهان بینی عبارت از نظر درباره جهان است آن چنان که هست؛ اما ایدئولوژی نظر درباره انسان است آن چنان که باید باشد. انسان برای نیل به سعادت نیازمند برنامه ای جامع، هماهنگ و منسجم است. عقل بشر این نیاز را برنمی آورد هر چند شرط لازم آن است.
اهمیت ایدئولوژی برای سعادت انسان
آنچه انسان را یاری می دهد تا به کمال انسانی خویش دست یازد، بایدها و نبایدهایش را نشان دهد و مسئولیت ها و تکلیف های او را باز شناساند، ایدئولوژی جامع، جاودان و پایدار است. این ایدئولوژی، در آیین اسلام ، همان شریعت است. گاه آدمی به خطا می لغزد و به ایدئولوژی های مادی می گراید؛ اما این ایدئولوژی به سعادت نمی انجامد. آفریدگار هستی همواره با ارسال رسل و انزال کتب آسمانی، ایدئولوژی توحیدی را به انسان رسانیده و او را راه نموده است. بنابر آموزه های اسلامی، نمی توان ایدئولوژی را به زور پذیرفت و امید بر بقا و دوام آن داشت. از این رو، ایمان و علاقه درونی در پذیرفتن ایدئولوژی نقشی بنیادی دارد.
ایدئولوژی بر پایه عقل
...

ایدئولوژی در دانشنامه ویکی پدیا

ایدئولوژی
ایدئولوژی یا مرام (به انگلیسی: Ideology) مجموعهٔ سامان مند باورها و اندیشه های ثابت سیاسی و اجتماعی ای از جمله سیستم های فکری، فلسفی و مذهب که فرد، گروه یا جامعه دارد و در تعیین خط مشی، عمل یا موضع گیری معتقدان به آن ها در مسائل سیاسی-اجتماعی مؤثر است.
جهان بینی
واژه ایدئولوژی نخستین بار توسط آنتوان دو تراسی فیلسوف و اشرافزاده فرانسوی دوران روشنگری به کار رفت.
ایدئولوژی مفهومی بسیار بحث انگیز و فرّار در علوم اجتماعی است. می توان گفت ایدئولوژی به مجموعه ای از باورها و ایده ها گفته می شود که به عنوان مرجعِ توجیهِ اعمال، رفتار و انتظاراتِ افراد عمل می کند. به طور دقیق تر، می توان برداشت های موجود از ایدئولوژی را در چهار دسته گنجانید:
۱. ایدئولوژی نوعی اندیشهٔ انحرافیِ کاذب و غیرواقعی است. برای مثال، «آگاهیِ» انسان ها که در جامعهٔ سرمایه داری سوژه شمرده می شوند.
ایدئولوژی آلمانی (آلمانی: Die Deutsche Ideologie) مجموعه ای از دست نوشته های کارل مارکس و فردریش انگلس است که در آوریل یا اوایل مه ۱۸۴۶ نوشته شده است. مارکس و انگلس نتوانستند برای این کتاب ناشری پیدا کنند و تا سالها پس از مرگ نویسندگان کتاب منتشر نشد. دیوید ریازانوف در سال ۱۹۳۲ کتاب را تصحیح و مؤسسه مارکس و انگلس مسکو آن را منتشر کرد.
متن کامل کتاب ایدئولوژی آلمانی به فارسی
کتاب با هدف نقد نظریه های هگلی های جوان نوشته شده است و در عین حال بخش مهمی از آن بازگویی نظریه تاریخ کارل مارکس «فهم ماتریالیستی تاریخ» است. از زمان انتشار کتاب، پژوهشگران مارکسیست این کتاب را به دلیل اینکه جامع ترین و جزئی ترین بیان نظریه تاریخ مارکس را ارائه می کند بسیار ارزشمند دانسته اند.
مارکس و انگلس در پاییز سال ۱۸۴۵، زمانی که در بروکسل بودند شروع به تألیف این کتاب کردند. هدف اصلی از نگارش این کتاب پاسخ به دیدگاه های هگلی های جوان بویژه ماکس اشترنر، فوئرباخ و برونو باور بود. انگلس با اینکه در تألیف کتاب مشارکت داشت اما خود بعدها اعلام کرد که مارکس نقش اصلی را در نوشتن این کتاب داشته است. در متن اصلی کتاب مقدمه، برخی تغییر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ایدئولوژی

ایدئولوژی در جدول کلمات

معنی ایدئولوژی به انگلیسی

ideology (اسم)
مرام ، طرز تفکر ، ایدئولوژی ، انگارگان ، مبحی افکار و ارزوای باطنی

معنی کلمه ایدئولوژی به عربی

ایدئولوژی
الإيديولوجي

ایدئولوژی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیررضا
طرز تفکر , خیال , مبحث افکار و آرزوهای درونی
علی
انگارگان
رضا
طرز فکر و عقاید مربوط به یک عصر یا دوره
حمید
ایدولوژی در معنای ساده یعنی: مجموعه عقاید,دستورالعمل ها و باورهای یک فرد که مبتنی بر جهان بینی است.
faramarz farshad
باور -های دینی ،سیاسی،وابستگی به یک باور بی چون وچرا -باور گفته ها و شیوهاندیشه ی یک تن یا گروه
محمدرحیم ریگی
باورشناسی
ابراهیم جباری منجیلی
نوع نگرش به جهان هستی، برداشت ما از نگاه به جهان
امیر
تفکرات

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ایدئولوژی سیاسی   • ایدئولوژی به معنای عام   • انواع ایدئولوژی   • ایدئولوژی داعش   • ایدئولوژی اسلامی   • ایدئولوژی آلمانی   • تفاوت ایدئولوژی و جهان بینی   • ایدئولوژی مارکسیستی   • معنی ایدئولوژی   • مفهوم ایدئولوژی   • تعریف ایدئولوژی   • معرفی ایدئولوژی   • ایدئولوژی چیست   • ایدئولوژی یعنی چی   • ایدئولوژی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایدئولوژی
کلمه : ایدئولوژی
اشتباه تایپی : hdnm,g,Cd
آوا : 'ide'oloZi
نقش : اسم
عکس ایدئولوژی : در گوگل

آیا معنی ایدئولوژی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )