برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1431 100 1

ایج

معنی ایج در لغت نامه دهخدا

ایج. (ق ) هیچ.(اوبهی ) (هفت قلزم ). ایچ. رجوع به هیچ و ایچ شود.

ایج. (اِخ ) در اصل ایگ بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند. درقدیم شهری معتبر بود و چندین صد سال پای تخت ملوک شبان کاره بود. میانه ٔ مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهار فرسنگ است. هوائی در کمال اعتدال دارد که میوه های گرمسیری مانند نخل و نارنج ، و سردسیری مانند شلیل و گیلاس را به نیکوئی می پروراند. انار ایج از تمام انارهای فارس بلکه از انارهای ممالک ایران بهتر است. آبش از چشمه و قنات است. (فارسنامه ٔ ناصری ). شهری از فارس. قاضی عضدالدین ایجی از آنجاست. ایگ بروزگار متقدم دیهی بود و حسویه آنرا بشهری کردست. هواء آن معتدل است. اما آب ناگوار دارد و میوه بسیار باشد، خاصه انگور و جامع منبر دارد. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 131).

معنی ایج به فارسی

ایج
بخشی است از استان هفتم ( فارس ) و شاید همان دارابگرد باشد . مولد عضد الدین ایجی و پایتخت ملوک شبانکاره بوده است .
در اصل ایک بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند .
[ گویش مازنی ] /ij/ از پسوندهای نسبت در زبان تبری است همچون یای نسبت در زبان فارسیاین پسوندها بر مبنای تفاوت شکل و ساختمان اسم به آخر آن اضافه می شوند & پسوند نسبت و مکان

ایج در دانشنامه ویکی پدیا

ایج
ایج، شهری در جنوب شرقی استان فارس می باشد، فاصله این شهر تا شیراز ۲۱۰ کیلومتر است. نزدیک ترین شهرستان ها به ایج، استهبان، داراب و نیریز نام دارند.
قاضی عضدالدین ایجی: علامه دهخدا در دانشنامه دهخدا آورده است
نام این شهر در اصل ایگ بوده است که در فارسی باستان معادل قلعه و بارو می باشد. علامه دهخدا در خصوص ایگ به نقل از فارسنامه ناصری آورده است:
... ایجدر اصل ایگ بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند. درقدیم شهری معتبر بود و چندین صد سال پای تخت ملوک شبان کاره بود. میانهٔ مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهار فرسنگ است.
از لحاط تاریخ باستان نیز این منطقه دارای پیشینه تمدنی می باشد به طوری که در کاوش های باستان شناسی، سرستون هایی شبیه به تخت جمشید در حوالی این شهر یافته شده است. در دوران پس از اسلام نیز این منطقه دارای فراز و نشیب های فراوان بوده است. ایج پایتخت حکومت محلی شبانکاره بوده است به طوری که هم اکنون قلعه دارالامان مشهور می باشد و بقایایی این قلعه تاریخی شامل آب انبارهای مشهور به چهل برکه، دیوارهای سنگی و حوض های آب در قسمت شمال این شهر قابل مشاهده است.
عکس ایج
ایج؛ نام شهری در استان فارس است.
ایج (سمنان)؛ نام روستایی در شهرستان سمنان است.
ایج، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان ایران است.
این روستا در دهستان گلابر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۶ نفر (۱۸۳خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۵°۲۸′۳۹″شمالی ۵۲°۵۸′۳۴″شرقی / ۳۵٫۴۷۷۴۱°شمالی ۵۲٫۹۷۶۱۴°شرقی / 35.47741; 52.97614
جعفری، عباس (۱۳۸۴)، گیتاشناسی، جلد سوم، دائرةالمعارف جغرافیایی ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ایج

ایج را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

قاسم رنجبر
ایج برگرفته شده از نام ایرج می باشد و ایرج به معنای نیای آریا ی ها می باشد و ایج به معنی سرزمین آریایی می باشد .
قاسم رنجبر
ایج شهری تاریخی و باستانی است که در 210 کیلومتری مرکز استان فارس یعنی شیراز قرار گرفته است .این شهر با آب و هوای معتدل کوهستانی همراه است و در امتداد رشته کوه زاگرس در مکانی که اطراف آن را کوه های مرتفع پوشانده است قرار دارد و این شهر را می توان یکی از شهر هایی نام برد که آثار تاریخی آن بعد از گذشت چهار هزار سال هنوز صحیح و سالم هستند و مردمانش نیز هنوز به فارسی میانه صحبت می کنند و دارای چشمه ساران فراوانی می باشد که باغات اناری این شهر را تغذیه می کنند و مکانی سرسبز و دارای رودخانه دائمی که از حدود ده کیلومتری آن می گذرد و سد مخزنی آب شرب چندین شهرستان را بر روی این رودخانه که به رودخانه رودبال ایج معروف است بسته شده است .
امیر گنجی
در گویش تاتی ایج معنی زادگاه میدهد.کوآ ایجِ(کجایی هست؟)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ایج سامسونگ   • ایج سمنان   • انار ایج   • اهنگ ایج   • ایج عجب جاییه   • آهنگ ایج   • ایج حسین میری   • ایج کشتی کج   • معنی ایج   • مفهوم ایج   • تعریف ایج   • معرفی ایج   • ایج چیست   • ایج یعنی چی   • ایج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایج
کلمه : ایج
اشتباه تایپی : hd[
عکس ایج : در گوگل

آیا معنی ایج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )